| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od każdej umowy zlecenia należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od każdej umowy zlecenia należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podpisze kolejną umowę tego rodzaju, wówczas z drugiej umowy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne z obu umów.

Dariusz K. od stycznia 2008 r. jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Zleceniodawca złożył druk ZUS ZUA i zgłosił go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od 1 września Dariusz K. zawiera w innej firmie drugą umowę zlecenia i z niej chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Powinien więc niezwłocznie poinformować pierwszego zleceniobiorcę, iż od 1 września z wykonywanej umowy zlecenia będzie podlegał tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnik wówczas złoży druk ZUS ZWUA i wyrejestruje go z umowy zlecenia z wszystkich ubezpieczeń, do których został zgłoszony, oraz zgłosi go od 1 września na druku ZUS ZZA tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

PRZYKŁAD

WYBÓR UMOWY DO OBOWIĄZKOWYCH UBEZPIECZEŃ

Mirosław W. od 1 lipca 2008 r. wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia. Pierwszą w firmie A z wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 500 zł oraz w firmie B z wynagrodzeniem w wysokości 1500 zł. Jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń może on wybrać zarówno umowę wykonywaną w firmie A, jak i B. Oczywiście z drugiej umowy obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niego dobrowolne. Gdy do nich przystąpi, a umowa zlecenia będzie wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, będzie podlegał również ubezpieczeniu wypadkowemu.

PRZYKŁAD

ZGŁOSZENIE UMÓW Z TYM SAMYM KODEM TYTUŁU DO UBEZPIECZEŃ

Spółka A od 1 kwietnia 2008 r. zatrudnia na podstawie umowy zlecenia Janusza Ł. Umowa została zawarta do 31 grudnia 2008 r. Janusz Ł. został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (praca wykonywana w siedzibie firmy), zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 lipca spółka podpisała z Januszem Ł. drugą umowę zlecenia (na inny zakres usług) również na okres do 31 grudnia 2008 r. Zleceniobiorca z drugiej umowy zlecenia przystąpił tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Wobec tego płatnik składek złożył druk ZUS ZZA i zgłosił go z drugiej umowy tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. W lipcu Janusz Ł. otrzymał 1000 zł wynagrodzenia z pierwszej umowy zlecenia oraz 500 zł wynagrodzenia z drugiej umowy. Jeżeli umowy zostały zgłoszone z tym samym kodem tytułu do ubezpieczeń, należne składki powinny zostać wykazane w jednym raporcie ZUS RCA, z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 XX. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne płatnik wykaże 1000 zł (wynagrodzenie z pierwszej umowy), a w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne 1362,90 zł (wynagrodzenie z pierwszej umowy, czyli 1000 zł pomniejszone o składki finansowane ze środków zleceniobiorcy 137,10 zł + przychód z drugiej umowy 500 zł).

PRZYKŁAD

BEZ OBOWIĄZKU ZGŁOSZENIA DO UBEZPIECZEŃ

Krzysztof G. wykonuje umowę zlecenia w firmie A, z tego tytułu został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. We wrześniu firma chce dodatkowo podpisać z nim umowę o dzieło. Z umowy tej nie powinien zostać zgłoszony do ubezpieczeń, a od wynagrodzenia, jakie będzie mu wypłacane z umowy o dzieło, żadne składki nie powinny być naliczane.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 9 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK