| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki musi płacić prowadzący działalność gospodarczą zawierający umowy cywilnoprawne

Jakie składki musi płacić prowadzący działalność gospodarczą zawierający umowy cywilnoprawne

Zasady opłacania składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujące jednocześnie umowę zlecenia, zależą przede wszystkim od tego, czy przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak wykonywanej umowy oraz jak dla celów podatkowych traktowany jest przychód ze zlecenia.

Przeanalizujmy powyższe na podstawie następującego stanu faktycznego: emeryt od 1 czerwca 2007 r. wykonuje umowę zlecenia z wynagrodzeniem w wysokości 200 zł miesięcznie. Umowa ta stanowi dla niego tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Od lipca 2008 r. wykonując w dalszym ciągu umowę zlecenia emeryt rozpoczął jednocześnie prowadzenie działalności gospodarczej. Z działalności tej ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niego dobrowolne, a obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Umowa o dzieło albo agencyjna

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Wobec tego osoba prowadząca działalność gospodarczą, która równocześnie osiąga przychody z umów o dzieło, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu podlega wyłącznie z działalności. Od umowy o dzieło nie powinny być opłacane żadne składki.

Aktualnie umowa agencyjna może być zawarta tylko przez przedsiębiorcę. Polega ona na stałym pośredniczeniu, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz lub w imieniu dającego zlecenie przedsiębiorcy. Jest to więc umowa zawierana przez dwa podmioty gospodarcze. Z uwagi na to, że otrzymywane wynagrodzenie jest przychodem z działalności gospodarczej, tytułem do ubezpieczeń jest działalność gospodarcza.

PRZYKŁAD

SKUTKI OBNIŻENIA WYNAGRODZENIA ZE ZLECENIA

Magda D. od stycznia 2000 r. prowadzi działalność gospodarczą. Od 1 czerwca 2008 r. równocześnie wykonuje umowę zlecenia. W zawartej umowie zlecenia odpłatność została ustalona w wysokości 2 tys. zł miesięcznie. Jednak w czerwcu zleceniodawca wypłacił Magdzie D. wynagrodzenie w wysokości 1,3 tys. zł. Z uwagi na obniżenie wynagrodzenia z umowy zlecenia Maga D. w czerwcu musi obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym z działalności, gdyż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia (1,3 tys. zł) jest niższa od minimalnej podstawy z działalności, jaka ją obowiązuje (1790,39 zł).

PRZYKŁAD

PROWADZENIE SPÓŁKI JAWNEJ I ZAWARCIE UMOWY ZLECENIA

Zbigniew P. od stycznia 2008 r. jest wspólnikiem w spółce jawnej i z tego tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Od 1 do 31 lipca 2008 r. wykonuje on równocześnie umowę zlecenia. Z umowy tej otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1 tys. zł. W lipcu może on w dalszym ciągu podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jako wspólnik spółki jawnej albo też zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i wybrać umowę zlecenia. Wspólnik spółki jawnej, który wykonuje równocześnie umowę zlecenia, ma bowiem prawo wyboru tytułu do ubezpieczeń, bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego z umowy zlecenia.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 6, art. 9, art. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK