| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Każdego roku w czasie letnich miesięcy wakacyjnych duża liczba pracowników korzysta z przysługującego prawa do odpoczynku przebywając na urlopach wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

Wnioski

Każde z wyżej opisanych rozwiązań zastąpienia pracownika korzystającego z urlopu wypoczynkowego ma swoje wady i zalety, poza przypadkiem powierzenia innym zatrudnionym pracownikom w zakładzie czynności nieobecnego pracownika. Takie rozwiązanie jest dla pracodawcy zdecydowanie najwygodniejsze i najtańsze. Jeżeli jednak w danym przypadku nie ma takiej możliwości i pracodawca decyduje się na zatrudnienie pracownika z zewnątrz, to najlepszym rozwiązaniem jest umowa na zastępstwo. Równie korzystne jest zatrudnienie osób zastępujących urlopowanych pracowników na umowy cywilnoprawne ze względu na brak obowiązków wynikających z prawa pracy wobec nich.

Zatrudnienie pracownika tymczasowego z powodu kosztów takiego zatrudnienia oraz możliwości zatrudnienia najczęściej jedynie mało wykwalifikowanych pracowników powoduje, że taka forma zastępstwa pracowników przebywających na urlopach jest nieopłacalna.

Pytania i odpowiedzi

(?) Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo przyniosła zwolnienie lekarskie stwierdzające, że jest ona w 4. miesiącu ciąży. Czy mimo powrotu zastępowanego przez nią pracownika powinniśmy jej przedłużyć umowę do dnia porodu?

Nie muszą Państwo przedłużać umowy o pracę na zastępstwo do dnia porodu. Umowa o pracę na zastępstwo rozwiązuje się z mocy prawa w dniu powrotu zastępowanego pracownika do pracy. Fakt pozostawania zatrudnionej na zastępstwo pracownicy w ciąży nie ma w tym przypadku znaczenia dla trwałości jej stosunku pracy.

(?) Czy pracodawca użytkownik musi przekazać agencji pracy tymczasowej informacje o wysokości wynagrodzenia pobieranego przez pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym, którego ma zastąpić pracownik tymczasowy?

Pracodawca użytkownik nie ma obowiązku konkretnego wskazywania kwot wynagrodzeń przysługujących określonym pracownikom swojego zakładu. Pracodawca jest zobowiązany do przekazania agencji pracy tymczasowej ogólnej informacji o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, jakie jest ustalone w zakładzie.

art. 22 § 1-12, art. 25 § 1, art. 29 § 1, art. 33-331, art. 94 pkt 1, art. 97 § 1 i § 11, art. 229 § 1 pkt 1, art. 2373 § 1 i § 2 Kodeksu pracy,

art. 9 ust. 2 pkt 1, art. 15 ust. 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz 1608 ze zm.).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

Zakres zadań wynikających z zajmowania określonego w umowie o pracę stanowiska może być konkretyzowany nie tylko przez przedstawienie pracownikowi pisemnego zakresu czynności, ale również w drodze poleceń pracodawcy, mieszczących się w granicach zakreślonych ustalonym w umowie rodzajem pracy (zajmowanym stanowiskiem). (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 lutego 2003 r., I PK 149/02, M.P.Pr. - wkł. 2004/4/7)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK