| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Skutkiem opłacenia składek po terminie jest ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Skutkiem opłacenia składek po terminie jest ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z powodu nieopłacenia składek w terminie albo w zaniżonej wysokości sprawia, że prowadzący pozarolniczą działalność nie ma prawa do zasiłku i nie może obniżyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku z chorobą.

Należy zapamiętać, że o wszystkich zmianach dotyczących tytułu ubezpieczenia, rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania płatnik zawiadamia ZUS poprzez złożenie wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń zawierających prawidłowe.

SKŁADKI WRAZ Z ODSETKAMI

Od nieopłaconych w terminie albo w zaniżonej wysokości składek należne są odsetki za zwłokę. Nalicza się je na zasadach i w wysokości przewidzianej w Ordynacji podatkowej odrębnie od kwoty należnych składek na ubezpieczenia: społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP. Odsetki trzeba obliczyć samodzielnie i wraz z należnością główną wpłacić do ZUS. Nie nalicza się odsetek, gdy ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.

PRZYKŁAD

USTANIE UBEZPIECZENIA CHOROBOWEGO OSOBY WSPÓŁPRACUJĄCEJ

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zgłosiła siebie i osobę współpracująca do ubezpieczeń - także chorobowego. Nie opłaciła jednak za styczeń składek w terminie do 15 lutego. Spowodowało to ustanie ubezpieczenia chorobowego zarówno osoby prowadzącej działalność, jak i współpracującej.

Jeżeli prowadzący działalność opłaci składki w prawidłowej wysokości, ale po wyznaczonym terminie, co spowoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego, na jego koncie powstaje nadpłata spowodowania opłaceniem składki na ubezpieczenie chorobowe. Nadpłacona kwota może być zaliczona na poczet należności kolejnego miesiąca. Tym samym, opłacając składki za kolejny miesiąc, prowadzący działalność może pomniejszyć dokonywaną wpłatę o kwotę nadpłaconych w poprzednim miesiącu składek.

Konsekwencją ustania ubezpieczenia chorobowego z powodu nieopłacenia składki w terminie albo jej opłacenia w zaniżonej wysokości jest brak prawa do zasiłku chorobowego. Osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu ubezpieczenia, od którego zależy prawo do zasiłku, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność opłacająca składki na ubezpieczenia społeczne od najniższej podstawy wymiaru może w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca pomniejszyć tę podstawę proporcjonalnie, jeżeli spełnia warunki do przyznania zasiłku. Gdy prowadzący działalność nie nabywa prawa do zasiłku, musi za okres choroby opłacić składki na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK