REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy będzie zobowiązany w 2008 r. do przepracowania 252 dni roboczych.

REKLAMA

Ponad połowę swojego dorosłego życia człowiek spędza w pracy. Jak wynika z obliczeń, w 2008 r. każdy z pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy spędzi w niej 252 dni, co w przeliczeniu na godziny daje 2016 godzin. Za czas pracy uznaje się czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 k.p.). W podstawowym systemie czasu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 k.p.).

REKLAMA

Przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy oznacza, że w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego pracownik może pracować np. przez 6 dni (przy zachowaniu odpowiednich okresów odpoczynku), w innych przez odpowiednio mniej, np. 4 dni. Niezbilansowanie czasu pracy w okresie rozliczeniowym może powodować konieczność wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wymiar czasu pracy

Przepisy prawa pracy wprowadzają pojęcie wymiaru czasu pracy. Przez wymiar należy rozumieć faktyczną liczbę dni i godzin, którą pracownik ma do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W maju 2008 r. 1 Maja wypada w czwartek, 3 Maja w sobotę. Każde z tych świąt powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że jeżeli w zakładzie pracy sobota jest dniem wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-tygodniowego tygodnia pracy, to pracodawca będzie zobowiązany udzielić pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego inny dzień wolny. Natomiast, jeżeli święto wypadłoby w niedzielę (taka sytuacja będzie w maju 2009 r.), to obniżenie wymiaru o 8 godzin nie następuje.

Poniżej przedstawiamy wymiar czasu pracy w 2008 r. przy 1- i 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

 

Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1 k.p., ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Okres rozliczeniowy

Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencją czasu pracy przede wszystkim do celów prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ewidencję czasu pracy prowadzi się na podstawie okresów rozliczeniowych. Okres rozliczeniowy służy ustaleniu wymiaru czasu pracy, czyli liczby godzin przypadających do przepracowania w tym okresie, a także rozplanowaniu tego czasu w harmonogramie pracy oraz obliczeniu, czy nie nastąpiło przekroczenie średniotygodniowej normy pracy. Okres rozliczeniowy to nic innego jak przyjęty przez pracodawcę przedział czasowy, w którym następuje rozliczenie czasu pracy. Należy wskazać, że przepisy Kodeksu pracy przewidują maksymalne okresy rozliczeniowe w odniesieniu do poszczególnych systemów czasu pracy. Oznacza to, że mogą być stosowane krótsze okresy rozliczeniowe. Najczęściej stosowane okresy rozliczeniowe to: okres rozliczeniowy nieprzekraczający 4 miesięcy m.in. w podstawowym czy w zadaniowym systemie czasu pracy, nieprzekraczający miesiąca, m.in. w ramach równoważnego systemy czasu pracy, systemu pracy weekendowej czy systemu skróconego tygodnia pracy oraz przy pilnowaniu lub ochronie mienia.

Praktyka jednak wskazuje, że dłuższy okres rozliczeniowy daje pracodawcy większą elastyczność w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy poszczególnych pracowników.

Należy również zwrócić uwagę, że w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom trzeba zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie.

Marcin Nowak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA