| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Podatki

Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

Aktualizacja: 25.07.2007

Od marca 2007 r., jako pracodawca, ubezpieczyłem grupowo na życie swoich pracowników. Czy mogę w koszty uzyskania przychodów zaliczyć comiesięczną składkę płaconą za pracowników? »

Czy wycofanie z działalności budynku podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 25.07.2007

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wybudował budynek (pięć mieszkań na wynajem i pawilon handlowy). Podatnik odliczył VAT od części handlowej i obecnie zamierza wycofać przedmiotowy budynek z działalności gospodarczej. Od budowy budynku minęło 6 lat. Czy dochodzi do opodatkowania VAT? »

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Aktualizacja: 23.07.2007

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową. »

Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Aktualizacja: 20.07.2007

Jeśli podatnik chce sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma zaległości podatkowych, może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia w tej sprawie. Jednak zgodę na podanie przez fiskusa takich danych musi wyrazić sprawdzany przedsiębiorca. »

Wybrane kwestie podatkowe w spółce cywilnej

Aktualizacja: 20.07.2007

Spółka cywilna to specyficzna forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której to wspólnicy są uznawani za przedsiębiorców i podatników podatku dochodowego, ale podatnikiem podatku od towarów i usług jest sama spółka. »

Czy wręczanie klientom gadżetów z logo firmy jest jej reklamą

Aktualizacja: 23.07.2007

Przedsiębiorca przekazuje klientom firmowe gadżety (niemarkowe pióra, długopisy, wizytowniki). Każdy prezent jest opatrzony logo firmy, jej adresem internetowym, hasłami promocyjnymi. Czy są to wydatki na reklamę? »

Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Aktualizacja: 23.07.2007

Jestem opodatkowany kartą podatkową. Mam możliwość zatrudnienia brata oraz bezrobotnych absolwentów. Czy spowoduje to przekroczenie limitów zatrudnienia? »

Wypowiedzenie się przez stronę w sprawie zebranych dowodów

Aktualizacja: 23.07.2007

Po kontroli podatkowej, która ustaliła zaniżenie przychodu w mojej firmie, będę musiał dopłacić podatek dochodowy. Czy urząd skarbowy powinien wezwać mnie do zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy zanim wyda decyzję o wysokości podatku? »

Czy nabycie udziałów za pożyczkę od udziałowca jest korzystne podatkowo

Aktualizacja: 23.07.2007

Spółka z o.o. zamierza nabyć udziały w innej spółce. Czy gdyby zaciągnęła na ten cel pożyczkę od udziałowca, to odsetki od tej pożyczki mogłaby zaliczać do kosztów uzyskania przychodu? »

Jak rozliczyć wykup samochodu z leasingu

Aktualizacja: 23.07.2007

Wykupiliśmy po okresie leasingu operacyjnego samochody, od których przysługiwało nam prawo (po zarejestrowaniu umów leasingowych w US) pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. Chcielibyśmy po wykupieniu przeznaczyć je na potrzeby własne wspólników s.c. Czy możemy nie rozliczać faktur wykupujących nasze samochody w ramach działalności gospodarczej? »

Czy niepodzielony zysk staje się przychodem wspólników w wypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną

Aktualizacja: 23.07.2007

W związku z planowanym ograniczeniem zakresu działalności gospodarczej spółka z o.o. zamierza przekształcić się w spółkę jawną. Czy z chwilą przekształcenia niepodzielony zysk z lat ubiegłych przeznaczony na wkład do spółki jawnej stanie się przychodem wspólników? »

Jak opodatkowany jest zwrot majątku po likwidacji spółki z o.o.

Aktualizacja: 23.07.2007

Planuję likwidację jednoosobowej spółki z o.o. Do spółki wniosłem 100 000 zł (tyle wynosi jej kapitał zakładowy). Aktywa to około 200 000 zł. Zobowiązania - 70 000 zł. Jaki podatek zapłacę od majątku polikwidacyjnego szacowanego na około 130 000 zł? »

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Aktualizacja: 23.07.2007

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym? »

Jak rozliczyć wydanie odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy

Aktualizacja: 26.02.2016

Firma zleca osobom fizycznym prace. Przekazuje im takie same środki ochrony, jak pracownikom. Czy wydatki te są kosztem dla firmy? Czy zleceniobiorcy muszą potraktować przekazanie środków ochrony jak przychód? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »