reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Czy dotacja ze środków unijnych jest opodatkowana

Aktualizacja: 14.04.2008

W 2007 roku spółka otrzymała dotację ze środków unijnych przeznaczoną na zakup środków trwałych. Czy taka dotacja jest opodatkowana? »

Faktur nie można przesyłać zwykłą pocztą elektroniczną

Aktualizacja: 10.04.2008

Faktury elektroniczne można wystawiać i wysyłać już od sierpnia 2005 roku. Takie dokumenty muszą jednak spełniać kilka istotnych warunków. Podstawowym z nich jest uzyskanie uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę e-faktury. »

Zasady rozliczania udziałów i akcji objętych za aport

Aktualizacja: 07.04.2008

Udziały lub akcje nabyte w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do majątku spółki kapitałowej rozlicza się podobnie jak udziały i akcje nabyte za pieniądze. Jednakże obowiązek podatkowy z tego tytułu może powstać już w dniu ich objęcia, a koszty uzyskania przychodu bezpośrednio zależą od przedmiotu wkładu. »

Jak rejestrować obroty na kasie fiskalnej

Aktualizacja: 12.05.2008

Podatnik rejestrujący obroty na kasie fiskalnej musi ujmować w niej każdą sprzedaż. Konieczne jest także każdorazowe wydrukowanie paragonu i przekazanie go kupującemu. »

Wydatków inwestycyjnych nie zaliczymy do kosztów

Aktualizacja: 03.04.2008

Wydatki na inwestycje nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Mogą jednak wpływać na opodatkowanie, bo podatnik może poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zmniejszać swój przychód. »

Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Aktualizacja: 03.04.2008

Przekazanie samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek i który nie został sprzedany do czasu likwidacji działalności, jest opodatkowane VAT. Bezpłatne przekazanie traktuje się jak opodatkowaną dostawę towarów. »

Jak opodatkować nieruchomości prowadzących działalność gospodarczą

Aktualizacja: 01.04.2008

Kto jest zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości oraz co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku działalności gospodarczej? »

W jaki sposób opodatkować dochód spółki cywilnej

Aktualizacja: 31.03.2008

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania ustalane są proporcjonalnie do prawa wspólników do udziału w zysku. »

Jak rozliczyć podatkowo użyczenie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej

Aktualizacja: 01.04.2008

Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej (w skład spółki wchodzą dwie osoby). Siedziba spółki mieści się w domu jednego ze wspólników. Wspólnik wraz z żoną użyczają spółce jeden pokój i garaż na podstawie umowy użyczenia (wspólnicy spółki nie są ze sobą spokrewnieni).W jaki sposób opodatkować wspólnika użyczającego część lokalu mieszkalnego (rozlicza się on na PIT-36 wspólnie z żoną) oraz spółkę i czy opodatkować użyczenie VAT? »

Od kiedy płacić podatek od nieruchomości

Aktualizacja: 28.03.2008

Sp. z o.o. kupiła od gminy niezabudowaną działkę budowlaną. Czy powinna od niej płacić podatek od nieruchomości, skoro grunt nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej? Jeżeli jest konieczność płacenia podatku od nieruchomości, to czy w związku z zakupem omawianej działki w połowie miesiąca powinniśmy naliczyć podatek za połowę miesiąca, w którym działka została kupiona, czy tylko za pełne miesiące? »

Czy po likwidacji działalności przez podatnika istnieje możliwość zwrotu VAT na jego osobisty rachunek bankowy

Aktualizacja: 27.03.2008

Czy przepisy przewidują możliwość zwrotu VAT po likwidacji działalności gospodarczej? Jak wygląda w praktyce postępowanie przy takim zwrocie? Jak podchodzą do tego urzędy skarbowe? »

Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Aktualizacja: 27.03.2008

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczam ją w PKPiR. W ubiegłym roku rozpoczęłam leasing auta na okres 4 lat. Obecnie, po roku leasingu, noszę się z zamiarem wykupienia go. Leasingodawca wyraża zgodę, proponując wykup auta po cenie rynkowej. Każdą ratę leasingową oraz 60% VAT (samochód osobowy) odliczałam co miesiąc. »

Obowiązki przedsiębiorcy po utracie zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 27.03.2008

Tracąc zwolnienie podmiotowe z VAT lub rezygnując z niego, możemy pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w zakupach dokonanych w czasie korzystania ze zwolnienia. Z tego prawa skorzystamy, dokonując spisu z natury. »

Zeznanie roczne przedsiębiorców

Aktualizacja: 10.04.2008

Podatnicy prowadzący w 2007 roku działalność gospodarczą muszą do końca kwietnia złożyć PIT-36 albo PIT-36L. »

Kiedy można uzyskać zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni

Aktualizacja: 20.03.2008

W jakich przypadkach ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama