reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Kiedy stosować podwyższone stawki amortyzacyjne

Aktualizacja: 27.05.2008

Przedsiębiorcy dokonują amortyzacji środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z ustawy. W określonych przypadkach podatnicy mogą jednak podwyższać ustawowe stawki. »

Czy opłaty sądowe mogą być zaliczane do kosztów

Aktualizacja: 30.05.2008

W toku prowadzonej działalności gospodarczej podmioty narażone są na ryzyko związane z koniecznością dochodzenia bądź obrony swoich praw w procesach sądowych. Bardzo często podatnicy mają wątpliwości, czy przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. »

Jakie skutki podatkowe powoduje otrzymanie zaliczki

Aktualizacja: 26.05.2008

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano przedpłatę lub zaliczkę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. »

Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Aktualizacja: 21.05.2008

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT. »

Czy działalność sezonowa jest opodatkowana

Aktualizacja: 30.05.2008

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność sezonową, musi rozliczać podatek na zasadach obowiązujących podatników prowadzących działalność przez cały rok. Może jednak liczyć na wcześniejszy zwrot VAT. »

Jakie są podatkowe konsekwencje kary umownej

Aktualizacja: 19.05.2008

Kara umowna wypłacana w przypadku niewywiązania się z umowy może stanowić koszt uzyskania przychodów. U kontrahenta, który otrzymał określoną kwotę w postaci kary umownej, powstaje natomiast przychód do opodatkowania. »

Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

Aktualizacja: 19.05.2008

W ostatnich latach coraz więcej polskich firm dokonuje zapłaty na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie wszyscy pamiętają jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie w Polsce podatku u źródła. »

Spis z natury pozwoli ustalić dochód

Aktualizacja: 30.05.2008

Podatnik, który likwiduje działalność gospodarczą, musi przede wszystkim zakończyć rozliczenia podatkowe. W tym celu konieczne będzie m.in. sporządzenie remanentu i ustalenie dochodu do opodatkowania. »

Jakie świadczenia pozapłacowe zwiększą dochód do opodatkowania pracownika

Aktualizacja: 28.05.2008

Opłacanie przez pracodawcę opieki medycznej czy karnetów na zajęcia rekreacyjne dla pracowników stanowi nieodpłatne świadczenie, które podlega rozliczeniom. W wielu przypadkach otrzymanie prezentu od szefa spowoduje powstanie u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. »

Jakie wydatki związane z połączeniem spółek są kosztem podatkowym

Aktualizacja: 14.05.2008

Planowane jest połączenie spółek kapitałowych A i B poprzez przeniesienie całego majątku spółki A na spółkę B. Jakie wydatki należy uznać za związane z połączeniem? W jakim momencie jest to koszt? »

Zasady opodatkowania VAT dla rozpoczynających działalność sezonową

Aktualizacja: 09.06.2008

Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność sezonową, podlega takim samym zasadom opodatkowania VAT jak inni podatnicy. Może zadeklarować chęć opłacania VAT lub korzystać ze zwolnienia do czasu uzyskania obrotu w wysokości 50 tys. zł. »

Wydatki pokryte z dotacji a koszty w firmie

Aktualizacja: 28.05.2008

 W zeszłym roku otrzymałem środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki te pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarejestrowałem firmę od 1 stycznia 2008 r. i do tego czasu środki nie zostały wydane. Planuję przeznaczyć je na remont siedziby firmy oraz zakup sprzętu, który ze względu na niską wartość nie będzie amortyzowany. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f. przyznana kwota jest zwolniona od podatku. Nie wiem, czy w tej sytuacji wydatki mogę zaliczyć do kosztów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów? »

Firmy powiązane rodzinnie mogą mieć dodatkowe obowiązki podatkowe

Aktualizacja: 08.05.2008

Przedsiębiorstwa powiązane rodzinnie muszą wypełniać dodatkowe obowiązki. Powinny one sporządzać specjalną dokumentację podatkową zawieranych między sobą transakcji. »

Jak rozliczyć zakup samochodu dostawczego

Aktualizacja: 27.05.2008

Wydatki związane z zakupem samochodu dostawczego mogą być zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo lub w ramach odpisów amortyzacyjnych. »

Jak korygować na fakturze błędne pozycje

Aktualizacja: 27.05.2008

Czy wystawiając fakturę korygującą, muszę ująć wszystkie pozycje wymienione przed korektą, czy tylko te błędne, które koryguję? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama