| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy trzeba sporządzać raporty kasowe w okresie, gdy nie jest prowadzona działalność

Czy trzeba sporządzać raporty kasowe w okresie, gdy nie jest prowadzona działalność

Ewidencjonuję obrót na kasie rejestrującej, prowadząc rejestrację. Z powodu remontu lokal będzie zamknięty przez dwa miesiące. Nie będę w tym czasie osiągał żadnego obrotu. Będę składał zerowe deklaracje. Czy mając kasę fiskalną, muszę robić raporty fiskalne dzienne i raport miesięczny w okresie nieprowadzenia działalności?

Obowiązek sporządzenia raportów fiskalnych za okres miesięczny powstaje po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Jeżeli zatem w okresie miesięcznym nie wystąpi sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania, nie wystąpi też obowiązek sporządzenia raportu fiskalnego miesięcznego.

Podsumowując, należy stwierdzić, że w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż, co do której istnieje obowiązek zaewidencjonowania na kasie rejestrującej, podatnik nie ma obowiązku sporządzania raportów dobowych. Nie ma również obowiązku sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny, w którym nie wystąpiła sprzedaż.

Czytelnik wspomniał w pytaniu, że będzie składał zerowe deklaracje. Należy przypomnieć, że obecnie obowiązujące przepisy (art. 99 ust. 7a i 7b ustawy o VAT) zwalniają z obowiązku składania deklaracji w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. W takim przypadku podatnik jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

• § 2 pkt 18, § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK