REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są konsekwencje przekazywania i otrzymywania prezentów za symboliczną złotówkę

Piotr Florys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są konsekwencje przekazywania (i otrzymywania) przez firmę prezentów (TV, rowery itp.) za osiągnięcie określonych obrotów. Towary - nagrody fakturowane są po 1 zł. Prezenty są innym asortymentem niż ten, którym firma się zajmuje.

RADA

REKLAMA

Organy podatkowe nie mogą zakwestionować zastosowanej przez podatnika ceny. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy przyczyną obniżenia ceny są powiązania rodzinne, majątkowe, kapitałowe lub wynikające ze stosunku pracy. Otrzymywanie towarów za symboliczną złotówkę uprawnia podatnika do odliczenia VAT naliczonego na fakturze tylko wtedy, gdy otrzymany towar służy działalności opodatkowanej podatnika.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego pytania wynika, że między stronami dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży, tylko cena tych towarów jest bardzo niska - sprzedaż za symboliczną złotówkę. W takiej sytuacji nie dochodzi do nieodpłatnego przekazania towarów - nagród, nie ma tu więc darowizny towarów. Przyczyna ustalenia ceny na poziomie 1 zł (np. wynikająca z osiągnięcia pewnych obrotów) nie ma wpływu na obowiązek podatkowy.

Sprzedaż za złotówkę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sytuacja, w której podatnik sprzedaje swój towar z jakichś powodów po obniżonej cenie (za 1 zł), nie różni się od normalnej sprzedaży towaru z zyskiem. Obrotem opodatkowanym VAT będzie tu kwota należna z tytułu sprzedaży. Nie ma przy tym znaczenia, że podatnik w danej chwili sprzedaje ten towar ze stratą. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny.

Jedynie gdy między podmiotami (kontrahentami) istnieją powiązania rodzinne, kapitałowe lub wynikające ze stosunku pracy, organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku. Ale tylko w sytuacji, gdy powiązania te miały wpływ na obniżenie ceny (art. 32 ustawy o VAT).

Zakup towaru za złotówkę

Czytelnik ma również wątpliwości, jak potraktować zakup towaru za 1 zł, gdy zakupione towary są „innym asortymentem niż ten, którym firma się zajmuje”. Należałoby zatem domniemywać, że zakupy te nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT (czyli zakup ten nie ma związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Nie są to towary przeznaczone do dalszej odsprzedaży, ani też nie będą wykorzystywane w firmie jako wyposażenie lub środek trwały.

Jeśli zakupione za 1 zł towary nie będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego faktury dokumentującej zakup.

Inaczej będzie, gdy zakup będzie służył działalności gospodarczej podatnika (np. zakup za 1 zł telefonów komórkowych) opodatkowanej VAT. Z faktury dokumentującej taki zakup podatnik ma prawo odliczyć VAT.

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29, art. 32, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Piotr Florys

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA