| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są konsekwencje przekazywania i otrzymywania prezentów za symboliczną złotówkę

Jakie są konsekwencje przekazywania i otrzymywania prezentów za symboliczną złotówkę

Jakie są konsekwencje przekazywania (i otrzymywania) przez firmę prezentów (TV, rowery itp.) za osiągnięcie określonych obrotów. Towary - nagrody fakturowane są po 1 zł. Prezenty są innym asortymentem niż ten, którym firma się zajmuje.


RADA

Organy podatkowe nie mogą zakwestionować zastosowanej przez podatnika ceny. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy przyczyną obniżenia ceny są powiązania rodzinne, majątkowe, kapitałowe lub wynikające ze stosunku pracy. Otrzymywanie towarów za symboliczną złotówkę uprawnia podatnika do odliczenia VAT naliczonego na fakturze tylko wtedy, gdy otrzymany towar służy działalności opodatkowanej podatnika.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego pytania wynika, że między stronami dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży, tylko cena tych towarów jest bardzo niska - sprzedaż za symboliczną złotówkę. W takiej sytuacji nie dochodzi do nieodpłatnego przekazania towarów - nagród, nie ma tu więc darowizny towarów. Przyczyna ustalenia ceny na poziomie 1 zł (np. wynikająca z osiągnięcia pewnych obrotów) nie ma wpływu na obowiązek podatkowy.

Sytuacja, w której podatnik sprzedaje swój towar z jakichś powodów po obniżonej cenie (za 1 zł), nie różni się od normalnej sprzedaży towaru z zyskiem. Obrotem opodatkowanym VAT będzie tu kwota należna z tytułu sprzedaży. Nie ma przy tym znaczenia, że podatnik w danej chwili sprzedaje ten towar ze stratą. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny.

Jedynie gdy między podmiotami (kontrahentami) istnieją powiązania rodzinne, kapitałowe lub wynikające ze stosunku pracy, organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku. Ale tylko w sytuacji, gdy powiązania te miały wpływ na obniżenie ceny (art. 32 ustawy o VAT).

Czytelnik ma również wątpliwości, jak potraktować zakup towaru za 1 zł, gdy zakupione towary są „innym asortymentem niż ten, którym firma się zajmuje”. Należałoby zatem domniemywać, że zakupy te nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT (czyli zakup ten nie ma związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Nie są to towary przeznaczone do dalszej odsprzedaży, ani też nie będą wykorzystywane w firmie jako wyposażenie lub środek trwały.

Jeśli zakupione za 1 zł towary nie będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego faktury dokumentującej zakup.

Inaczej będzie, gdy zakup będzie służył działalności gospodarczej podatnika (np. zakup za 1 zł telefonów komórkowych) opodatkowanej VAT. Z faktury dokumentującej taki zakup podatnik ma prawo odliczyć VAT.

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29, art. 32, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Piotr Florys

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »