| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Uproszczone zaliczki na PIT trzeba zgłosić

Uproszczone zaliczki na PIT trzeba zgłosić

Możliwe jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Warto z niej skorzystać, gdy w przyszłym roku nasza działalność gospodarcza przyniesie dochody wyższe niż w latach poprzednich.

Zasada ta precyzyjnie została wyjaśniona w piśmie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 12 lipca 2005 r., nr ROXV/443 /PDOF/376/4/JS/05. Organ podatkowy zajął stanowisko, iż jeśli do 20 lutego podatnik nie zawiadomił właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy wpłacania zaliczek, to obowiązany był stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok, niezależnie od formy, w jakiej prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dochód sprzed dwóch lat

Podkreślenia wymaga fakt, że ustawodawca nie przewidział swobody w wyborze przez podatnika roku podatkowego, którego dochód będzie stanowić podstawę obliczenia miesięcznej zaliczki opłacanej w formie uproszczonej. W sytuacji gdy podatnik zamierza wybrać tę formę rozliczania podatku, począwszy od 2009 roku, w pierwszej kolejności należy, w celu prawidłowego obliczenia wysokości zaliczki, uwzględnić dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazany w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy, a zatem wynikający z zeznania podatkowego złożonego w 2008 roku, za rok 2007. Dopiero jeżeli w tym zeznaniu (za 2007 rok) podatnik nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazał dochód w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł - do wyliczenia kwoty zaliczki uwzględnia się dochód uzyskany z tego źródła, wykazany w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (tj. w zeznaniu złożonym w 2007 za rok 2006). Gdy jednak okaże się, że także i w zeznaniu za 2006 rok podatnik nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazał dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł, dokonywanie wpłat zaliczek w uproszczonej formie w 2009 roku nie będzie możliwe.

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy mogą korzystać także osoby prawne. Odpowiednie regulacje zostały określone w art. 25 ust. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ważne

W celu skorzystania z uproszczonej formy zapłaty zaliczek na podatek dochodowy w 2009 roku do 20 lutego konieczne będzie złożenie oświadczenia o wyborze tej metody. Pisemne zawiadomienie należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego

PRZYKŁAD

JAK OBLICZYĆ ZALICZKĘ

Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, do tej pory opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Od 2009 roku zamierza skorzystać z możliwości wpłacania zaliczek na PIT w formie uproszczonej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK