REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej polskich firm dokonuje zapłaty na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie wszyscy pamiętają jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie w Polsce podatku u źródła.

Analizując powyższą kwestię, przede wszystkim należy zastanowić się, czym się owe należności licencyjne. Pomocą tu będą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także postanowienia umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania zawartych pomiędzy Polską a krajami, do których przekazywane są wypłaty z tytułu należności licencyjnych.

REKLAMA

Artykuł 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT zawiera katalog należności licencyjnych. Mogą być nimi wypłaty:

• z praw autorskich lub pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wyrobów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,

• z należności za udostępnianie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego,

• za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Umowa ważniejsza

REKLAMA

Trzeba zaznaczyć, że wspomniany wyżej przepis będzie miał zastosowanie, w sytuacji gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, do którego przekazywane będą należności, nie stanowi inaczej. Będzie miał on także bezpośrednie zastosowanie, gdy należności będą wypłacane do państwa, z którym międzynarodowa umowa nie została zawarta, a także gdy zawarta umowa przewiduje opodatkowanie należności licencyjnych w Polsce jako państwie źródła. Pojęcie państwo źródła oznacza kraj, w którym to należności licencyjne są wypłacane.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wynagrodzenia z tytułu należności licencyjnych są w Polsce opodatkowane według zryczałtowanej stawki podatku wynoszącej 20 proc. Ma ona zastosowanie, jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej.

Z całą pewnością można stwierdzić, że większość umów, które zostały zawarte przez Polskę, stanowi, że co do zasady należności licencyjne będą opodatkowane w państwie, w którym są wypłacane, czyli w Polsce. Przyjęto jednak zasadę, iż stawka tego podatku nie może być wyższa niż stawka maksymalna wskazana w umowie. I tak na przykład dla należności licencyjnych wypłacanych m.in. do Belgii, Danii, Holandii, Niemiec czy Szwecji stawka podatku pobieranego u źródła (w Polsce) nie może przekroczyć 5 proc. stawki podatku. Dla należności przekazywanych m.in. do Australii, Finlandii, Hiszpanii czy Francji granica ta ustalona została na poziomie 10 proc.

Podstawą przychód

REKLAMA

Jak zostało to wskazane wyżej, należności licencyjne opodatkowane są według zryczałtowanej stawki podatku dochodowego. Konieczne jest zaznaczenie w tym miejscu, że podstawą opodatkowania jest przychód, bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu. Warto też zaznaczyć, że przychodów tego rodzaju nie łączy się z przychodami z innych źródeł, jakie zagraniczny podmiot uzyskuje na terytorium Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pobór tego podatku dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający należności licencyjne. Opodatkowanie następuje więc w miejscu, z którego należności licencyjne są wypłacane, stąd nazwa u źródła. To polski podmiot pełni funkcję płatnika tego podatku. Dokonuje on wyliczenia podatku oraz potrącenia go z umówionej kwoty wynagrodzenia. Na dalszym etapie zobowiązany jest on do przekazania pobranych kwot we właściwym terminie na rachunek właściwego urzędu skarbowego i równocześnie przesłania odpowiednich deklaracji do urzędu skarbowego oraz informacji o wysokości pobranego podatku do urzędu skarbowego oraz podatnika.

Wymagany certyfikat

W niektórych sytuacjach płatnik zobowiązany będzie także do zażądania od zagranicznego podmiotu certyfikatu rezydencji. Jest to specjalny rodzaj zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie podatnika za granicą. Dopiero po otrzymaniu prawidłowo wypełnionego certyfikatu rezydencji podmiot polski wypłacający zagranicznemu podatnikowi wynagrodzenie z tytułu należności licencyjnych upoważniony będzie do zastosowania obniżonych stawek podatku u źródła, określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na zakończenie trzeba jeszcze zaznaczyć, że art. 21 pkt 3 ustawy o CIT określa szczegółowe zasady dotyczące zwolnień z opodatkowania należności licencyjnych, a także odsetek, know-how i innych przychodów uzyskiwanych przez nierezydentów, podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w innym kraju UE.

WAŻNA LICZBA

20 proc. tyle wynosi polska stawka zryczałtowanego podatku u źródła od należności licencyjnych. Ma ona zastosowanie, o ile zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej

NALEŻNOŚCI LICENCYJNE W UMOWACH O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Należnościami licencyjnymi są wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami i dziełami zarejestrowanymi dla radia i telewizji, do patentu, znaku przemysłowego lub handlowego, rysunku, modelu, planu, formuły, technologii produkcyjnej i za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how). Do należności licencyjnych zalicza się także należności za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

PRZYKŁAD

ODLICZENIE PODATKU U ŹRÓDŁA

Polska spółka sprzedała niemieckiej firmie prawo do korzystania z programów komputerowych. Nabywca potrącił z wypłacanego wynagrodzenia niemiecki podatek u źródła z tytułu należności licencyjnych. Czy możliwe jest odliczenie w Polsce podatku zapłaconego w Niemczech?

Jak wynika z art. 20 ust. 1 ustawy o CIT odliczenie podatku zapłaconego w obcym państwie może nastąpić przy łącznym wystąpieniu następujących zasad:

• podatek zapłacony w obcym państwie odlicza się w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym dochody (przychody) osiągnięto poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

• dochody podlegające w obcym państwie opodatkowaniu łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

• podatek zapłacony w obcym państwie odlicza się od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów za rok podatkowy,

• odliczenie następuje w kwocie równej podatkowi zapłaconemu w obcym państwie, z tym że kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 20 i 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA