| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Co do zasady, podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej czynności objętej opodatkowaniem tym podatkiem mają obowiązek złożyć w swoich urzędach wypełniony druk zgłoszenia rejestracyjnego.

Dokonując transakcji gospodarczych z krajami należącymi do Unii Europejskiej, należy dokonać specjalnego zgłoszenia rejestracyjnego. Zgodnie z obowiązującą zasadą, podatnicy VAT, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, zobowiązani są przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tego rodzaju czynności.

Po złożeniu przez podatnika zgłoszenia rejestracyjnego naczelnik urzędu skarbowego dokonuje zarejestrowania danego podmiotu jako podatnika VAT UE i potwierdza ten fakt na specjalnym druku.

Trzeba pamiętać, iż zarejestrowani podatnicy VAT UE, dokonując transakcji z państwami należącymi do Unii Europejskiej, zobowiązani są do każdorazowego podawania numeru identyfikacyjnego, pod którym zostali zarejestrowani na potrzeby podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, iż podatnicy ci mają obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

PRZYKŁAD

CZY NACZELNIK MOŻE WYKREŚLIĆ PODATNIKA

Spółka przestała wykonywać wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. W ciągu 15 dni, licząc od dnia zaprzestania, powinna złożyć zawiadomienie o zaprzestaniu działalności w zakresie transakcji z krajami UE. Nie spełniła jednak tego obowiązku. W takiej sytuacji zastosowany zostanie przepis, zgodnie z treścią którego, gdy podatnik VAT UE nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej, zostanie on z urzędu wyrejestrowany przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru podatników VAT UE.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 96 i 97 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK