| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej, która zostaje wykreślona z rejestru podatników, przysługuje zwrot nadwyżki VAT wynikającej z ostatniej deklaracji? Nadwyżka pochodzi z okresu, kiedy spółka rozliczała się z VAT i nabyła prawo do zwrotu. Deklaracje złożyła przed wykreśleniem z rejestru.

WSA uznał, że poza sporem jest, że podatnik (spółka cywilna) w rozliczeniu za grudzień 2005 r. nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 i 10 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT złożył za ten okres rozliczeniowy deklarację podatkową, a wynikające z niej rozliczenie podatku - kwota podatku naliczonego przewyższająca kwotę podatku należnego - nie zostało zakwestionowane przez organy podatkowe w trybie art. 99 ust. 12 ustawy VAT.

Ponieważ z upływem tego okresu spółka zaprzestała wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o VAT zawiadomiła o tym urząd skarbowy. Spółka nie miała już jednak prawa do odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, przewidzianego w art. 87 ust. 1 ustawy VAT, w postaci obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy lub zwrotu jej na rachunek bankowy, lecz prawo mogła zrealizować jedynie w formie zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy - podkreślił sąd.

Ponadto WSA w Lublinie stwierdził, że w takich nietypowych przypadkach przepis art. 14 ust. 9 ustawy o VAT należy rozpatrywać łącznie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, bowiem on przesądza, że wykreślenie z rejestru będące skutkiem rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej oraz zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez osobę fizyczną nie pozbawia dobrze nabytego prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, które istniało w dacie wykreślenia z rejestru (rozwiązania spółki - zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych).

Przepis art. 88 ust. 4 ustawy VAT dotyczy sytuacji, gdy podatnicy zostali wykreśleni z rejestru i po tym zdarzeniu dokonali czynności, w związku z którymi występują o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. A taki przypadek nie dotyczył spółki cywilnej, która była stroną skarżącą w tym sporze z organami podatkowymi.

Ważne!

Przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, odmawiający prawa do zwrotu nadwyżki VAT, dotyczy sytuacji, gdy podatnicy zostali wykreśleni z rejestru i po tym zdarzeniu dokonali czynności, w związku z którymi występują o zwrot nadwyżki podatku naliczonego.

Wojewódzki Sad Administracyjny w Lublinie jednoznacznie stwierdził, iż: „Sprzeczne z mechanizmem funkcjonowania podatku od towarów i usług byłoby pozbawienie określonego podmiotu prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, gdy uzyskał to prawo w okresie, kiedy był podatnikiem [przyp. Autora. Prowadził zarejestrowaną w urzędzie skarbowym opodatkowaną działalność gospodarczą]. Pozbawienie podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego stanowi nałożenie na niego ciężaru podatkowego, uczynienie go podmiotem ekonomicznym opodatkowania, a tym samym zakłócenie celu, jaki przyświecał ustawodawcy co do rozkładu ciężaru podatkowego nałożonego na konsumenta”.

• art. 14 ust. 1 i 9, art. 15 ust. 1, art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 1, art. 88 ust. 4, art. art. 96 ust. 6, art. 99 ust. 1 i 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK