| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak opodatkować sprzedaż towarów używanych

Jak opodatkować sprzedaż towarów używanych

Sprzedaż towarów używanych dla celów VAT można rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszy będzie wtedy, gdy podatnik VAT sprzeda towar używany jednorazowo. Innym zasadom podlega sprzedaż towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża.

• podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku przedmiotowo (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2) lub podmiotowo (art. 113),

• podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana w sposób właściwy dla marży,

• podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających zwolnieniu przedmiotowemu lub podmiotowemu,

• podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających sposobowi właściwemu dla marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Jeżeli podatnik oprócz zasad opodatkowania marży stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję dla celów VAT (rejestr zakupu i sprzedaży VAT), z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania.

W odniesieniu do dostawy, której podstawę opodatkowania stanowi marża, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu marży.

W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od stawki podstawowej, czyli 22 proc., oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych przedmiotowo od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy, dane na fakturze VAT obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W przypadku gdy ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu, należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Każda faktura wystawiona przez podatnika VAT powinna zawierać określone elementy. W fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, w miejsce oznaczenia faktura VAT stosuje się oznaczenie faktura VAT marża.

PRZYKŁAD

BRAK ZWOLNIENIA DLA TOWARU UŻYWANEGO

Podatnik VAT sprzedał 15 marca 2007 r. samochód osobowy, który wcześniej nabył jako osoba fizyczna 2 lutego 2006 r., bez możliwości odliczenia VAT. Od 2 listopada 2006 r. wprowadził samochód do ewidencji środków trwałych. Działalność gospodarczą podatnik rozpoczął 1 listopada 2006 r., rezygnując od tego dnia z możliwości zwolnienia podmiotowego z VAT. Oznacza to, że od 1 listopada 2006 r. uzyskał status podatnika VAT. Z uwagi na to, że samochód osobowy, który został sprzedany 15 marca 2007 r., był użytkowany przez podatnika VAT mniej niż pół roku, czyli od 1 listopada 2006 r. do 15 marca 2007 r., sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego i podlega opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK