| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary.

Podstawa prawna

• Art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 8, art. 30 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Nie zdążę do końca lutego 2008 r. sporządzić informacji PIT-11 za 2007 rok. Czy mogę to zrobić po terminie?

Nie

Sporządzenie informacji PIT-11 o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy pracodawcy mają obowiązek sporządzić do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Czyli informacje za 2007 rok powinny być sporządzone do 29 lutego.

Jeśli płatnik wbrew obowiązkowi nie złoży w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. W 2008 roku wysokość tych stawek waha się od 37,53 zł do 15 012 zł.

Podstawa prawna

• Art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 80 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

Mam firmę, w której zatrudniam pięciu pracowników. Za jednego z nich nie wpłacałem zaliczek podatkowych. Czy za złe wpłaty będę odpowiadał całym swoim majątkiem?

Tak

Płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, w tym nie obliczył, nie pobrał i nie wpłacił do urzędu skarbowego należnego podatku odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a niewpłacony. Płatnik odpowiada za te należności całym swoim majątkiem.

Jeżeli w postępowaniu podatkowym organ stwierdzi, że podatnik nie dopełnił właściwie swoich obowiązków, wydaje decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika, w której określi wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, a niewpłaconego podatku. Zasady te nie mają zastosowania tylko wtedy, gdy odrębne przepisy stanowią inaczej albo jeżeli podatek nie został pobrany z winy podatnika. W tych przypadkach organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika. Może też ją wydać po zakończeniu roku podatkowego.

Podstawa prawna

• Art. 30 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Trzy razy w ciągu 2007 roku wpłaciłem po terminie zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników. Czy poniosę za to karę?

Tak

Płatnik, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku jest mała kara grzywny może wynieść do 720 stawek dziennych. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku nie przekracza ustawowego progu, nierzetelny płatnik podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK