| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy podatnik sprowadzający używane samochody przeznaczone do sprzedaży składa informacje podsumowujące

Czy podatnik sprowadzający używane samochody przeznaczone do sprzedaży składa informacje podsumowujące

Zajmujemy się sprowadzaniem używanych samochodów z Niemiec. Rozliczamy się w VAT na zasadach marży. Samochody są przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy podobnie jak dla celów rozliczania VAT również w akcyzie musimy składać informacje podsumowujące? Czytałem różne interpretacje na ten temat, w związku z tym proszę o potwierdzenie, jak należy postępować prawidłowo. Co grozi za ewentualne nieskładnie takich informacji?

Podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są obowiązane:

• po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia wewnątrzwspólnotowego nabycia;

• dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych samochodów osobowych w celu ich dalszej odsprzedaży przed pierwszą rejestracją (tak jak Czytelnik) są zatem obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym informacje podsumowujące za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Natomiast co do sankcji, jakie ewentualnie mogą zostać nałożone na podatnika, który mimo obowiązku nie składa takich informacji, trzeba powiedzieć, iż jako takie nie istnieją.

Odpowiedzi na tego rodzaju pytanie należy szukać, posiłkując się przepisami Kodeksu karnego skarbowego.

Otóż z treści art. 80 k.k.s. wynika, że kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Jeżeli złożono nieprawdziwą określoną informację, sprawca podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Z art. 80a § 1 wynika natomiast, że kto w informacji podsumowującej podaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Natomiast ten, kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi informacji podsumowującej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Wydawałoby się zatem, że jeśli podatnik nie składa informacji podsumowujących w zakresie wewnątrzwspólnotowych nabyć wyrobów akcyzowych - a do takich należy samochód - podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Tak jednak nie jest. Okazuje się bowiem, że przepisy regulujące odpowiedzialność karnoskarbową w związku z niedopełnieniem obowiązku złożenia informacji podsumowującej mają zastosowanie tylko w zakresie rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług. Świadczy o tym art. 53 k.k.s. W § 30c tego przepisu czytamy, że: „Użyte w rozdziale 6 kodeksu określenie >informacja podsumowująca< ma znaczenie nadane mu w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. 6)”.

Przepis ten jest niewątpliwie uchybieniem ustawodawcy, ale jak na razie nie zostało ono poprawione. Zatem można śmiało stwierdzić, iż podatnik akcyzy nie może podlegać jakimkolwiek sankcjom karnoskarbowym z tytułu niezłożenia informacji podsumowującej bądź złożenia jej po terminie.

• art. 78 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-3, art. 80 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 i 3, art. 81 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 666

• art. 53 § 30c, art. 80, art. 80a ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks kary skarbowy - Dz.U. Nr 83, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766

Ewa Michalak

ekspert w zakresie akcyzy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK