| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kontrakty menedżerskie - trudne relacje z fiskusem

Kontrakty menedżerskie - trudne relacje z fiskusem

Czy menedżer może skorzystać z opodatkowania w ramach działalności gospodarczej? Jakie koszty zastosuje menedżer przy kontrakcie?


Tym, których - mimo wyroku TK - nadal „kusi” 19-proc. podatek dochodowy można wskazać co najmniej dwa wyjścia, zastrzegając jednak, że skorzystanie z nich nie daje gwarancji powodzenia.


Wybieg pierwszy polega na zatrudnieniu pomocnika, a więc pracownika, zleceniobiorcę lub wykonawcę dzieła, którego menedżer obciąży zadaniami z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. Należy podkreślić, że czynności przewidziane dla podwykonawcy muszą mieć charakter merytoryczny, a nie pomocniczy, a zatrudniony powinien faktycznie wykonywać powierzoną mu pracę, w przeciwny wypadku bowiem fiskus uzna, że wyłącznym celem umowy było obejście przepisów podatkowych.


Poprzez zatrudnienie innych osób działalność menedżera traci, na gruncie prawa podatkowego, charakter wykonywanej osobiście, a staje się aktywnością gospodarczą sensu stricte. Do obrony powyższej koncepcji wykorzystać można pismo Ministerstwa Finansów z 12 stycznia 1996 r. (nr PO 2/8-11088/95/01790, Biul. Skarbowy 1996/5, str. 6). Dotyczy ono wprawdzie lekarzy, ale użyta w nim argumentacja może odnosić się do każdej innej profesji, zwłaszcza że przepisy nie zawierają zamkniętej listy wolnych zawodów.


W powołanym piśmie resort wyjaśnia, iż „osobiste wykonywanie wolnego zawodu lekarza oznacza wykonywanie działalności bez zatrudnienia osób na podstawie umów o pracę oraz umów-zleceń i umów o dzieło. (...) Działalność nie traci przymiotu wykonywanej pracy w ramach wolnego zawodu, jeżeli przy świadczeniu usług są zatrudniane osoby, które nie wykonują czynności związanych z istotą danego zawodu. Oznacza to, że przy zaliczeniu usług do wolnego zawodu nie stoi na przeszkodzie zatrudnienie osób wyłącznie do prac o charakterze pomocniczym, tj. pracowników obsługi, takich jak np. dozorcy, sprzątaczki, kierowcy, pracownicy obsługi biurowej lub osoby do przyjmowania zleceń na usługi.


W razie gdy podatnik przy świadczeniu usług w ramach wolnego zawodu lekarza zatrudni osobę wykonującą czynności związane z istotą tego zawodu, przychodów z tej działalności nie zalicza się do przychodów z wolnych zawodów, lecz do przychodów z pozostałej działalności gospodarczej. W takim przypadku podatnik może wyłącznie płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów”.


Drugim sposobem na rozliczanie honorariów z kontraktów menedżerskich jako przychodów z działalności gospodarczej - sądząc po reakcjach organów skarbowych znacznie skuteczniejszym - może być zawiązanie przez menedżerów spółki osobowej (cywilnej lub handlowej). Wprawdzie spółka nie jest na gruncie podatku dochodowego odrębnym podatnikiem, ale sposób wykonywania powierzonych czynności zarządczych w ramach takiego tworu (np. łącznie przez dwóch lub więcej menedżerów albo przez jednego menedżera i pracowników spółki) czyni art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f. zupełnie nieadekwatnym do sytuacji.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK