| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Spółka zajmuje się obrotem nieruchomościami - rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. W 2007 r. podjęła działalność. Chciałaby skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku za 2008 r. Spółka jest małym podatnikiem w myśl updop. Jak dokładnie działa zwolnienie? W jakich przypadkach można utracić raz nabyte prawo do tego zwolnienia i jakie są tego skutki?


Jak widać, omawiane zwolnienie można stosunkowo łatwo utracić. Spółka powinna więc na bieżąco kontrolować stan zatrudnienia oraz regulowanie wymienionych zobowiązań, a także dbać o odpowiednio wysoki poziom przychodów. Dodatkową trudnością jest fakt, że powyższe sytuacje nie mogą wystąpić w stosunkowo długim okresie pięciu kolejnych lat, kiedy to warunki funkcjonowania przedsiębiorcy oraz rynku mogą się diametralnie zmienić. Prowadzi to do wniosku, że niestety ustawodawca zbyt surowo określił warunki konieczne do uzyskania, a w szczególności do utrzymania zwolnienia.


Ustawa wyraźnie określa, jakich czynności należy dokonać w sytuacji utraty prawa do zwolnienia. I tak, w sytuacji utraty zwolnienia spółka będzie zmuszona do:

1) rozpoczęcia wpłacania zaliczek począwszy od miesiąca następującego po miesiącu utraty zwolnienia,

2) zapłaty podatku po zakończeniu roku podatkowego na zasadach ogólnych (jednak bez doliczania odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek za poszczególne miesiące roku).


Jeżeli utrata zwolnienia nastąpi po terminie złożenia zeznania za rok objęty zwolnieniem (a więc w przypadku Czytelnika po 31 marca 2009 r.), to spółka będzie zmuszona do zapłaty podatku wraz z należnymi odsetkami.


PRZYKŁAD

Spółka A (rok podatkowy pokrywający się z kalendarzowym) korzystała ze zwolnienia w 2007 r., jednak w marcu tego roku zwolniła pracownika, co spowodowało utratę prawa do zwolnienia. Oznacza to, że począwszy od kwietnia spółka A powinna wpłacać zaliczki na podatek, a wykazany w zeznaniu podatek za rok wpłacić w terminie do 31 marca 2008 r.

Spółka nie zapłaci jednak odsetek za zwłokę od zaliczek za styczeń i luty (kwoty wpłacone z podatkiem za cały rok).


PRZYKŁAD

Spółka B (rok podatkowy pokrywający się z kalendarzowy) korzystała ze zwolnienia w 2007 r. W zeznaniu za ten rok wskazała podatek w wysokości 100 000 zł. Kwota 20 000 zł (20% wykazanego podatku) została zapłacona 31 marca 2009 r., po czym taka sama kwota także 31 marca 2010 r. Niestety w lutym 2011 r. spółka utraciła prawo do zwolnienia. Oznacza to, że powinna wpłacić pozostałe 60 000 zł wraz z należnymi odsetkami wyliczonymi za okres od 1 kwietnia 2008 r. do dnia zapłaty.


Pozytywnym aspektem opisanego zwolnienia jest brak konieczności uiszczenia opłaty prolongacyjnej z tytułu zapłaty podatku w odsuniętym terminie (z wyjątkiem przypadków utraty zwolnienia).


l art. 25 ust. 11-16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

l art. 105, 107 i 109 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 235, poz. 1699


Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK