| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości?


W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, z wyjątkiem ust. 2.


W praktyce oznacza to, że jeżeli zgłosi Pan przerwę w prowadzonej działalności trwającą ponad 10 dni, to opłacany przez Pana podatek w formie karty podatkowej nie będzie pobierany za cały okres tej przerwy, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Warunkiem koniecznym do niepobierania podatku płaconego w formie karty podatkowej, w przypadku przerwy w działalności trwającej co najmniej 10 dni, jest zgłoszenie tego faktu naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego.


W przypadku przerwy w działalności, która trwa na przełomie lat, należy uznać, że podatek nie będzie pobierany do momentu wskazania przez podatnika, w zawiadomieniu o zakończeniu przerwy w działalności, dokładnej daty tego zakończenia.


Jeżeli planowana przerwa trwałaby krócej niż 10 dni, to podatnik nie ma obowiązku zgłaszania jej do urzędu skarbowego, a podatek za miesiąc, w którym wystąpiła, nie ulega zmniejszeniu.


Przykład

Pan Jan Kowalski planuje przerwę w działalności gospodarczej w terminie od 10 do 25 lipca. W związku z tym podatek płacony w formie karty podatkowej zostanie zmniejszony o 1/30 za każdy dzień tej przerwy, tj. za 16 dni. Jeżeli jednak przerwa w działalności trwałaby od 10 do 17 lipca, to pan Jan Kowalski nie miałby obowiązku jej zgłaszania do urzędu skarbowego. Nie uległaby również zmniejszeniu kwota karty podatkowej za ten miesiąc.


- art. 29 ust. 1, art. 34 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - j.t. Dz.U z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »