| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową.


Ten długi wstęp jest konieczny, aby podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: czy niepodzielony zysk staje się przychodem wspólników z chwilą przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową?

Lektura pism zamieszczonych na stronie internetowej MF wskazuje, że część urzędów skarbowych skłonna jest wydawać opinie korzystne dla podatników. Niestety, w toku kontroli instancyjnej owe interpretacje są coraz częściej weryfikowane negatywnie.

Jest zysk, jest kłopot

Celem przekształcenia nie jest, jak wiadomo, likwidacja jednego podmiotu i zastąpienie go innym, lecz jedynie modyfikacja ram prawnych, z których wynika ustrój spółki. Trzeba również przypomnieć, iż specyfikę procesu przekształcenia respektują przepisy ordynacji podatkowej, które ustawiają spółkę przekształconą w pozycji sukcesora uniwersalnego podmiotu przekształcanego. W efekcie całość kapitałów przynależnych spółce kapitałowej staje się, z chwilą przekształcenia, majątkiem handlowej spółki osobowej (przekształconej). Konsekwencją sukcesji powinien być brak takich obowiązków podatkowych obciążających wspólników, które wynikałyby z samego tylko faktu dokonania przekształcenia.

Z powyższych względów nie ma podstaw do przyjęcia, że niepodzielony zysk, znajdujący się na kapitale zapasowym lub kapitałach rezerwowych spółki kapitałowej, staje się z mocy prawa, w dniu przekształcenia, przychodem udziałowców (akcjonariuszy). Tylko suwerenna decyzja wspólników co do faktycznej wypłaty dywidendy może stan ten zmienić.

Jak już była mowa, organy podatkowe bardzo różnią się w opiniach na przedstawiony temat. Z argumentami uzasadniającymi konieczność opodatkowania niepodzielonego zysku w spółce przekształcanej możemy zapoznać się na przykładzie jednej ze „świeższych” decyzji Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2007 r. (nr 1401/BF-I/418-14/13/06/AP). Organ zawarł w niej następujące stwierdzenia: „z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że część majątku spółki jawnej stanowić będą środki zgromadzone w kapitale zapasowym przekształconej spółki z ograniczona odpowiedzialnością. W związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną u udziałowców spółki z o.o. (osób fizycznych), którzy z dniem przekształcenia staną się wspólnikami spółki jawnej, na dzień przekształcenia powstanie, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, przychód z tytułu wartości udziałów, wynikających z niepodzielnych zysków w spółce z o.o., jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych. (...) Podstawowym kryterium dochodu z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie otrzymany należy rozumieć taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji. W momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną niepodzielne zyski spółki z o.o. przechodzą na wspólników spółki jawnej, tj. są postawione do ich dyspozycji. Stanowią one w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o., podlegający opodatkowaniu stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK