Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wypowiedzenie umowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wypowiedzenie umowy.
Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?
Aktualizacja: 31.01.2014
Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy. »
Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny
Aktualizacja: 01.08.2012
Na skutek działania tzw. klauzuli prolongacyjnej, mającej zapewnić ciągłość ubezpieczenia OC, wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych zostaje objętych kilkoma stosunkami ubezpieczenia. Sytuację tę miała wyeliminować nowelizacja przepisów z lutego 2012 r., jednakże problem ten pozostaje wciąż aktualny. »
Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy
Aktualizacja: 01.08.2012
W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. »
Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?
Aktualizacja: 06.02.2012
Kiedy tłumaczenie jakiegoś utworu chronione jest przez prawo autorskie, a kiedy nie? Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie z tłumaczem? »
Aktualizacja: 27.01.2012
Za odtwarzanie muzyki trzeba płacić organizacjom zbiorowego zarządzanie, dotyczy to zarówno restauracji, sklepów, DJ-ów, jak i imprez karaoke, czy szkół organizujących studniówki. »
Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?
Aktualizacja: 20.01.2012
Przy zawiązywaniu nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o obowiązkowych elementach umowy spółki, które zostały wskazane w Kodeksie spółek handlowych. »
Jak się bronić przed nieuczciwym zagranicznym sprzedawcą?
Aktualizacja: 28.11.2011
Zamówiłeś towar od zagranicznego sprzedawcy? Kontrahent w ogóle nie realizuje zamówienia? Dostarczony towar jest wadliwy? I co dalej? »
Zdolność kredytowa, a zawarcie i wypowiedzenie umowy kredytu
Aktualizacja: 24.11.2011
Jest rzeczą powszechnie znaną, że jednym z podstawowych warunków udzielenia kredytu przez bank jest sprawdzenie zdolności kredytowej klienta – potencjalnego kredytobiorcy. Bank nie tylko jest uprawniony ale i zobowiązany do zbadania zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przed zawarciem umowy kredytu. »
Jak zapisać w umowie zasady odpowiedzialności za jej naruszenie?
Aktualizacja: 24.11.2011
Prawo cywilne samodzielnie, co do zasady, reguluje zasady odpowiedzialności stron umowy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Jednak czasem trzeba w umowie zapisać bardziej szczegółowe warunki odpowiedzialności stron. »
Niedozwolone klauzule w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych
Aktualizacja: 24.11.2011
Przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne (telefon, internet, telewizja) muszą wiedzieć jakie zapisy w umowach dotyczących tych usług są niedopuszczalne. »
Kredyt konsumencki w świetle nowych przepisów
Aktualizacja: 13.10.2011
Jeszcze w tym roku wejdzie w życie kolejna ustawa o kredycie konsumenckim. Dzięki nowym przepisom osoba, zainteresowana kredytem konsumenckim, uzyska formularz, zawierający szczegółowe informacje o kosztach kredytowania. Wcześniej banki mogły wprowadzać klientów w błąd, poświęcając mniej miejsca kredytom konsumenckim w umowach kredytowych. »
Miejsce spełnienia świadczenia
Aktualizacja: 24.11.2011
Częstym problemem na jaki natrafiają przedsiębiorcy jest nieznajomość przepisów dotyczących miejsca spełnienia umownego świadczenia. Takich nieporozumień można uniknąć, wystarczy tylko znać podstawy prawne określone w kodeksie cywilnym. Ekspert podpowiada również, jak może być oznaczone miejsce spełnienia świadczenia. »
Wypowiedzenie umowy najmu samochodu
Aktualizacja: 02.05.2011
Co do zasady rozwiązanie umowy najmu następuje po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach umowa może być rozwiązana natychmiast. »
Jak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?
Aktualizacja: 22.02.2011
Wypowiedzenie umowy najmu składane jest w formie oświadczenia woli przez jedną ze stron umowy drugiej stronie. Oświadczenie składa wynajmujący najemcy albo najemca wynajmującemu. Należy także rozważyć kwestię, kto składa wypowiedzenie: najemca czy też wynajmujący, oraz czy wypowiedzenie dotyczy najmu zwykłego czy też okazjonalnego. »
Kiedy wspólnik spółki jawnej może wypowiedzieć umowę spółki?
Aktualizacja: 03.01.2012
Jednym z praw przysługujących wspólnikom spółki jawnej jest prawo wypowiedzenia umowy spółki. Kiedy może to nastąpić i w jakiej formie? Istotna jest też kwestia, czy można wypowiedzieć umowę spółki jawnej pod określonym warunkiem? »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”
Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »