Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu spółdzielnie mieszkaniowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące spółdzielnie mieszkaniowe.
Zwrot wkładu mieszkaniowego – czy jest zwolniony z PIT?
Aktualizacja: 11.12.2020
Zwrot wkładu mieszkaniowego a PIT. Czy zwrot wkładu mieszkaniowego podlega zwolnieniu z PIT? Czy nadwyżka ponad wysokość wniesionego wkładu korzysta ze zwolnienia? »
Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych
Aktualizacja: 03.12.2020
Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych będą przedmiotem prac parlamentarnego zespołu ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi. »
Utrata członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych - RPO: wyrok TK trzeba wykonać szybko
Aktualizacja: 16.10.2020
O wykonanie wyroku TK z 10 czerwca 2020 r. w tej sprawie apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył art. 4 ustawy z 20 lipca 2017 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. TK stwierdził niekonstytucyjność tego przepisu, choć odroczył utratę jego mocy do czerwca 2021 r. Zdaniem RPO szybkiej zmiany prawa wymaga ochrona praw obywateli, zrzeszonych w spółdzielniach mieszkaniowych. »
Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowych w czasie epidemii koronawirusa
Aktualizacja: 08.09.2020
Walne zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowych mogą się odbyć w 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - stanowi tarcza antykryzysowa 1.0. Nie wiadomo jednak, kiedy ten stan się zakończy – a od decyzji walnych zgromadzeń zależy czasem los spółdzielni. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich za konieczne uznaje wprowadzenie przepisów, które umożliwią walnym zgromadzeniom podejmowanie uchwał - przynajmniej w sprawach niecierpiących zwłoki. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Jadwigi Emilewicz, pełniącej funkcje Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rozwoju. »
Wspólnoty mieszkaniowe nie chcą płacić za schrony w swoich budynkach
Aktualizacja: 08.07.2020
Członkowie wspólnot mieszkaniowych skarżą się, że muszą płacić za utrzymywanie schronów znajdujących się w budynkach mieszkalnych, a te są przecież przeznaczone dla szerokiego kręgu ludności »
Czy przeniesienie prawa do mieszkania za dożywotnią rentę podlega PIT
Aktualizacja: 07.07.2020
Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ramach umowy renty odpłatnej (renty dożywotniej) nie skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W konsekwencji, na podatniku nie ciąży obowiązek wykazania kwoty renty w zeznaniu podatkowym. »
Utrata członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej - wyrok TK K 3/19
Aktualizacja: 18.06.2020
TK stwierdził, że niezwłoczna derogacja art. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze mogłoby pociągnąć za sobą dalsze niepożądane skutki w działalności spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego Trybunał zdecydował, że art. 4 traci moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. »
Ogólnopolski kongres zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych
Aktualizacja: 21.10.2019
23 listopada 2019 w Hotelu Novotel Warszawa Airport w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski kongres zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych. Patronat nad wydarzeniem objął portal Infor.pl. »
Cele spółdzielni mieszkaniowej
Aktualizacja: 01.04.2014
Pierwszym i najważniejszym celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie mieszkaniowych i innych potrzeb mieszkańców oraz ich rodzin. Jeśli posiadamy prawo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nasze potrzeby wynikające z pracy spółdzielni mieszkaniowej, do której należymy, powinny być zaspokajane. Jakie są najważniejsze cele spółdzielni mieszkaniowych? »
Kiedy wygasa spółdzielcze prawo lokatorskie?
Aktualizacja: 27.02.2014
Spółdzielcze prawo lokatorskie może należeć zarówno do jednej osoby, jak i do obojga małżonków i jest to prawo niezbywalne. Mimo to może jednak dojść do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko wygaśnięcia prawa lokatorskiego? »
Polacy poszukują małych mieszkań
Aktualizacja: 09.09.2011
Polacy poszukują małych mieszkań, a tych nadal brakuje na rynku nieruchomości. Na nowe, małe lokale mieszkalne trzeba będzie poczekać. »
Nadchodzi zmierzch spółdzielni mieszkaniowych?
Aktualizacja: 06.06.2011
Pod obrady sejmowej komisji infrastruktury trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Głównym założeniem projektu jest automatyczne powstanie wspólnoty mieszkaniowej w momencie, gdy co najmniej jeden z lokali mieszczących się w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej zostanie wykupiony na własność. Konsekwencją wprowadzenia nowych przepisów będzie stopniowe ograniczanie liczby zasobów mieszkaniowych należących do spółdzielni mieszkaniowych, co ostatecznie ma doprowadzić do likwidacji spółdzielni. »
Lepsze mieszkanie od spółdzielni czy od dewelopera?
Aktualizacja: 14.02.2011
Nabywcy poszukują mieszkań o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Deweloperzy wówczas oferują nam lokale nawet o 15 metrów większe. Lepiej więc szukać przyszłego M na rynku wtórnym. Tam znajdziemy nieruchomość spełniającą nasze wymagania. »
Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?
Aktualizacja: 26.01.2011
Procedura fizycznego wydania lokalu ma istotne znaczenie. Fakt uiszczenia wkładu oraz zawarcia umowy o budowę przez nabywcę nie daje mu uprawnień do korzystania z lokalu, zaś otrzymuje on prawo do przedmiotowego lokalu. Dopiero po formalnym odbiorze nabywca ma możliwość korzystać z przedmiotowego lokalu. »
Jakie znaczenie w umowie mają postanowienia dotyczące gwarancji jakości?
Aktualizacja: 26.01.2011
Postanowienia dotyczące gwarancji powinny zostać zawarte w umowie ustanowienia odrębnej własności lokalu spółdzielczego, gdyż na ich podstawie w przyszłości strony będą miały możliwość dochodzenia swoich roszczeń z tytułu gwarancji obejmującej tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”