Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu lokale. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące lokale.
Program "Czyste Powietrze" dla właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych
Aktualizacja: 21.09.2020
W Ministerstwie Klimatu trwają analizy dotyczące usprawnień programu "Czyste Powietrze" i rozszerzenia katalogu beneficjentów, mogących ubiegać się o dofinansowanie, w tym o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych – podało resort klimatu na Twitterze. »
Przedsiębiorcy budujący na wynajem z zarzutami
Aktualizacja: 09.09.2020
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty firmom budującym lokale na wynajem. Wątpliwości budzi m.in. sposób informowania o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu. »
Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane
Aktualizacja: 07.02.2013
Wywieszanie informacji o zadłużeniu właściciela mieszkania w Polsce jest często praktykowane przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Publiczne ujawnianie informacji o zadłużeniu lokalu jest zakazane, wiąże się to bowiem z przekazywaniem danych osobowych, a te podlegają ochronie prawnej i mogą je poznać tylko osoby do tego uprawnione. »
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości
Aktualizacja: 20.12.2012
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych. Z prawem tym wiążą się dwa podstawowe uprawnienia: do korzystania z lokalu oraz do rozporządzania nim. Czym charakteryzuje się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jaki jest jego zakres? »
Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie
Aktualizacja: 27.03.2012
Przepisy nie przewidują możliwości dziedziczenia prawa do najmu lokalu. Odnosi się to zarówno do lokali komunalnych, jak i prywatnych. Czy dla rodziny zmarłego najemcy lokalu komunalnego będzie to oznaczało konieczność wyprowadzki? Nie, przepisy dają możliwość wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym. »
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego przekształcenie i sprzedaż a PIT
Aktualizacja: 01.03.2012
Osoby, które posiadają spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, dążą do jego przekształcenia w odrębną własność. Czy należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), jeżeli doszło do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności lokalu? »
Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej
Aktualizacja: 07.12.2011
Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali oraz nieruchomości wspólnych w części przypadającej na dany lokal. Zarówno status, jak i regulamin spółdzielni powinien w sposób szczegółowy określać sposób podziału wszelkich kosztów przypadających na danych właścicieli lokali. »
Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa
Aktualizacja: 07.12.2011
Wówczas, gdy w określonym budynku lub budynkach usytuowanych w obrębie danej nieruchomości zostanie wyodrębniona własność wszystkich lokali, po dokonaniu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu, zostaje utworzona wspólnota mieszkaniowa z mocy prawa. »
Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie
Aktualizacja: 07.12.2011
Zagadnienie związane z zarządzaniem nieruchomościami przez podmioty niebędące współwłaścicielami nieruchomości (czyli osoby trzecie) zostały uregulowane w ustawie 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. »
Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera
Aktualizacja: 07.12.2011
W umowie – zawartej pomiędzy deweloperem a nabywcą lokali mieszkalnych – powinny zostać zawarte postanowienia określające zarówno pozycję prawną, jak i finansową dewelopera. Postanowienia te mają istotne znaczenie, gdyż zapewniają one nabywcy gwarancję, że działalność jest prowadzona w sposób profesjonalny przez dewelopera oraz że deweloper posiada stosowne doświadczenie w realizowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych. »
Obowiązek wstrzymania egzekucji
Aktualizacja: 06.12.2011
Na podstawie zmian wprowadzonych w ustawie z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego, od 16 listopada 2011 roku istnieje obowiązek wstrzymania egzekucji, jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać. »
Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa
Aktualizacja: 27.11.2011
Do ustanowienia odrębnej własności lokalu z mocy samego prawa nie potrzebne jest zawieranie jakiejkolwiek umowy. Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w ramach dokonania przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności. »
Właściciel ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz samego siebie
Aktualizacja: 27.11.2011
Istnieje możliwość ustanowienia przez właściciela nieruchomości odrębnej własności lokalu na rzecz samego siebie, w mocy jednostronnej czynności prawnej. »
Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej
Aktualizacja: 27.11.2011
Mając na uwadze fakt, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, czy istnieje możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem takiego wpisu? »
Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość
Aktualizacja: 27.11.2011
Miejsce postojowe znajdujące się w garażu, które jest własnością właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość. Ponadto miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”