Czy umowa przenosząca prawo spółdzielcze ma charakter odpłatny?
25 sty 2011
Umowa przenosząca prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego ma charakter odpłatny. Z tego też względu w umowie należy opisać przedmiot nabycia a także ustalić, jakie jest wyposażenie przedmiotowego lokalu oraz jaki jest jego stan techniczny.
Czy można nabyć prawo do lokalu od spółdzielcy?
25 sty 2011
Właściciel może prawo spółdzielczej własności przenieść na inną osobę. W tym celu ma możliwość zawrzeć zarówno umowę zmiany, sprzedaży, ale także umowę nienazwaną. Umowę przenoszącą własność należy sporządzić w formie aktu notarialnego.
Jakie postanowienia powinna zawierać umowa ustanawiająca prawo własności do lokalu mieszkalnego?
25 sty 2011
Umowa ustanawiająca prawo własnościowe na rzecz członka spółdzielni powinna zawierać precyzyjny opis przedmiotu umowy. Oznacza to, iż w umowie należy zawrzeć szczegółowe informacje dotyczące usytuowania lokalu, jego składu a także sposobu wykończenia.
Jak sporządzić umowę ustanawiającą prawo własności na rzecz spółdzielcy?
25 sty 2011
W umowie ustanawiającej prawo własności na rzecz członka spółdzielcy należy zamieścić szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu niniejszej umowy. W tym celu strony powinny określić w umowie szczegółowy opis dotyczący położenia lokalu oraz jego skład i sposób wykończenia.
Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?
25 sty 2011
Sporządzając umowę ustanawiającą spółdzielcze prawo lokatorskie należy pamiętać o tym, iż powinna być ona napisana w odpowiedniej formie, a także powinna zawierać stosowną treść.
Co wiąże się z zawarciem umowy ustanowienia prawa spółdzielczego?
25 sty 2011
Jednym ze skutków zawarcia umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest powstanie rękojmi za wady zmniejszające jej wartość albo użyteczność ze względu na cel w umowie określony lub wynikający z innych okoliczności.
Jakie skutki wywołuje umowa ustanawiająca prawo do lokali?
25 sty 2011
Umowa ustanawiająca prawo do lokali skutkuje przede wszystkim stworzeniem prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz nabywcy w sposób automatyczny. Jest ona także typem umowy konsensualnej – co oznacza, że zaczyna ona obowiązywać po złożeniu stosownych podpisów przez strony umowy.
Jaki cel ma umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni?
25 sty 2011
Umowa o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego składa się z umowy o stworzenie lokalu mieszkalnego oraz z umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni.
Czy przy ustanowieniu prawa spółdzielczego jest wymagany wpis do księgi wieczystej?
25 sty 2011
Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest typem umowy konsensualnej. Sam fakt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego tworzy prawo w sposób automatyczny na rzecz spółdzielcy. Oznacza to, iż wpis do księgi wieczystej nie wpływa na możliwość przeniesienia prawa własności.
Czy na spółdzielcy spoczywa obowiązek uiszczenia wynagrodzenia?
25 sty 2011
Fakt uiszczenia wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem spoczywającym na spółdzielcy. Ponadto wynagrodzenie uiszczone przez spółdzielcę powinno być odpowiednikiem wartości nabytego prawa.
Jak nabyć nieruchomość w Niemczech?
25 sty 2011
W Niemczech istnieje podstawowa zasada, na mocy której podmiot zagraniczny może korzystać z takiej samej swobody oraz wolności w pozyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości, jak Niemiec w państwie pochodzenia tego podmiotu.
Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?
25 sty 2011
Znaczna część ograniczeń związana z nabyciem nieruchomości w Szwecji została zniesiona dnia 2 stycznia 1995 roku – moment przystąpienia Szwecji do Unii Europejskiej. Jednakże pozostało w tej kwestii wiele innych ograniczeń.
Jakie ograniczenia związane są z nabyciem nieruchomości w Hiszpanii i we Włoszech?
25 sty 2011
Unia Europejska uznaje, iż istotnym elementem polityki jest swoboda nabywania ziemi przez cudzoziemców. Po mino tychże założeń należy stwierdzić, iż istnieją państwa wprowadzające ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców. Do krajów należących do Unii Europejskiej, w których obcokrajowiec może napotkać na trudności związane z nabywaniem nieruchomości jest Hiszpania oraz Włochy.
Czy wiesz w jakich krajach nie ma ograniczeń w nabywaniu nieruchomości?
25 sty 2011
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w niektórych krajach państw członkowskich Unii Europejskiej obywa się w sposób bardziej swobodny. Do tych krajów należą: Wielka Brytania, Belgia, Francja.
Jak wygląda nabycie nieruchomości w Austrii?
25 sty 2011
Austria jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziło znaczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Odmowa uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości może być spowodowana zagrożeniem interesu państwa.
Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?
25 sty 2011
Przez nabycie nieruchomości należy rozumieć nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Zasadniczym warunkiem uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca jest brak jakiegokolwiek sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej.
Jak sporządzić wniosek o nabycie przez cudzoziemca udziałów w spółce – z siedzibą na terenie Polski?
25 sty 2011
Zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych wymaga – nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a także inna czynność prawna dotycząca udziałów lub akcji – jeśli spółka będąca właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanie się spółką komandytową.
Kiedy cudzoziemiec jest zwolniony z uzyskania promesy?
25 sty 2011
Istnieje wiele wyjątków, na mocy których cudzoziemiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Uregulowania te nie dotyczą jednak przypadku, jeżeli dana nieruchomość jest usytuowana w strefie nadgranicznej albo nabywana jest nieruchomość rolna – której powierzchnia nie przekracza 1 ha.
Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?
18 sty 2011
Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło internetowy dostęp do ksiąg wieczystych. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg wieczystych.
Radzimy: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
18 sty 2011
W dzisiejszych czasach duża część ludzi decyduje się na wynajem mieszkania. Najczęściej są to studenci. Jak bezpiecznie wybrać jedną z kilkudziesięciu ofert?
Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępną z deweloperem?
18 sty 2011
Jakie zapisy powinna zawierać odpowiednia umowa przedwstępna zakupu mieszkania? Zasady ustalania ceny, harmonogram płatności, warunki odbioru lokalu oraz okoliczności, w jakich kupujący może odstąpić od zawarcia umowy ostatecznej - to tylko niektóre z cech dobrej umowy przedwstępnej.
Uważaj na promocje! Kredyt mieszkaniowy z prowizją 0 proc. Czy napewno?
18 sty 2011
W chwili obecnej kilkanaście banków oferuje swoim klientom zaciągnięcie kredytu z prowizją 0 proc. W rzeczywistości tylko w kilku z nich brak prowizji nie wiąże się, z koniecznością zakupu dodatkowego produktu.
Jak banki weryfikują kredytobiorców?
18 sty 2011
Skąd banki mają informacje o dziedzinach naszego życia, o których nie wspominaliśmy we wniosku o kredyt? Bardzo możliwe, że przeczytały o tym na "Naszej Klasie" lub innym portalu społecznościowym. Banki powszechnie korzystają z portali społecznościowych, by uzyskać informacje o swoich klientach.
Co powinno znajdować się w umowie o wynajem mieszkania?
18 sty 2011
Umowa najmu powinna zabezpieczać najemce jak i właściciela mieszkania. Pierwszy może stracić dach nad głową drugo zaś czas i pieniądze.
Ogłoszenia o sprzedaży mieszkania - jak nie dać się oszukać?
18 sty 2011
By podnieść atrakcyjność swojego lokalu sprzedający używają wielu sztuczek. Zawyżony metraż, szybki dojazd do centrum… to informacje, które musimy koniecznie zweryfikować przed zakupem lokalu.
Jak skorzystać z rękojmi i gwarancji na mieszkanie?
18 sty 2011
Jeśli zdarzy się, że mimo sprawdzenia dokładnie mieszkania podczas jego oficjalnego odbioru, po kilku miesiącach wyjdą na jaw jego ukryte wady, możemy skorzystać z gwarancji lub rękojmi. Jak to zrobić?
O czym należy pamiętać podczas odbierania mieszkania?
18 sty 2011
Odbiór mieszkania zazwyczaj wiąże się z dużą ekscytacją. Kiedy w grę wchodzą emocje łatwo przeoczyć istotne szczegóły. Postarajmy się w takim momencie zachować zimną krew i czujność, aby nic nie umknęło naszej uwadze.
Czy warto zainteresować się kredytem u dewelopera?
18 sty 2011
Kredyt u dewelopera? O kredycie zaciąganym w biurze deweloperskim można powiedzieć, że jest szybkim rozwiązaniem. Ale uwaga! To nie zawsze najlepsze rozwiązanie.
Grudzień był gorącym miesiącem na rynku nieruchomości
18 sty 2011
Specjaliści zaobserwowali w grudniu wzmożony ruch na rynku nieruchomości. Nie oznacza on jednak wzrostu liczby nabywców. A osoby chcące wynająć lub sprzedać nieruchomość są bardziej skłonni do negocjacji i udzielania upustów.
Jak tanio i ładnie urządzić mieszkanie, aby szybko znaleźć najemcę?
12 sty 2011
Nie masz czasu i pieniędzy na generalny remont, a chcesz jak najszybciej znaleźć porządnego najemcę? To spore wyzwanie, ale wystarczy wszystko dobrze zaplanować i spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę urządzając uniwersalne wnętrze pod wynajem.
Co powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?
07 sty 2011
Sama umowa przedwstępna nie przenosi prawa do nieruchomości. Jest zobowiązaniem stron do zawarcia w określonej przyszłości umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna przy transakcjach na rynku mieszkaniowym jest stałym elementem niemal każdej operacji sprzedaży.
Krok po kroku: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
07 sty 2011
Sprawdzenie wiarygodności potencjalnego najemcy, z którym zamierzamy podpisać umowę najmu jest tylko pozornie łatwe. Nigdy nie będziesz mieć 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować Twoje mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i będzie wykorzystywać lokal na cele zgodne z umową stosując się do zasad porządku domowego.
Co powinno znaleźć się w umowie z pośrednikiem?
07 sty 2011
Ustawa mówi, że umowa pośrednictwa musi być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Oprócz standardowego zapisu określającego strony umowy (dane klienta i pośrednika), umowa musi wskazywać pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie.
Warszawa - lepiej kupić niż wynająć?
05 sty 2011
Powszechna jest opinia, że zakup mieszkania na kredyt jest tańszym rozwiązaniem od najmu. Nie zawsze musi tak być, dużo zależy od miasta w którym kupujemy mieszkanie. Najbardziej opłacalnego zakupu dokonamy w Warszawie.
Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania?
05 sty 2011
Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania? Najczęściej zwracamy uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej i szybki dojazd do centrum. Co jeszcze bierzemy pd uwagę, kupując mieszkanie?
Gdzie najtaniej można wynająć pokój?
05 sty 2011
Najtaniej pokój wynajmiemy w domu. Z kolei jeżeli chcemy zminimalizować koszty najmu przy mieszkaniu w pojedynkę, warto rozejrzeć się za mieszkaniem, które możemy wynająć z kilkoma osobami.
Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?
04 sty 2011
Umowa o dzieło nie zamyka drogi do kredytu. Kwota, którą pożyczy nam bank, będzie niższa niż w przypadku kredytobiorcy zatrudnionego na etacie. Należy pamiętać, że banki nie respektują zazwyczaj wniosków złożonych w czasie krótszym niż na 12 miesięcy od zatrudnienia.
Wynajem: czy kaucja to konieczność?
04 sty 2011
Kaucja nie jest obowiązkowa. To jedna z dodatkowych opłat, na które musimy być przygotowani przy wynajmie lokalu.
Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?
30 gru 2010
Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym? W starym budynku mogły pojawić się różne problemy, dlatego już na etapie oglądania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenie, lecz także na szczegóły.
O czym należy pamiętać podczas odbierania mieszkania?
16 gru 2010
Odbiór mieszkania zazwyczaj wiąże się z dużą ekscytacją. Kiedy w grę wchodzą emocje łatwo przeoczyć istotne szczegóły. Postarajmy się w takim momencie zachować zimną krew i czujność, aby nic nie umknęło naszej uwadze.
Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?
24 lis 2010
Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to zbiór informacji o jej przeznaczeniu, o możliwościach zagospodarowania naszej działki i doprowadzenia mediów.
Umowa najmu – w świetle przepisów prawa cywilnego
26 lip 2010
Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa najmu jest stosunkiem prawnym, na mocy którego jedna ze stron udostępnia drugiej na pewien okres czasu – za odpowiednim wynagrodzeniem – korzystanie ze swojej rzeczy. Wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez oznaczony lub nieoznaczony czas, a najemca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz wynajmującemu.
Podział lokalu pozbawia ulgi meldunkowej
23 lip 2010
Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, musi być zameldowany w zbywanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jednak podział nieruchomości na dwa mieszkania, a następnie ich sprzedaż uniemożliwia skorzystanie z ulgi.
Uważaj na służebność
12 cze 2010
Służebności nie możesz odmówić, a może się ona wiązać z dużymi konsekwencjami w codziennym użytkowaniu nieruchomości. Warto wiedzieć, na czym polega służebność, z czym się wiąże i kiedy może wygasnąć.
Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
29 maja 2010
Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.
Kiedy mogą cię zlicytować?
24 mar 2010
W przypadku uporczywego i długotrwałego uchylania się od płatności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej wspólnota może doprowadzić do zlicytowania naszego lokalu. Z tej możliwości korzysta się jednak niezmiernie rzadko.
Co to jest wspólnota mieszkaniowa
19 mar 2010
Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.
Będzie łatwiej pozbyć się najemcy
26 sie 2009
Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.
Umowa najmu
25 lut 2009
Przystępując do zawarcia umowy najmu powinniśmy zastanowić się nad tym,
jakie konkretne postanowienia tej umowy chcemy uregulować samodzielnie,
a jakie pozostawić ogólnym regulacjom zawartym w kodeksie cywilnym.
Przedmiot umowy najmu
25 lut 2009
Zagadnienie to dotyczy, tego co możemy wynająć, do jakich rzeczy możemy zastosować umowę najmu.