Budowa okien drewnianych
08 gru 2010
Okna drewniane mają najdłuższą historię wśród rodzajów stolarki okiennej. Przez lata ich konstrukcja się zmieniała by aktualnie najpopularniejszymi stały się okna jednoramowe. Podstawowe elementy okien drewnianych to drewniana rama i ościeżnica, szyby, zawiasy oraz klamki. Jednak ich zmontowany układ może mieć różne postacie.
Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia
08 gru 2010
Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.
Montaż okna dachowego
25 lis 2010
Odpowiedni montaż okna dachowego jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją okna w połaci dachu zajmują się zwykle profesjonaliści. Sam proces montażu jest łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy. W opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja montażu pozwalająca osobom nie będącym specjalistami na prawidłowy montaż okna dachowego w konstrukcji dachu. Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. FAKRO oferuje również specjalny zestaw izolacyjny XDP który umożliwia wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna. Poniżej przedstawiamy montaż okna dachowego - w wersji na łatach.
Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?
25 lis 2010
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki dla domu z katalogu, tak żeby uniknąć kosztów dodatkowych. Przede wszystkim na: wielkość i proporcje działki, ukształtowanie terenu, roślinność i wodę oraz usytuowaniu działki względem stron świata.
Rozwiązania przestrzenne, techniczne i materiałowe w projekcie architektonicznym
25 lis 2010
Układ pomieszczeń w opracowywanym projekcie architektonicznym powinien być tak zaprojektowany, aby przestrzeń domu byłą wykorzystana w 100%.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt architektoniczny?
25 lis 2010
Projekt architektoniczny jest formą wielodziedzinową, w skład, której obok rozwiązań architektonicznych wchodzą również rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt architektoniczny – radzi arch. Monika Chylińska.
Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?
25 lis 2010
Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?
25 lis 2010
Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.
Jak określić funkcję i ergonomię przyszłego domu?
25 lis 2010
Przed wyborem projektu powinniśmy określić swoje potrzeby i oczekiwania wobec przyszłej funkcji i wielkości domu.
Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze
25 lis 2010
Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.
Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?
25 lis 2010
W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.
Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?
24 lis 2010
Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to zbiór informacji o jej przeznaczeniu, o możliwościach zagospodarowania naszej działki i doprowadzenia mediów.
Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?
24 lis 2010
Do spoinowania elewacji z klinkieru najlepiej wybierać gotowe mieszanki zapraw. Ich skład jest odpowiednio dobrany, co sprawia że mają one odpowiednie właściwości i trwałość. Kolor spoin powinien nie wchodzić w zbyt duży kontrast ze ścianą, znacznie lepiej prezentują się kolory stonowane i bardziej zbliżone do siebie.
Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?
24 lis 2010
Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie. Przy stosowaniu odpowiednich grubości warstw i jakości materiałów zapewnimy sobie spokój i komfort w jej użytkowaniu.
Po co i jak zbroić tynk?
24 lis 2010
Zbrojenie tynku pozwala na dowolne formowanie kształtów ścian i sufitów, dając nam duże możliwości w realizowaniu swoich wizji architektonicznych. Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami, dlatego warto stosować je w każdym domu i mieszkaniu aby uniknąć nie potrzebnych remontów, wydatków i stresu z tym związanego.
Tynk akrylowy – co to takiego i gdzie się go stosuje?
24 lis 2010
Tynk akrylowy jest alternatywą dla tynków mineralnych, głównie ze względu na dekoracyjną fakturę oraz ogromną paletę kolorów. Tynk akrylowy, jest rodzajem tynków cienkowarstwowych stosowanym na zewnątrz także w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń) jak i dekoracyjna wyprawa wewnętrzna. Niejednokrotnie występuje w postaci gotowych mieszanek co znacznie przyspiesza prace tynkarskie.
Z czego wykonać ściankę działową?
24 lis 2010
Czy to w nowym projekcie domu, czy decydując się na gruntowny remont, chcąc podzielić wolną przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, musimy zdecydować się na wykonanie ścianki działowej. Odpowiednia akustyka, ciężar i wytrzymałość to główne aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na naszą ściankę działową.
Elewacja budynku – jaki tynk wybrać?
23 lis 2010
Tynk, jako element wykończeniowy zdobi budynek i nadaje mu odpowiedni charakter oraz zapewnia estetykę między innymi dzięki różnorodnej strukturze oraz różnorodności barw. Rodzaj tynku stosowanego na elewacji budynku dobiera się w zależności od rodzaju zastosowanej izolacji cieplnej.
Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?
23 lis 2010
Nie zależnie od tego czy wybierzemy cegłę klinkierową czy licową mamy gwarancję trwałej i bardzo eleganckiej elewacji. Poprzez dobór odpowiedniej faktury jak i koloru cegły możemy, nadać elewacji wyjątkowy charakter.
BSO – co to takiego?
23 lis 2010
BSO w rozwinięciu to bezspoinowy system ociepleń. Stosowanie tego systemu i umiejętne położenie zagwarantuje nam zmniejszenie strat ciepła a co tym idzie spore oszczędności na ogrzewaniu. BSO powoduje że mamy dowolność w wyborze rodzaju tynku – setki kolorów jak i rodzajów faktur powodują że nasza elewacja może stać się dużo ciekawsza.
Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?
22 lis 2010
Dach w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska pełni ważną rolę ochronną przed deszczem, mrozem i upalnym słońcem. Musi być solidnie wykonany, aby przetrwać trudne warunki i zapewnić odpowiedni klimat wewnątrz domu.
Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?
22 lis 2010
Wyroby ceramiczne od wieków są stosowane do wznoszenia różnych elementów budowli w tym także ścian. Ceramiczne wyroby budowlane, w głównej mierze składają się z gliny lub iłu oraz piasku i popiołu. Charakteryzuje je bardzo dobra termoizolacyjność a także mała porowatość i nasiąkliwość. Cegły ceramiczne w porównaniu z innymi materiałami są najmniej podatne na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur. Beton komórkowy charakteryzuje się bardzo małą gęstością objętościową (jest lżejszy od ceramiki), ma także bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to przede wszystkim z zawartości zamkniętych w nim makro-porów, które stanowią świetny izolator termiczny.
Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?
22 lis 2010
Decyzję o wyborze stropu powinno się podjąć przed zakupem lub zamówieniem projektu. Gdy kupujemy gotowy projekt, w dokumentacji z góry będzie ustalony jego rodzaj. Typ może odnosić się do standardowych pustaków i belek produkowanych przez cegielnie lub rozwiązań modułowych oferowanych przez przedsiębiorstwa ceramiki budowlanej. Jeśli preferujemy jakiś typ, możemy zlecić przerobienie projektu, jednak sporządzenie adaptacji będzie w zależności od wielkości projektu zazwyczaj mieściło się w przedziale 2000 – 5000 zł dodatkowego wydatku. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w układzie czy typie stropu bez porozumienia z projektantem.
Czym charakteryzuje się strop typu filigran?
22 lis 2010
Strop filigran jest stropem monolitycznym, składającym się z płyty żelbetowej grubości ok. 5 cm i warstwy betonu uzupełniającego, wylewanego podczas budowy stropu. Żelbetowe płyty „filigran” pełnią rolę szalunku traconego z dodatkowym zbrojeniem w postaci przestrzennych, trójkątnych kratownic wystających poza obrys płyty betonowej, w które są wbudowane.
Strop monolityczny czy gęstożebrowy?
22 lis 2010
Strop gęstożebrowy lepiej sprawdza się przy dużych rozpiętościach, stropy monolityczne zaleca się stosować w przypadku skomplikowanych kształtów. Są to jedne z kilku powodów branych pod uwagę przy projektowaniu poziomej przegrody budynku.
Czym charakteryzuje się strop Ackermana?
22 lis 2010
Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.
Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?
22 lis 2010
Obecnie piwnice w domach jednorodzinnych rzadziej wykorzystywane są jako pomieszczenia do składowania lub magazynowania, a częściej jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego też, już podczas budowy domu, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, tak aby podczas późniejszego użytkowania utrzymać w nich podobny klimat jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych.
Jak solidnie wykonać fundamenty?
22 lis 2010
Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całej budowli. Podstawowa wiedza jest niezbędna każdemu inwestorowi, aby mógł podjąć dobre decyzje i sprawnie ocenić jakość wykonania pracy na jego budowie.
Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?
22 lis 2010
Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.
Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?
22 lis 2010
Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.
Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?
22 lis 2010
Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.
Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?
22 lis 2010
Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.
Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?
19 lis 2010
Dach chroni dom przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Pokrycia z blachy są często wybierane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoją lekkość, stosunkowo niską cenę i łatwość montażu.
Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?
19 lis 2010
Podłoże pod posadzkę niepodpiwniczonego parteru wymaga odpowiedniej konstrukcji, aby odizolować przestrzeń użytkową od gruntu. Może być ono wykonane w postaci podkładu betonowego lub drewnianych legarów.
Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?
19 lis 2010
Dach stanowi przekrycie budynku, zapewniając mu m.in. ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także kształtuje całą jego bryłę. Odpowiedni kształt dachu może dać nam możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej budynku, przez zagospodarowanie poddasza.
Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?
19 lis 2010
Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.
Czym jest hydroizolacja typu średniego?
19 lis 2010
Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolacje typu średniego stosowane są głównie w budynkach posadowionych na gruntach przewarstwionych.
Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?
19 lis 2010
Izolację lekką stosuje się do ochrony fundamentów i ścian piwnic przed działaniem wilgoci w miejscach powyżej poziomu wody gruntowej.
Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?
19 lis 2010
Hydroizolacje chronią budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolację typu ciężkiego wykonuje się szczególnie wtedy, gdy poziom posadowienia jest poniżej poziomu wód gruntowych.
Fundamenty murowane czy monolityczne?
19 lis 2010
Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia budynku na grunt. Źle skonstruowane fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury, spękań przegród, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju fundamentów.
EPS co to takiego?
19 lis 2010
EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Materiały z niego wytwarzane należą do grupy sztywnych tworzyw sztucznych z polistyrenu. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem i najczęściej używane są w technologiach BSO (metoda lekka-mokra).
Dom z podpiwniczeniem czy bez?
19 lis 2010
Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.
Czym jest XPS?
19 lis 2010
XPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Jest to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości mechanicznej. Doskonale się sprawdza jako izolacja termiczna w miejscach wilgotnych. Bardzo często materiał ten jest nazywany styropianem, co jest błędem, gdyż jest to handlowa nazwa EPS.
Załącznik do umowy o wykonanie prac ociepleniowych
20 paź 2010
Wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku przygotowano z myślą o inwestorach indywidualnych, aby mogli oni kontrolować prace ociepleniowe na własnej budowie, bez studiowania wielostronicowych technicznych instrukcji i materiałów informacyjnych.
Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?
29 wrz 2010
W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.
Jak połączyć górę z dołem?
23 wrz 2010
Połączenie strychu lub poddasza z niższymi kondygnacjami będzie wymagało wygospodarowania przestrzeni 7–15 m2.
Jak działają i jakie są nawiewniki?
23 wrz 2010
Wentylacja grawitacyjna - często w postaci nawiewników okiennych, nie zawsze spełnia swoją rolę. Szczególnie w okresie letnich upałów - nie zapewnia wystarczającej ilość świeżego powietrza, a w czasie zimowych mrozów zbytnio wychładza pomieszczenia.
Jak stworzyć solidną podłogę?
23 wrz 2010
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w celu stworzenia solidnej, praktycznej podłogi jest zbrojona betonowa płyta, która jest położona na warstwie chudego betonu. Aby wykonać solidne podłoże, należy stworzyć odpowiednio zbudowaną strefę oparcia nadproża – zbudowaną z różnych warstw.
Jak powiększyć wnętrze naszego domu?
23 wrz 2010
Obecnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do jasnych, eleganckich wnętrz, zapewniających nam maksymalny komfort. Coraz częściej architekci projektując dom stosują przeszklone konstrukcje. Duże i jasne wnętrze jest obecnie akceptowanym i pożądanym elementem naszego wymarzonego domu.
W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?
23 wrz 2010
Tempo naszego życia wzrasta. Podnoszą się także nasze wymagania, co do komfortu życia, a co z tym się wiąże – w stosunku do dobrze zaprojektowanych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Coraz częściej ludzie planują swoją przyszłość, dlatego też muszą być gotowi na różnego rodzaju zmiany – tj. standardy budowania, nasze oczekiwania i potrzeby, warunki życia, możliwości techniczne.