Najem mieszkań w Polsce - popularność, trendy, mikroapartamenty
07 kwi 2021
Najem mieszkań. W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest jako etap przejściowy. To sytuacja wprost odwrotna do krajów zachodu, gdzie wynajmowanie mieszkań ma długą tradycję. Jesteśmy jednak świadkami zmiany – powolnej, ale bardzo istotnej. O tym, jak poszerza się rynek najmu, opowiada Paweł Szczepaniak, główny architekt i współzałożyciel pracowni AP Szczepaniak.
Trendy architektoniczne w 2021 roku
08 sty 2021
Obecnie, gdy harmonia tego co wewnątrz i na zewnątrz jest kluczowa, konieczne jest znalezienie rozwiązań, które w pełni będą odpowiadać nastrojom społecznym i aktualnym trendom wśród architektów. Pandemia umocniła fakt, że architektura i przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, odgrywa dużą rolę w codziennym życiu, zmieniła nasze podejście do projektowania mieszkań i przestrzeni miejskich.
Relacja inwestor – architekt w budownictwie mieszkaniowym wczoraj i dziś [WYWIAD]
28 wrz 2020
Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych założeń wielorodzinnych, opowiada architekt Bogdan Kulczyński z renomowanej warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt, działającej na rynku od początku lat 90.
„Copper and the Home” - konkurs dla młodych projektantów i studentów
28 lut 2014
Międzynarodowy konkurs „Copper and the Home” adresowany jest do do młodych projektantów, a także studentów wzornictwa. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej formy użytkowej wykonanej z miedzi. Projekty można przesyłać do 30 września 2014 roku.
Architekt wnętrz: co zyskujemy i jak wybrać dobrego?
12 wrz 2012
Architekt wnętrz stworzy oryginalne i unikalne wnętrze, dodatkowo spełniające wszystkie nasze wymagania i potrzeby. Nie ograniczajmy się do szukania architekta wnętrz tylko pod kątem ceny – obejrzyjmy jego dotychczasowe realizacje i sprawdźmy czy potrafimy się z nim porozumieć. Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Maszkaron
10 sty 2012
Maszkaron, nazywany również maskaronem, z języka włoskiego to mascherone lub z francuskiego mascarone (stąd wymienna nazwa). Maszkaron to rzeźbiarski ozdobny detal architektoniczny przybierający kształt człowieka lub samej ludzkiej głowy, zazwyczaj z demonicznie wykrzywioną, groteskową miną. Popularne były o okresie gotyku, renesansu i baroku.
Adyton
10 sty 2012
Adyton w języku starogreckim oznacza "niedostępny". Adyton w starożytności było to miejsce w świątyni (ale też w gaju świętym lub w grocie), do którego dostęp mają tylko osoby powołane i kapłani. W adytonie przechowywano przedmioty uznawane za święte. Znajdowały się w nim posągi bóstw, zdarzało się, że było to miejsce, w którym zlokalizowana była wyrocznia.
Styl gotycki
05 sty 2012
Styl gotycki w architekturze swymi korzeniami sięga do XII-wiecznej Francji. Styl gotycki dzieli się na 3 okresy: wczesny gotyk, dojrzały gotyk i późny gotyk nazywany również płomienistym. Architektura gotycka charakteryzowała się strzelistością konstrukcji, wielością podłużnych okien (najczęściej witrażowych), wieżyczkami i bogatymi zdobieniami.
Dekonstruktywizm
02 sty 2012
Dekonstruktywizm pojawił się w latach 80. XX wieku, był bezpośrednią kontynuacją postmodernizmu. Na ukształtowanie się dekonstruktywizmu wpływ miały minimalizm i kubizm. Dekonstruktywizm to formy nowoczesne, odrzucające tradycyjne kształtowanie przestrzeni, stosujące asymetrię i geometrię. Często w przypadku tego nurtu stosuje się określenie "kontrolowany chaos".
Portyk
17 sie 2011
Portyk to jedno- lub dwukondygnacyjna część budynku na planie prostokąta z kilkoma rzędami kolumn podpierającymi dach. Portyk przynajmniej z jednaj strony powinien być otwarty (np. podparty rzędem kolumn). bardzo często stosowano w architekturze rzymskiej, gdzie miał on chronić ludzi oraz inne części budynku prze działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.
Wiejskie klimaty w architekturze
12 sie 2011
Wiejska architektura to przede wszystkim budownictwo drewniane. Choć z pozoru może wydawać się nie ciekawe, to jednak drewniana stara chata ma wiele uroku. Spadzisty dach, ściana z bala, kwiaty na oknie lub też drewniana kapliczka to kilka z elementów wiejskiej architektury.
Detale architektoniczne
12 sie 2011
Detale architektoniczne mogą nawiązywać do różnych styli, które pojawiały się w architekturze na przełomie wieków. Niektóre z nich, oprócz funkcji dekoracyjnej pełniły także funkcję użytkową.
Czym różnią się okna w poszczególnych państwach Europy?
21 cze 2011
Wybór stolarki okiennej różni się w zależności od państwa. Wpływa na to nie tylko odmienna architektura, ale i klimat oraz kultura danego kraju. Okna powinny być funkcjonalne i powinny pasować do wyglądu całego regionu.
Drewniane elewacje w budynkach użyteczności publicznej
02 cze 2011
Dążenie do nowoczesnego wyglądu nie omija także budynków użyteczności publicznej, dlatego coraz ich większa ilość projektowana jest z drewnianym elewacjami. Architekci starają się podążać za ekologicznym nurtem uwzględniając w swoich projektach budynków użyteczności publicznej drewniane elewacje. Połączenie elewacji drewnianej ze szkłem, metalem czy cegłą sprawiają, że takie budynki pełnią zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i estetyczną.
Czym jest samowola budowlana?
15 kwi 2011
Co to znaczy samowola budowlana? Czy wykonując samodzielnie remonty w domu dopuszczamy się jej? 6 sierpnia 2010 roku zaktualizowano ustawę Prawo budowlane (Dz. U. Nr 121, poz. 809, nowelizacja), z której dowiemy się czy działamy zgodnie z prawem.
Czym jest obiekt małej architektury?
12 kwi 2011
Obiektami małej architektury są drobniejsze, niewielkie obiekty budowlane nie będące jednakże tymczasowymi obiektami budowlanymi. W przypadku ich wznoszenia obowiązują znacznie uproszczone procedury w porównaniu z budynkami czy budowlami.
V etap Miasteczka Regaty w sprzedaży
01 lut 2011
Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań V etapu osiedla Miasteczko Regaty na warszawskiej Białołęce. Na osiedlu powstanie 180 mieszkań. Oddanie tego etapu do użytku planowane jest na II kwartał 2012 roku.
Dom Development wprowadza do sprzedaży osiedle Przy Ratuszu
01 lut 2011
Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Przy Ratuszu, usytuowanym na warszawskim Bemowie. Na osiedlu powstanie łącznie 465 mieszkań. Deweloper planuje oddanie inwestycji do użytku na II kwartał 2012 roku.
Dom Development wprowadza do sprzedaży Osiedle Wilno
01 lut 2011
Dom Development S.A. rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Wilno, mieszczącym się na warszawskim Targówku Elsnerowie. Deweloper planuje oddanie do użytku pierwszego etapu osiedla w I kwartale 2012 roku.
W sprzedaży kolejny etap Osiedla Klasyków
01 lut 2011
Dom Development wprowadził ostatnio do sprzedaży kolejny etap osiedla Klasyków na warszawskie Białołęce. Łączne powstanie tutaj 491 mieszkań. Deweloper planuje oddanie do użytku tego etapu na kwartał 2012 roku.
Budowa inwestycji Centralpark rozpoczęta
01 lut 2011
Właśnie rozpoczęto budowę inwestycji Centralpark na Morenie. Na naturalnym wyniesieniu terenu – Wyspie Piecewskiej, leżącej 700 m od granicy z Wrzeszczem, powstanie 8 budynków zlokalizowanych wokół miejskiego parku.
Premedium sprzedaje Wille nad Zalewem
01 lut 2011
Właśnie rozpoczęła się promocja i sprzedaż inwestycji Wille nad Zalewem w Białobrzegach pod Warszawą. Zajmuje się nią firma Premedium na rzecz grupy deweloperskiej Invest Plan Group.
Apartamenty Holland Park nadal dostępne
01 lut 2011
Firma Keen Property Partners (KPP) oficjalne zakończyła sprzedaż lokali w budynku Brunello. Chętni na zakup apartamentu w tym kompleksie, mieszczącym się na tyłach Placu Trzech Krzyży w Warszawie, wciąż mają na to szansę. Mieszkania bowiem w budynku Oscar nadal dostępne są dla kupujących.
Budynki przyszłości
27 sty 2011
Pogłębiające się zmiany klimatyczne i zmniejszające się zasoby naturalne sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które będą pozytywnie wpływać na środowisko. W ten trend wpisuje się również zróżnicowane budownictwo, opierające się na konstruowaniu budynków o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W tym celu stworzono program Energy2, czyli „oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”, a jego założenia z powodzeniem realizuje firma Schüco.
Dobre wyniki sprzedaży osiedla Ville Murano
30 gru 2010
Atal ma duże powody do radości, bowiem w ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia sprzedaży domów na osiedlu Ville Murano, aż połowa z nich została wyprzedana i znalazła lokatorów.
Zakończenie sporu o Osiedle Grabskiego
29 gru 2010
Zakończył się spór o Osiedle Grabskiego. Postępowanie rozpoczęto na wniosek właściciela stacji LPG przeciw deweloperowi Dolcan. Spółka otrzymała pozwolenie na użytkowanie inwestycji Osiedle Grabskiego w Lublinie.
II faza inwestycji CityZen rozpoczęta
16 gru 2010
Deweloper Espais rozpoczął drugą fazę inwestycji CityZen na warszawskim Mokotowie. Obejmować będzie ona dwa 7-piętrowe moduły. Firma Espais oferuje swoim klientom 99 lokali mieszkalnych oraz 7 usługowych.
Inwestycja Violino zakończona
16 gru 2010
Deweloper Eko-Park S.A. zakończył realizację inwestycji Violino na warszawskim Mokotowie. Składa się ona z pojedynczego budynku o kształcie meadra, posiadającego od 4 do 8 pięter.
Domy na osiedlu Ville Murano jak świeże bułeczki
16 gru 2010
Atal ma duże powody do radości, bowiem w ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia sprzedaży domów na osiedlu Ville Murano, aż połowa z nich znalazła swoich właścicieli.
Budowa inwestycji Nowe Polesie II rozpoczęta
16 gru 2010
Firma Atal rozpoczęła budowę inwestycji Nowe Polesie II w zachodniej części Łodzi. Osiedle mieszkalne zostanie oddane do użytku w IV kwartale 2011 roku.
Zielona Etiuda na półmetku sprzedaży
16 gru 2010
Altar sprzedał trzydzieści sześć z siedemdziesięciu dwóch lokali, powstałych w ramach inwestycji Zielona Etiuda. Wrocławskie osiedle należy do segmentu apartamentów luksusowych.
Kolejna inwestycja Dolcana w mieszkaniach bezczynszowych
16 gru 2010
Dolcan ogłosił plany kolejnej inwestycji opartej o ideę mieszkań bezczynszowych. Projekt zrealizowany będzie w Markach. Deweloper zapowiada dalszą ekspansję na ten segment.
Smart House Gold dla najszybszych na Osiedlu Harmonium
16 gru 2010
W połowie listopada zakończyła się kampania reklamowa systemów Smart House. Dzięki współpracy firmy z Deweloper SJM Construction and Development Group pierwsi właściciele domów na Osiedlu Harmonium otrzymają pakiet systemu w wersji Gold za darmo.
Zakończenie sporu o Osiedle Grabskiego
16 gru 2010
Zakończyło się postępowanie rozpoczęte na wniosek właściciela stacji LPG przeciw warszawskiemu deweloperowi Dolcan. Spółka otrzymała pozwolenie na użytkowanie inwestycji Osiedle Grabskiego w Lublinie.
Pierwszy etap inwestycji Sakura rozpoczęty
16 gru 2010
HOCHTIEF Polska rozpoczął we wrześniu realizację inwestycji Sakura na zlecenie grupy Ronson Development. W budynkach będą się mieściły zarówno lokale mieszkalne, jak i handlowo-usługowe.
Inwestycja Nowy Grunwald w sprzedaży
16 gru 2010
Rozpoczęła się sprzedaż mieszkań inwestycji „Nowy Grunwald”. Docelowo będzie ona posiadać 668 lokali, 865 miejsc parkingowych w podziemnych garażach oraz sekcję biurowo-usługową.
Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?
15 gru 2010
Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.
Rozwiązania przestrzenne, techniczne i materiałowe w projekcie architektonicznym
25 lis 2010
Układ pomieszczeń w opracowywanym projekcie architektonicznym powinien być tak zaprojektowany, aby przestrzeń domu byłą wykorzystana w 100%.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt architektoniczny?
25 lis 2010
Projekt architektoniczny jest formą wielodziedzinową, w skład, której obok rozwiązań architektonicznych wchodzą również rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt architektoniczny – radzi arch. Monika Chylińska.
Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze
25 lis 2010
Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.
Jakie kryteria rządzą współczesną architekturą wnętrz?
25 paź 2010
Mobilność, wszechstronność, elastyczność i pełna dyspozycyjność to cechy wymagane dzisiaj nie tylko w postawach ludzi, ale również współczesne kryteria, które rządzą architekturą wnętrz. Obecnie wymogi stawiane przestrzeni użytkowej kształtują kierunek, w którym zmierza współczesna architektura wnętrz.
W jaki sposób efekty iluminacji stają się narzędziami architektów kreujących przestrzeń nocą?
25 paź 2010
Przestrzeń pozbawiona światła pozostaje pustką. Światło i i iluminacje świetlne stają się narzędziem architektów do kreowania przestrzeni nocą. Odbieranie bodźców wzrokowych jest uwarunkowane obecnością światła, czyli promieniowania widzialnego.
Jaki jest związek między festynami świetlnymi a architekturą wnętrz?
25 paź 2010
Pierwszy festy świetlny odbył się w 1928 roku w Berlinie i był wielkim widowiskiem. Na tego typu festynach świetlnych wykorzystuje się podstawowe zasady rządzące architekturą wnętrz, aby za pomocą światła kształtować przestrzeń.
Czy film można potraktować jako element architektury wnętrza?
25 paź 2010
Zainteresowanie tematem kształtowania przestrzeni pozbawionej światła dziennego wynikło z inspiracji projektem modernizacji kina przy ulicy Grzegórzeckiej w Krakowie. Czy film można potraktować jako element architektury wnętrza?
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?
18 paź 2010
Poszukiwania sposobu na podniesienie komfortu i atrakcyjności pokoju hotelowego, indywidualne przyzwyczajenia i potrzeby gości hotelowych wymusiły zmiany w obrazie pokoju, a w konsekwencji i łazienki, która estetycznie stała się integralna częścią całej przestrzeni. Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?
Jak zaprojektować wnętrze hotelowe?
11 paź 2010
Czy wiesz, że nie możesz dowolnie urządzić wnętrza hotelowego? Istnieją przepisy, które określają jak należy zaprojektować wnętrze hotelowe. Wymogi dotyczą m.in. wielkości i wyposażenia pokoi, rodzaju instalacji i urządzeń technicznych, wyposażenia węzłów higieniczno-sanitarnych, a także oferty usług dodatkowych.
Jakie są tendencje w rozwoju rynku architektury wnętrz?
08 wrz 2010
Rynek projektowania architektury wnętrz rozwija się bardzo dynamicznie. Najnowsze trendy, materiały, technologie i urządzenia są obecne i coraz szerzej dostępne na polskim rynku.
Jakie są zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz?
26 sie 2010
Nie wiesz czy architekt wnętrz to odpowiedni zawód dla Ciebie? Zastanawiasz się czy praca architekta wnętrz ma wystarczająco wiele zalet czy da Ci odpowiednio dużo satysfakcji i czy podołasz pracy w tym zawodzie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Na czym polega eco design?
29 cze 2010
Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrze w nurcie eco designu, powinniśmy najpierw poznać dokładnie zasady nim rządzące. Na czym dokładnie polega eco design? Czym powinniśmy kierować się w czasie wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.
Jak urządzić przestrzeń biurową?
27 paź 2009
Właściwa aranżacja przestrzeni biurowych ma coraz większe znaczenie. Ocenia się, że w krajach wysoko rozwiniętych, w przestrzeniach biurowych pracuje ok. 70% populacji czynnej zawodowo. W biurach spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto je właściwie urządzić. Ciągły rozwój techniki i technologii materiałów, stwarza konieczność modernizacji budynków, w celu dostosowania ich do nowoczesnych wymagań, reorganizacji i przekształcenia poszczególnych stanowisk pracy.