Samoreperująca się opona Michelin: koniec z zapasowymi kołami?
25 maja 2011
Na targach Challenge Bibendum 2011, które odbyły się w Berlinie zaprezentowanych zostało wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich była samoreperująca się opona do zastosowania w samochodach osobowych.
Dacia Logan MCV
25 maja 2011
Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle) została w lipcu 2008 roku poddana faceliftingowi.
Dlaczego warto dbać o płyn hamulcowy?
24 maja 2011
Zaniedbanie wymiany płynu hamulcowego może być tragiczne w skutkach dla naszego bezpieczeństwa.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w kuchni?
23 maja 2011
Dużym wyzwaniem jest przygotowanie posiłku, jeśli jednocześnie musimy pilnować dziecka. W takiej sytuacji naszym zadaniem jest też zadbanie o bezpieczeństwo dziecka w kuchni. Czasami wystarczy na moment spuścić dziecko z oka, aby stało się nieszczęście. Dzieci są bardzo ruchliwe, dlatego jako dorośli, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Podniesiemy bezpieczeństwo naszego dziecka w kuchni choćby przez zakup odpowiednich sprzętów AGD.
Mitsubishi Lancer Sportback
23 maja 2011
Obecnie produkowany Mitsubishi Lancer to już ósma generacja tego japońskiego auta segmentu C.
Lancia Delta seria 1
23 maja 2011
Lancia Delta seria 1 to odświeżona wersja zaprezentowanej w 2008 roku Delty, zwaną też serią 0.
Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków
19 maja 2011
W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.
Kia Lotos Race - bezpieczeństwo przede wszystkim
19 maja 2011
Kia, przy współpracy z Policją, utworzyła nowy projekt- Kia Lotos Race 2011. Razem z Lotos Oil propagować będą bezpieczne poruszanie się po polskich ulicach.
Jak wykorzystywać ruch innych pojazdów dla bezpieczniejszej jazdy?
19 maja 2011
Jednym z najwyższych stopni wtajemniczenia w rzemiosło szoferskie jest umiejętność wykorzystywania ruchu innych pojazdów do podniesienia bezpieczeństwa jazdy.
Jak korzystać z pokładowych źródeł energii elektrycznej na biwaku?
19 maja 2011
Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej, przydatnej do oświetlenia wnętrza namiotu lub przestrzeni przed nim na biwaku.
Wyremontują drogi na granicy z Litwą. Za 5 milionów złotych
18 maja 2011
6-kilometrowy odcinek drogi Suwałki-Szypliszki, aż do granicy z Litwą, zostanie wyremontowany, poinformowało GDDKiA.
Jak zużycie wpływa na pracę opony, jak zmieniają się właściwości opon z wiekiem?
18 maja 2011
Zużywanie się opon powoli, ale nieustannie zmienia ich właściwości. Większość kierowców ze zużywania się opon zdaje sobie sprawę, ale niewielu wie w jaki sposób wraz z rosnącym przebiegiem zmieni się zachowanie auta.
Czy można dostać mandat za złe opony?
18 maja 2011
Jeśli niektórym argument bezpieczeństwa nie wystarcza, warto pamiętać, że za zły stan opon grożą też konsekwencje... finansowe. W razie spotkania z drogówką, oprócz mandatu, za jazdę autem niesprawnym technicznie, stracimy też dowód rejestracyjny. Kiedy możemy mieć problemy przez opony?
Jak zawracać na wąskich drogach, biegnących nasypami lub zboczami górskimi?
17 maja 2011
Zawracanie na drogach wąskich ma niewiele wspólnego z zawracaniem, jakiego uczą instruktorzy na kursach dla przyszłych kierowców.
O czym pamiętać w czasie upałów?
17 maja 2011
Upalne lato to trudny okres zarówno dla kierowców jak i dla ich pojazdów. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, na które zwykle nie zwraca się uwagi.
Jak samodzielnie sprawdzać hamulce?
17 maja 2011
Hamulce to najważniejszy element samochodu, decydujący o bezpieczeństwie jazdy. Należy od czasu do czasu samodzielnie sprawdzać stan hamulców. Oto jak to zrobić.
Fatalny stan polskich dróg. NIK ujawnia wyniki kontroli
17 maja 2011
W Polsce śmiertelnych ofiar wypadków drogowych jest dwa razy więcej niż w UE. Powodem jest tragiczny stan techniczny dróg, zła organizacja ruchu, niedouczeni kierowcy i zły stan pojazdów. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport nt. stanu polskiej sieci drogowej. Wnioski są jednoznaczne: zarządcy dróg zaniedbują swoje obowiązki.
Jak stosować zasadę ograniczonego zaufania w praktyce?
16 maja 2011
Na kursach dla kierowców czasem można usłyszeć o tzw. zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg. Wynika z niej prawda, bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze: „Ufaj innym tylko w nielicznych przypadkach”.
Jak korzystać ze świateł dodatkowych pojazdu (długich, przeciwmgłowych itp.)
16 maja 2011
Wielu kierowców montuje w swoich pojazdach dodatkowe światła, nie przewidziane przez ich konstruktorów i producentów auta. Teoretycznie światła te mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drodze. Często w praktyce znacznie je ograniczają.
Kierunkowskazy: jak ich bezpiecznie używać?
16 maja 2011
Wielu polskich kierowców nie wie, jak używać kierunkowskazów. W efekcie popełnia błędy zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?
16 maja 2011
Wybór właściwej pory do rozpoczęcia podróży jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed kierowcą. Powinien on wziąć przy tym pod uwagę wiele różnych ważnych czynników. Jednym z najważniejszych są jego predyspozycje i umiejętności, poparte doświadczeniem.
Jak jechać, aby uniknąć wyczerpania fizycznego i psychicznego?
16 maja 2011
Jazda samochodem jest zajęciem stresogennym. Stres jest jedną z przyczyn zmęczenia i zdenerwowania, a te w prostej linii prowadzą do popełniania błędów i podejmowania niewłaściwych decyzji. Niektóre z nich mogą mieć tragiczne skutki.
Co zrobić przy samochodzie po zakończeniu jazdy w terenie?
16 maja 2011
Po wyjechaniu na drogę utwardzoną należy wykonać przynajmniej pobieżny test sprawności pojazdu oraz usunąć niektóre typowe i łatwe do usunięcia niedomagania i usterki.
Lane Assist
16 maja 2011
Lane Assist to system bezpieczeństwa, zapobiegający niekontrolowanemu zjeżdżaniu ze swojego pasa.
IPS
16 maja 2011
IPS - inteligentny system bezpieczeństwa Forda.
Jak dobrać oponę na koło zapasowe? Czy trzeba ją wymieniać?
16 maja 2011
Wielu kierowców zapomina, że samochód ma nie cztery, a pięć kół. Piąte leży w bagażniku lub wisi na tylnej klapie, ewentualnie pod podłogą. Oponę w zapasie - bo o nim mowa – również trzeba zmieniać! Jak często i jakie ogumienie najlepiej nadaje się na koło zapasowe?
Opona samouszczelniająca się – czy to działa?
16 maja 2011
Jednym z ciekawszych wynalazków ostatnich lat są opony reklamowane jako „nie do przebicia”. Ich konstrukcja powoduje, że z opony nie będzie schodzić powietrze nawet jeśli w oponie utkwi „ciało obce” o średnicy 1,6 milimetra – tak przynajmniej jest w teorii. A jak wygląda to w praktyce, czy są opony, których nie można przebić?
Czy są opony bez limitu prędkości? Jakie opony stosuje się w najszybszych autach świata?
16 maja 2011
Opony do najszybszych aut na świecie potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych za komplet. Takie gumy wymagają bezwzględnej kontroli po przejechaniu każdych 500 kilometrów i zużywają się po pokonaniu dystansu kilkunastu tysięcy kilometrów. W zamian za te wszystkie niedogodności oferują jedno – brak limitu prędkości. Ile auto wyciśnie tyle wytrzymają!
Czy zawsze trzeba wymieniać wszystkie cztery opony na nowe?
16 maja 2011
Opony na osi napędowej zużywają się nawet dwukrotnie szybciej niż te, które nie muszą przenosić na asfalt momentu obrotowego. Co zrobić gdy opony z osi napędowej się zużyją, czy można wymienić opony tylko na jednej osi i jak postępować w przypadku aut z napędem 4x4?
Dlaczego opony hałasują? Jak wybrać ciche opony?
16 maja 2011
Opona samochodowa jest jak orkiestra. Składa się z dużej liczby "instrumentów" generujących dźwięki podczas jazdy. Każdy rowek, a nawet każda lamelka wpływa na to, co słyszymy podczas toczenia kół. Niestety czasem ta „muzyka” nie jest przyjemna dla ucha. Czy warto wybierać ciche opony? Co trzeba wiedzieć poszukując cichych opon?
Jaka jest różnica pomiędzy oponami kierunkowymi a symetrycznymi – które są lepsze?
16 maja 2011
Przeglądając ofertę nowych opon - chociażby w internecie - bardzo szybko zostaniemy postawieni przed wyborem jaki bieżnik mają te opony mieć: symetryczny, kierunkowy, a może asymetryczny. Na czym polega faktyczna różnica między tymi bieżnikami?
Czy do SUV-a trzeba kupować specjalne opony?
16 maja 2011
Już od kilku lat jedną z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych grup aut są te wyposażone w napęd na cztery koła. Chodzi oczywiście o SUV-y, które mimo wielkich aspiracji nie można traktować jako pełnokrwiste terenówki. Czy takie samochody zawsze muszą jeździć na droższych oponach przeznaczonych specjalnie do aut 4x4?
Opony ekologiczne – jak działają, jakie mogą dać oszczędności?
16 maja 2011
Jednym z najnowszych i najbardziej promowanych wynalazków na rynku oponiarskim są opony ekologiczne. Na papierze mają same zalety, obniżają spalanie, wytrzymują większe przebiegi i pasują do najpopularniejszych modeli aut. Ale... Czy eko-opony naprawdę działają i dają realne oszczędności?
Nowy Ford Focus: systemy bezpieczeństwa
16 maja 2011
Nowy Focus wyposażony został w pełen pakiet układów zwiększających czynne i bierne bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Wiele z tych rozwiązań znalazło się w ofercie Forda pierwszy raz.
Ciśnienie w oponach – jakie powinno być prawidłowe, jak wpływa na spalanie?
16 maja 2011
Prawidłowe ciśnienie w ogumieniu to jeden z podstawowych parametrów o jakie powinien dbać każdy posiadacz czterech kół. Dlaczego? Bo ma ono wpływ na bezpieczeństwo jazdy, trwałość samych opon, ale i elementów zawieszenia, w końcu na spalanie i ekonomię jazdy.
Slicki, kolce – jakich opon nie można używać na publicznych drogach.
16 maja 2011
Wbrew temu co widać na ulicach wielu polskich miast i miasteczek, niektóre wynalazki nigdy nie powinny znaleźć się na publicznych drogach... Zasada ta dotyczy również opon. Jakich opon nie wolno używać w ruchu drogowym i dlaczego? Co grozi za jazdę na oponach torowych czy z kolcami?
Kiedy trzeba wymienić opony – przebieg, głębokość bieżnika. Czy opony maja datę ważności?
16 maja 2011
Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, iż pojazd nie może być wyposażony "w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm". Czy jednak warto czekać aż opony będą tak zużyte? Co z ich terminem ważności?
Dlaczego opony się ząbkują – czy można jeszcze taką oponę naprawić?
16 maja 2011
Opona została wyważona na stanowisku, a po założeniu do samochodu na kierownicy wyraźnie czuć drgania, jakby auto cały czas jechało po nierównej nawierzchni? To może oznaczać, że opona jest „wyząbkowana”. Na czym polega takie uszkodzenie, czy da się jeszcze coś z takim ogumieniem zrobić?
Jakie oznaczenia znajdują się na oponie? Co można z nich wyczytać: data produkcji, limit prędkości, wzmocnienie ścianek
16 maja 2011
Szerokość, profil, wielkość felgi na jakiej powinna być zamontowana, nośność, dopuszczalna prędkość maksymalna, ale też data produkcji i informacje o dodatkowych właściwościach – to wszystko zapisane jest na ścianie bocznej opony. Trzeba tylko wiedzieć JAK te dane rozszyfrować.
Co daje doważanie kół na samochodzie?
16 maja 2011
Proces doważania kół zamontowanych na samochodzie eliminuje błędy, które powstają w wyniku "laboratoryjnego" wyważania koła na wyważarce.
Opony z Chin – czy są bezpieczne? Na ile są gorsze od opon renomowanych marek?
16 maja 2011
Są nowe, tanie, wyglądają dokładnie tak samo jak te renomowanych firm, co więcej mają nawet podobną nazwę. O czym mowa? O oponach z Chin. Takie ogumienie robi ostatnio furorę, szczególnie w internecie. Jaka jest prawda o chińskich produktach oponiarskich?
Opony bieżnikowane. Czy można stosować nalewki?
16 maja 2011
Szukając niedrogiego ogumienia prędzej czy później trafimy na ofertę opon bieżnikowanych. Takie gumy sprzedawane są zazwyczaj jako „nowe” i kuszą bardzo korzystną ceną. Czy to dobre rozwiązanie, czy nalewki są bezpieczne? Kiedy można je stosować?
Montujemy szersze opony – o czym pamiętać, jakie są wady i zalety gum szerszych niż fabryczne?
16 maja 2011
Wielu kierowców decyduje się na opony szersze niż te fabryczne. Takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie, ale niesie też ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Jakie? Na co trzeba uważać zakładając szersze opony niż te zalecane przez fabrykę?
Opony do vana – jak je wybrać
16 maja 2011
Wybierając opony trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim rozmiarze, czy indeksie prędkości. Opony mają też ograniczoną nośność. To oznacza, że do szczególnie ciężkich aut potrzeba specjalnego ogumienia. Najczęściej zapominają o tym kierowcy vanów.
Opony deszczowe – alternatywa dla zimówek?
16 maja 2011
Wiele samochodów sprowadzanych do Polski szczególnie z krajów Beneluksu i Holandii jeździ na oponach deszczowych. Czasem zdarza się też, że handlarze próbują sprzedawać takie gumy jako zimówki. Niestety to nie to samo, a użyteczność opon deszczowych w Polsce jest delikatnie rzecz ujmując ograniczona.
Opony run on flat – jak działają, jakie mają wady i zalety. Czy warto je kupić?
16 maja 2011
Opony run on flat (ROF) to takie, które umożliwiają jazdę nawet bez powietrza. Maja one specjalną konstrukcję i wbrew obiegowej opinii nie nadają się do każdego auta. Dlaczego? Jakie mają zalety i wady?
Jak przejeżdżać przez obszar robót drogowych?
09 maja 2011
Obecnie w Polsce budowie lub przebudowie podlega około 1450 km dróg. Przejazd przez strefę robót drogowych wymaga od kierowców wzmożonej uwagi i szczególnych umiejętności. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault podpowiadają, w jaki sposób bezpiecznie jeździć po remontowanych drogach.
Distronic
09 maja 2011
Distronic - system bezpieczeństwa stosowany w modelach Mercedesa.
ACC
09 maja 2011
ACC - Adaptive Cruise Control - System Kontroli Prędkości.
WHIPS
09 maja 2011
WHIPS - Whiplash Protection System - System Bezpieczeństwa Biernego.