| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > KRUS limit podatku 2012/2013

KRUS limit podatku 2012/2013

KRUS limit podatku 2012/2013. KRUS podał roczną kwotę graniczna podatku dochodowego należnego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na rok podatkowy 2012. Limit ten wynosi 3 011 zł.

KRUS limit podatku 2012

Limit ma znaczenie dla osób, które są ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, prowadzących dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą. Spoczywa na nich obowiązek złożenia zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia o nie przekroczeniu wyznaczonego limitu należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za ubiegły rok do 31 maja roku, w którym dokonują rozliczenia.

Polecamy: Terminy składki KRUS 2012

Przypomnijmy, zgodnie z przepisem art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczyna współpracę przy prowadzeniu tej działalności, może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeśli:

1) podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, 

2) złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności,

3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,

4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej.

Polecamy: Nowe druki ZUS dla przyznania i wypłaty zasiłków 2012/2013

Roczna kwota graniczna, podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski"; w drodze obwieszczenia Ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Jeżeli rozliczający się nie złoży zaświadczenia lub oświadczenia w odpowiedni terminie, wówczas musi liczyć się z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności. W takiej sytuacji od 1 czerwca będzie musiał odprowadzać składki do ZUS.

Źródło: KRUS/MM

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »