| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Czy wiesz jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

W zależności od tego gdzie działa firma - w wynajętym lokalu, czy własnym domu przedsiębiorcy – zależy jakie wydatki można zaliczyć do kosztów, które obniżają dochód do opodatkowania. Oto kilka wskazówek, jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy.

Wydatki poniesione na lokal, w którym mieści się firma, takie jak prąd, woda, gaz można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Inaczej jednak rozlicza się koszty poniesione na remont lokalu. W tym wypadku to co jest kosztem określa ustawa podatkowa i rozliczamy się tylko na podstawie jej przepisów.

Gdy prowadzimy działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, wydatki ponoszone na funkcjonowanie firmy stanowią koszty uzyskania przychodów. Oblicza się je w oparciu o wskaźnik udziału powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności w ogólnej powierzchni nieruchomości.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

O ile remont jest wykonywany wyłącznie w pomieszczeniu zarejestrowanym jako siedziba firmy, wydatki na ten cel stanowią koszty podatkowe w pełnej wysokości.

W przypadku rozmów telefonicznych do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć te, które bezpośrednio dotyczą działalności firmy (na podstawie billingu).

Budynki lub lokale mieszkalne wykorzystywane do prowadzenia działalności, wyposażenie (np. meble zakupione do biura mieszczącego się w domu) mogą stanowić wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów – bezpośrednio lub poprzez odpisy amortyzacyjne.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?
Czy wiesz jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »