| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT

Jak wygląda sprzedaż nieruchomości znajdujących się w majątku prywatnym, jako prowadzenie działalności gospodarczej i obowiązek zapłaty podatku VAT z tego tytułu w kontekście wyroku NSA z dnia 26.05.2017 r., sygn. akt I FSK 1728/15?

W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy sprzedaż działek gruntu, przy założeniach, że przystąpi ona, bądź nie przystąpi, do uzbrojenia działek, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z powyższego wniosku wynikało również, że wnioskodawczyni dokonała podziału nieruchomości na mniejsze działki, co było spowodowane dążeniem do uzyskania korzystniejszych warunków sprzedaży i podjęte w tym zakresie czynności były przejawem dbałości o własne interesy oraz racjonalnego gospodarowania własnym majątkiem, co zdaniem wnioskodawczyni w takim samym stopniu dotyczy czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, jak i w ramach zarządzania majątkiem prywatnym.

Ponadto, we wniosku wnioskodawczyni wskazała, że planuje dokonać dalszego podziału nieruchomości na mniejsze działki w celu ich sprzedaży, jednak żeby dokonać tego podziału działki te muszą mieć dostęp do drogi publicznej i z tego powodu wnioskodawczyni podjęła inicjatywę w tym zakresie poprzez zwrócenie się do gminy z zapytaniem o możliwość budowy nowej drogi, na co gmina wyraziła chęć i to na własny koszt.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Wnioskodawczyni wyjaśniła też, że jako, że na stale mieszka w Niemczech i nie zna realiów polskiego rynku nieruchomości oraz nie posługuje się płynnie językiem polskim, przez co nie jest w stanie samodzielnie prowadzić spraw związanych ze sprzedażą działek (wyszukiwanie potencjalnych nabywców, prezentacja działek, prowadzenie spraw urzędowych związanych z podziałem). W związku z tym powierzyła ich prowadzenie profesjonalnemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.

Ze względu na powyższy stan faktyczny wnioskodawczyni zajęła we wniosku własne stanowisko, że sprzedaż działek następująca zarówno w sytuacji przystąpienia, bądź nie przystąpienia do uzbrajania działek, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W interpretacji indywidualnej organ podatkowy uznał powyższe stanowisko kobiety za nieprawidłowe i przyjął, że w obu opisanych przez nią we wniosku wariantach sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Minister Finansów przyjął, że zbycie nieruchomości nastąpi w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż aktywność wnioskodawczyni jest porównywalna do działań handlowca wykonywanych w ramach profesjonalnego obrotu nieruchomościami, a przedmiotem zbycia jest majątek częściowo związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem w odniesieniu do planowanej dostawy działek wnioskodawczyni wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy. Według Ministra ocena przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, treści powołanych przepisów prawa, jak również aktualnego orzecznictwa sądowego, w tym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, prowadziła do wniosku, że w obu opisanych przez wnioskodawczynię we wniosku wariantach sprzedaż nie będzie stanowić zwykłego rozporządzania majątkiem osobistym wnioskodawczyni.

Zobacz: Prawo dla firm

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Autor:

specjalizuje się w prawie spółek, M&A, prawie budowlanym oraz prawie gospodarczym

Zdjęcia

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT /Fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT /Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »