reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opodatkowanie reklam na blogu

Opodatkowanie reklam na blogu

Umieszczając reklamy na blogu i uzyskując z tego dochód musimy pamiętać o jego opodatkowaniu. Czy dochód z reklam na prywatnym blogu można opodatkować ryczałtem?

Podatek od reklam na blogu

Tematem opodatkowania reklam na blogu zajął się resort finansów. Kwestia ta została omówiona w interpretacji ogólnej ministra finansów z 5 września 2014 r., DD2/033/55/KBF/14/RD-75000.

Od dochodów z tytułu udostępniania, poza działalnością gospodarczą, powierzchni na stronie internetowej zarządzanej przez osobę fizyczną można zapłacić podatek wg skali podatkowej lub zryczałtowanej stawki w wysokości 8,5 proc. - wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej z 5 września br.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przy kwalifikacji przychodów z tego tytułu istotne znaczenie ma określenie charakteru umowy zawieranej w takiej sytuacji. W dotychczas prezentowanym stanowisku Ministerstwa Finansów wskazywano, że umowa stanowiąca podstawę do udostępniania za wynagrodzeniem powierzchni na stronie internetowej, m.in. w celach reklamowych, jest umową nienazwaną, której nie można jednoznacznie przypisać cech umowy najmu lub dzierżawy. W konsekwencji, przychody z takiej umowy były kwalifikowane do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Jednak orzecznictwo sądów administracyjnych ukształtowało jednolitą, lecz odmienną od tego stanowiska linię rozstrzygnięć w tym zakresie. Sądy uznają, że umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu możliwość wyświetlania na stronie internetowej określonych treści, jest umową nienazwaną o charakterze zbliżonym do najmu lub dzierżawy i wynagrodzenie z tego tytułu należy zakwalifikować do źródła przychodów - najem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Czy ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania?

Minister finansów uwzględniając orzecznictwo zmienił stanowisko i stwierdził, że przychody osoby fizycznej z udostępniania na stronie internetowej miejsca w celu zamieszczenia np. reklam należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej. Podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych, wg progresywnej skali podatkowej.

Oznacza to również, że podatnik może wybrać opodatkowanie dochodów z reklam na blogu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Wybór formy opodatkowania małej firmy

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama