| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Opodatkowanie reklam na blogu

Opodatkowanie reklam na blogu

Umieszczając reklamy na blogu i uzyskując z tego dochód musimy pamiętać o jego opodatkowaniu. Czy dochód z reklam na prywatnym blogu można opodatkować ryczałtem?

Podatek od reklam na blogu

Tematem opodatkowania reklam na blogu zajął się resort finansów. Kwestia ta została omówiona w interpretacji ogólnej ministra finansów z 5 września 2014 r., DD2/033/55/KBF/14/RD-75000.

Od dochodów z tytułu udostępniania, poza działalnością gospodarczą, powierzchni na stronie internetowej zarządzanej przez osobę fizyczną można zapłacić podatek wg skali podatkowej lub zryczałtowanej stawki w wysokości 8,5 proc. - wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej z 5 września br.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przy kwalifikacji przychodów z tego tytułu istotne znaczenie ma określenie charakteru umowy zawieranej w takiej sytuacji. W dotychczas prezentowanym stanowisku Ministerstwa Finansów wskazywano, że umowa stanowiąca podstawę do udostępniania za wynagrodzeniem powierzchni na stronie internetowej, m.in. w celach reklamowych, jest umową nienazwaną, której nie można jednoznacznie przypisać cech umowy najmu lub dzierżawy. W konsekwencji, przychody z takiej umowy były kwalifikowane do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Jednak orzecznictwo sądów administracyjnych ukształtowało jednolitą, lecz odmienną od tego stanowiska linię rozstrzygnięć w tym zakresie. Sądy uznają, że umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu możliwość wyświetlania na stronie internetowej określonych treści, jest umową nienazwaną o charakterze zbliżonym do najmu lub dzierżawy i wynagrodzenie z tego tytułu należy zakwalifikować do źródła przychodów - najem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Czy ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania?

Minister finansów uwzględniając orzecznictwo zmienił stanowisko i stwierdził, że przychody osoby fizycznej z udostępniania na stronie internetowej miejsca w celu zamieszczenia np. reklam należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej. Podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych, wg progresywnej skali podatkowej.

Oznacza to również, że podatnik może wybrać opodatkowanie dochodów z reklam na blogu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Wybór formy opodatkowania małej firmy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »