| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Inne > Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

PRZYKŁAD

Podatnik zawarł umowę z firmą ABC Sp. z o.o. na dostawę materiałów budowlanych, które w rzeczywistości nie zostały dostarczone. Na podstawie otrzymanej faktury podatnik zaliczył wartość netto do kosztów podatkowych oraz dokonał odliczenia kwoty podatku naliczonego. W czasie kontroli podatkowej podatnik oświadczył, że materiały zostały zużyte do remontu lokali zajmowanych przez pracowników administracyjnych. W toku kontroli ustalono, że taki remont nie miał miejsca, a wystawca faktury potwierdził, że nie dokumentowała ona rzeczywistej dostawy. W wyniku postępowania przeprowadzonego przez organ podatkowy podatnik został pozbawiony prawa do odliczenie podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczy tylko tych konkretnych pozycji faktury i tylko tych konkretnych czynności, które zostaną uznane za niedokonane, za niezgodne z rzeczywistością lub są czynnościami pozornymi. Oznacza to, że w przypadku podważenia wiarygodności faktury VAT podatnik traci prawo do odliczenia podatku naliczonego od poszczególnych czynności i kwot, które zostaną uznane za niezgodne z rzeczywistością i potwierdzi to materiał dowodowy zebrany w czasie postępowania podatkowego. Podważenie przez organ podatkowy wiarygodności faktury dokumentującej dokonanie czynności, która w rzeczywistości nie miała miejsca, nie skutkuje zatem utratą prawa do odliczenia całości podatku naliczonego w niej wykazanego, a tylko tego VAT, który dotyczy kwestionowanych czynności.

Podatek od towarów i usług jest podatkiem obrotowym wymierzanym od obrotu netto, w którym podatek należny zostaje pomniejszony o podatek zapłacony we wcześniejszych fazach obrotu. Co zatem w sytuacji, kiedy oszustwo podatkowe zostanie popełnione we wcześniejszej fazie obrotu? Czy podatnik, który otrzyma fakturę VAT potwierdzającą nabycie towarów i usług, które były przedmiotem fikcyjnych czynności w poprzedniej fazie obrotu, poniesie tego konsekwencje w postaci utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury?

Precedensowe rozstrzygnięcie w takiej sprawie wydał ETS (C-354/03, C-355/03 i C-484/03). Trybunał wyjaśnił, że nie można odmówić podatnikowi dokonującemu nabycia towaru prawa do odliczenia w VAT w przypadku, gdy jedna z transakcji poprzedzających to nabycie lub po nim następujących wykonana została przez inny podmiot uczestniczący w obrocie tym towarem w celu obejścia prawa lub oszustwa w VAT, jeśli podatnik nabywający towar nie wiedział i nie mógł się dowiedzieć o tych okolicznościach.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku
Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK