REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność nieewidencjonowana

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Działalność nieewidencjonowana
Działalność nieewidencjonowana
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Działalność nieewidencjonowana, czyli jak prowadzić biznes „na próbę” albo jako dodatkowe źródło dochodu. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, żeby taką działalność prowadzić oraz jakie są jej zalety i wady!

Działalność nieewidencjonowana - co to jest?

Działalność nieewidencjonowana inaczej jest nazywana jako: „nierejestrowana”, „nierejestrowa”, „niskoprzychodowa”, „niskodochodowa” „drobna”, czy też „bagatelna”. Ja będę się posługiwała terminem działalności nieewidencjonowanej.

REKLAMA

Rozwiązanie to jest stosunkowo nowe, ponieważ nie istniało przed 2018 r. i dość skomplikowane od strony teoretycznej, ponieważ działalność ta realizuje cechy właściwe dla działalności gospodarczej, czyli:

 1. jest działalnością zarobkową;
 2. wykonywaną we własnym imieniu;
 3. i prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły.

REKLAMA

Zatem wszystkie wymienione cechy działalności nieewidencjonowanej oznaczają, że de facto można ją uznać za działalność gospodarczą, ale jednak ustawodawca zdecydował, że działalnością gospodarczą nie będzie, a w konsekwencji nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. I teraz mamy odpowiedź - dlaczego nie odprowadza się składek ZUS? Bowiem właśnie działalność nieewidencjonowana nie jest wpisywana do ewidencji działalności gospodarczych, a w konsekwencji nie jest to działalność gospodarcza.

Wiemy już czym jest działalność nieewidencjonowana, przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie: jakie warunki trzeba spełnić, aby działalność nieewidencjonowana nie stanowiła działalności gospodarczej?

 1. warunek przychodowy:

Działalnością nieewidencjonowaną może być wyłącznie działalność, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym stanowią właściwe przepisy. W roku 2022 wysokość minimalnego wynagrodzenia to kwota 3.010 zł zatem 50% tej kwoty to 1.505 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, należy pamiętać, że przez przychód należny rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

PRZYKŁAD:

Jan Kowalski sprzedał klientowi w ramach działalności nieewidencjonowanej towar o wartości 200 zł w grudniu 2021 r., pomimo, że klient otrzymał towar w grudniu, to Jan Kowalski i klient umówili się, że zapłata nastąpi dopiero w lutym 2022 r. - w tym przypadku wspomniana kwota 200 zł będzie przychodem należnym przypadającym za grudzień 2021, nie zaś za luty 2022.

 1. warunek podmiotowy:

Działalność nieewidencjonowana może być wyłącznie wykonywana przez osobę fizyczną.

PRZYKŁADY:

 1. Spółka ABC sp. z o.o. uzyskała przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł w 2022 r. - czy może prowadzić działalność nieewidencjonowaną? Nie, ponieważ mimo że spełnia warunek przychodowy uzyskując mniej niż 50% minimalnego wynagrodzenia, to jest spółką, czyli nie jest osobą fizyczną.

 2. Jan Kowalski i Adam Nowak prowadzą działalność wykonywaną w ramach umowy spółki cywilnej i uzyskali przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł w 2022 r. - czy mogą prowadzić działalność nieewidencjonowaną? Podobnie jak w poprzednim przykładzie - nie, ponieważ pomimo, że wysokość przychodu nie przekracza dozwolonego limitu, to ustawodawca wyłączył możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej w ramach spółki cywilnej.

 3. warunek czasowy:

Działalność nieewidencjonowana może być prowadzona przez osobę, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej, czyli nie była wpisana do CEIDG.

 1. warunek przedmiotowy:

Działalność nieewidencjonowana musi być działalnością zarobkową wykonywaną we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Dodatkowo za działalność nieewidencjonowaną nie będzie mogła być uznana działalność wymagająca uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.

PRZYKŁAD:

Jan Kowalski prowadzi działalność polegającą na sprzedaży alkoholu uzyskując przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł, zatem przesłanka podmiotowa i przychodowa zostały spełnione, ale sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania koncesji, dlatego działalność ta nie może być kwalifikowana jako działalność nieewidencjonowana.

 1. warunek formalny:

REKLAMA

Działalność nieewidencjonowana nie może być wpisana do CEIDG. Jeżeli są spełnione wszystkie wymienione warunki, to nie trzeba składać wniosku do CEIDG. Jednak, jest to uprawnienie, a nie obowiązek. Zatem, jeżeli ktoś np. uzyskuje przychód miesięczny w wysokości 1500 zł i wszystkie pozostałe warunki są spełnione to nic nie stoi na przeszkodzie, aby działalność ta była działalnością wykonywaną na podstawie wpisu w CEIDG.

Jednak ta dobrowolność się kończy z momentem, kiedy pułap przychodu odpowiadającego 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia zostanie przekroczony w danym miesiącu. Wówczas działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości, a osoba wykonująca tę działalność musi złożyć wniosek o wpis do CEIDG w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione warunki trzeba spełnić łącznie, a zatem jeżeli chociaż jeden nie będzie spełniony - prowadzona działalność nie będzie działalnością nieewidencjonowaną.

Zalety działalności nieewidencjonowanej

Nie trzeba rejestrować firmy, co oznacza, że nie trzeba między innymi:

 1. zgłaszać działalności w Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej,
 2. zgłaszać działalności w urzędzie skarbowym i GUSie
 3. posiadać numeru NIP ani REGON,
 4. płacić składek zusowskich,
 5. oraz zaliczek na podatek dochodowy.

Wady działalności nieewidencjonowanej

 1. Pomimo tego, że działalność nieewidencjonowana nie jest działalnością gospodarczą, a podmiot ją wykonujący przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - Prawo Przedsiębiorców, to może on być przedsiębiorcą w rozumieniu innych przepisów, np. Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że w przypadku np. ewentualnych reklamacji osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną musi przestrzegać praw konsumenta.
 2. W ramach prowadzenia działalności nieewidencjonowanej należy pamiętać o obowiązku wystawiania faktur lub rachunków, na żądanie kupującego. Z racji tego, że osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie posiada numeru NIP ani REGON, w ramach danych sprzedawcy wskazuje się imię i nazwisko.
 3. Należy pamiętać również o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Ewidencja ta jest uproszczona, ponieważ ma służyć ustaleniu, czy przedsiębiorca nie przekroczył kryterium przychodowego.
 4. Osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie płaci zaliczek na podatek dochodowy, co nie oznacza jednak, że uzyskane przychody nie podlegają opodatkowaniu. Rozliczenie tych przychodów następuje w zeznaniu rocznym według zasad ogólnych.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 23 stycznia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA