REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność nieewidencjonowana

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Działalność nieewidencjonowana
Działalność nieewidencjonowana
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Działalność nieewidencjonowana, czyli jak prowadzić biznes „na próbę” albo jako dodatkowe źródło dochodu. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, żeby taką działalność prowadzić oraz jakie są jej zalety i wady!

Działalność nieewidencjonowana - co to jest?

Działalność nieewidencjonowana inaczej jest nazywana jako: „nierejestrowana”, „nierejestrowa”, „niskoprzychodowa”, „niskodochodowa” „drobna”, czy też „bagatelna”. Ja będę się posługiwała terminem działalności nieewidencjonowanej.

REKLAMA

Rozwiązanie to jest stosunkowo nowe, ponieważ nie istniało przed 2018 r. i dość skomplikowane od strony teoretycznej, ponieważ działalność ta realizuje cechy właściwe dla działalności gospodarczej, czyli:

 1. jest działalnością zarobkową;
 2. wykonywaną we własnym imieniu;
 3. i prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły.

REKLAMA

Zatem wszystkie wymienione cechy działalności nieewidencjonowanej oznaczają, że de facto można ją uznać za działalność gospodarczą, ale jednak ustawodawca zdecydował, że działalnością gospodarczą nie będzie, a w konsekwencji nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. I teraz mamy odpowiedź - dlaczego nie odprowadza się składek ZUS? Bowiem właśnie działalność nieewidencjonowana nie jest wpisywana do ewidencji działalności gospodarczych, a w konsekwencji nie jest to działalność gospodarcza.

Wiemy już czym jest działalność nieewidencjonowana, przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie: jakie warunki trzeba spełnić, aby działalność nieewidencjonowana nie stanowiła działalności gospodarczej?

 1. warunek przychodowy:

Działalnością nieewidencjonowaną może być wyłącznie działalność, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym stanowią właściwe przepisy. W roku 2022 wysokość minimalnego wynagrodzenia to kwota 3.010 zł zatem 50% tej kwoty to 1.505 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, należy pamiętać, że przez przychód należny rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

PRZYKŁAD:

Jan Kowalski sprzedał klientowi w ramach działalności nieewidencjonowanej towar o wartości 200 zł w grudniu 2021 r., pomimo, że klient otrzymał towar w grudniu, to Jan Kowalski i klient umówili się, że zapłata nastąpi dopiero w lutym 2022 r. - w tym przypadku wspomniana kwota 200 zł będzie przychodem należnym przypadającym za grudzień 2021, nie zaś za luty 2022.

 1. warunek podmiotowy:

Działalność nieewidencjonowana może być wyłącznie wykonywana przez osobę fizyczną.

PRZYKŁADY:

 1. Spółka ABC sp. z o.o. uzyskała przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł w 2022 r. - czy może prowadzić działalność nieewidencjonowaną? Nie, ponieważ mimo że spełnia warunek przychodowy uzyskując mniej niż 50% minimalnego wynagrodzenia, to jest spółką, czyli nie jest osobą fizyczną.

 2. Jan Kowalski i Adam Nowak prowadzą działalność wykonywaną w ramach umowy spółki cywilnej i uzyskali przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł w 2022 r. - czy mogą prowadzić działalność nieewidencjonowaną? Podobnie jak w poprzednim przykładzie - nie, ponieważ pomimo, że wysokość przychodu nie przekracza dozwolonego limitu, to ustawodawca wyłączył możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej w ramach spółki cywilnej.

 3. warunek czasowy:

Działalność nieewidencjonowana może być prowadzona przez osobę, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej, czyli nie była wpisana do CEIDG.

 1. warunek przedmiotowy:

Działalność nieewidencjonowana musi być działalnością zarobkową wykonywaną we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Dodatkowo za działalność nieewidencjonowaną nie będzie mogła być uznana działalność wymagająca uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.

PRZYKŁAD:

Jan Kowalski prowadzi działalność polegającą na sprzedaży alkoholu uzyskując przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł, zatem przesłanka podmiotowa i przychodowa zostały spełnione, ale sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania koncesji, dlatego działalność ta nie może być kwalifikowana jako działalność nieewidencjonowana.

 1. warunek formalny:

REKLAMA

Działalność nieewidencjonowana nie może być wpisana do CEIDG. Jeżeli są spełnione wszystkie wymienione warunki, to nie trzeba składać wniosku do CEIDG. Jednak, jest to uprawnienie, a nie obowiązek. Zatem, jeżeli ktoś np. uzyskuje przychód miesięczny w wysokości 1500 zł i wszystkie pozostałe warunki są spełnione to nic nie stoi na przeszkodzie, aby działalność ta była działalnością wykonywaną na podstawie wpisu w CEIDG.

Jednak ta dobrowolność się kończy z momentem, kiedy pułap przychodu odpowiadającego 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia zostanie przekroczony w danym miesiącu. Wówczas działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości, a osoba wykonująca tę działalność musi złożyć wniosek o wpis do CEIDG w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione warunki trzeba spełnić łącznie, a zatem jeżeli chociaż jeden nie będzie spełniony - prowadzona działalność nie będzie działalnością nieewidencjonowaną.

Zalety działalności nieewidencjonowanej

Nie trzeba rejestrować firmy, co oznacza, że nie trzeba między innymi:

 1. zgłaszać działalności w Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej,
 2. zgłaszać działalności w urzędzie skarbowym i GUSie
 3. posiadać numeru NIP ani REGON,
 4. płacić składek zusowskich,
 5. oraz zaliczek na podatek dochodowy.

Wady działalności nieewidencjonowanej

 1. Pomimo tego, że działalność nieewidencjonowana nie jest działalnością gospodarczą, a podmiot ją wykonujący przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - Prawo Przedsiębiorców, to może on być przedsiębiorcą w rozumieniu innych przepisów, np. Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że w przypadku np. ewentualnych reklamacji osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną musi przestrzegać praw konsumenta.
 2. W ramach prowadzenia działalności nieewidencjonowanej należy pamiętać o obowiązku wystawiania faktur lub rachunków, na żądanie kupującego. Z racji tego, że osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie posiada numeru NIP ani REGON, w ramach danych sprzedawcy wskazuje się imię i nazwisko.
 3. Należy pamiętać również o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Ewidencja ta jest uproszczona, ponieważ ma służyć ustaleniu, czy przedsiębiorca nie przekroczył kryterium przychodowego.
 4. Osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie płaci zaliczek na podatek dochodowy, co nie oznacza jednak, że uzyskane przychody nie podlegają opodatkowaniu. Rozliczenie tych przychodów następuje w zeznaniu rocznym według zasad ogólnych.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 23 stycznia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-01-27 14:26:39
  Chcesz założyć firmę? Rejestracja spółki z o.o. - oferujemy kompleksową pomoc! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

REKLAMA

Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

REKLAMA