Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność nieewidencjonowana

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Działalność nieewidencjonowana
Działalność nieewidencjonowana
Shutterstock
Działalność nieewidencjonowana, czyli jak prowadzić biznes „na próbę” albo jako dodatkowe źródło dochodu. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, żeby taką działalność prowadzić oraz jakie są jej zalety i wady!

Działalność nieewidencjonowana - co to jest?

Działalność nieewidencjonowana inaczej jest nazywana jako: „nierejestrowana”, „nierejestrowa”, „niskoprzychodowa”, „niskodochodowa” „drobna”, czy też „bagatelna”. Ja będę się posługiwała terminem działalności nieewidencjonowanej.

Rozwiązanie to jest stosunkowo nowe, ponieważ nie istniało przed 2018 r. i dość skomplikowane od strony teoretycznej, ponieważ działalność ta realizuje cechy właściwe dla działalności gospodarczej, czyli:

 1. jest działalnością zarobkową;
 2. wykonywaną we własnym imieniu;
 3. i prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły.

Zatem wszystkie wymienione cechy działalności nieewidencjonowanej oznaczają, że de facto można ją uznać za działalność gospodarczą, ale jednak ustawodawca zdecydował, że działalnością gospodarczą nie będzie, a w konsekwencji nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. I teraz mamy odpowiedź - dlaczego nie odprowadza się składek ZUS? Bowiem właśnie działalność nieewidencjonowana nie jest wpisywana do ewidencji działalności gospodarczych, a w konsekwencji nie jest to działalność gospodarcza.

Wiemy już czym jest działalność nieewidencjonowana, przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie: jakie warunki trzeba spełnić, aby działalność nieewidencjonowana nie stanowiła działalności gospodarczej?

 1. warunek przychodowy:

Działalnością nieewidencjonowaną może być wyłącznie działalność, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym stanowią właściwe przepisy. W roku 2022 wysokość minimalnego wynagrodzenia to kwota 3.010 zł zatem 50% tej kwoty to 1.505 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, należy pamiętać, że przez przychód należny rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

PRZYKŁAD:

Jan Kowalski sprzedał klientowi w ramach działalności nieewidencjonowanej towar o wartości 200 zł w grudniu 2021 r., pomimo, że klient otrzymał towar w grudniu, to Jan Kowalski i klient umówili się, że zapłata nastąpi dopiero w lutym 2022 r. - w tym przypadku wspomniana kwota 200 zł będzie przychodem należnym przypadającym za grudzień 2021, nie zaś za luty 2022.

 1. warunek podmiotowy:

Działalność nieewidencjonowana może być wyłącznie wykonywana przez osobę fizyczną.

PRZYKŁADY:

 1. Spółka ABC sp. z o.o. uzyskała przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł w 2022 r. - czy może prowadzić działalność nieewidencjonowaną? Nie, ponieważ mimo że spełnia warunek przychodowy uzyskując mniej niż 50% minimalnego wynagrodzenia, to jest spółką, czyli nie jest osobą fizyczną.

 2. Jan Kowalski i Adam Nowak prowadzą działalność wykonywaną w ramach umowy spółki cywilnej i uzyskali przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł w 2022 r. - czy mogą prowadzić działalność nieewidencjonowaną? Podobnie jak w poprzednim przykładzie - nie, ponieważ pomimo, że wysokość przychodu nie przekracza dozwolonego limitu, to ustawodawca wyłączył możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej w ramach spółki cywilnej.

 3. warunek czasowy:

Działalność nieewidencjonowana może być prowadzona przez osobę, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej, czyli nie była wpisana do CEIDG.

 1. warunek przedmiotowy:

Działalność nieewidencjonowana musi być działalnością zarobkową wykonywaną we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Dodatkowo za działalność nieewidencjonowaną nie będzie mogła być uznana działalność wymagająca uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.

PRZYKŁAD:

Jan Kowalski prowadzi działalność polegającą na sprzedaży alkoholu uzyskując przychód miesięczny w wysokości 1.500 zł, zatem przesłanka podmiotowa i przychodowa zostały spełnione, ale sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania koncesji, dlatego działalność ta nie może być kwalifikowana jako działalność nieewidencjonowana.

 1. warunek formalny:

Działalność nieewidencjonowana nie może być wpisana do CEIDG. Jeżeli są spełnione wszystkie wymienione warunki, to nie trzeba składać wniosku do CEIDG. Jednak, jest to uprawnienie, a nie obowiązek. Zatem, jeżeli ktoś np. uzyskuje przychód miesięczny w wysokości 1500 zł i wszystkie pozostałe warunki są spełnione to nic nie stoi na przeszkodzie, aby działalność ta była działalnością wykonywaną na podstawie wpisu w CEIDG.

Jednak ta dobrowolność się kończy z momentem, kiedy pułap przychodu odpowiadającego 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia zostanie przekroczony w danym miesiącu. Wówczas działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości, a osoba wykonująca tę działalność musi złożyć wniosek o wpis do CEIDG w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione warunki trzeba spełnić łącznie, a zatem jeżeli chociaż jeden nie będzie spełniony - prowadzona działalność nie będzie działalnością nieewidencjonowaną.

Zalety działalności nieewidencjonowanej

Nie trzeba rejestrować firmy, co oznacza, że nie trzeba między innymi:

 1. zgłaszać działalności w Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej,
 2. zgłaszać działalności w urzędzie skarbowym i GUSie
 3. posiadać numeru NIP ani REGON,
 4. płacić składek zusowskich,
 5. oraz zaliczek na podatek dochodowy.

Wady działalności nieewidencjonowanej

 1. Pomimo tego, że działalność nieewidencjonowana nie jest działalnością gospodarczą, a podmiot ją wykonujący przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - Prawo Przedsiębiorców, to może on być przedsiębiorcą w rozumieniu innych przepisów, np. Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że w przypadku np. ewentualnych reklamacji osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną musi przestrzegać praw konsumenta.
 2. W ramach prowadzenia działalności nieewidencjonowanej należy pamiętać o obowiązku wystawiania faktur lub rachunków, na żądanie kupującego. Z racji tego, że osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie posiada numeru NIP ani REGON, w ramach danych sprzedawcy wskazuje się imię i nazwisko.
 3. Należy pamiętać również o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Ewidencja ta jest uproszczona, ponieważ ma służyć ustaleniu, czy przedsiębiorca nie przekroczył kryterium przychodowego.
 4. Osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie płaci zaliczek na podatek dochodowy, co nie oznacza jednak, że uzyskane przychody nie podlegają opodatkowaniu. Rozliczenie tych przychodów następuje w zeznaniu rocznym według zasad ogólnych.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 23 stycznia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-01-27 14:26:39
  Chcesz założyć firmę? Rejestracja spółki z o.o. - oferujemy kompleksową pomoc! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

"Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.