reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Twój biznes według VISA > Usługi związane z rozliczaniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych a VAT

Usługi związane z rozliczaniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych a VAT

W dniu 3 października 2014 r. został wydany wyrok NSA (sygn. akt I FSK 1489/13). Rozpatrywana sprawa dotyczyła banku, który nabywa od podmiotu z siedzibą w innym państwie członkowskim UE odpłatną usługę w zakresie zarządzania systemem płatniczym w celu prawidłowego rozliczenia transakcji dokonywanych przez klientów banku za pomocą kart płatniczych. Usługa ta obejmuje m.in. przesyłanie do banku zapytań autoryzacyjnych, obsługę procesów reklamacyjnych, blokowanie kart płatniczych itd.

W tak przedstawionym stanie faktycznym bank powziął wątpliwość, czy powinien rozpoznać z tego tytułu import usługi zwolnionej z VAT. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej bank zajął stanowisko, że świadczenie to mieści się w zakresie pojęcia usług prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, a zatem powinno być zwolnione z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z tym jednak nie zgodził się organ podatkowy, wskazując w interpretacji indywidualnej z 9.07.2012 r.,  że warunki do zastosowania zwolnienia z VAT spełniają jedynie takie świadczenia jak przesyłanie do banku zapytań akceptacyjnych, usługi rozliczania transakcji oraz przekazywanie bankowi wiadomości rozliczeniowych od agenta rozliczeniowego. Czynności te zdaniem, Ministra Finansów, stanowią element usługi finansowej – są od niej odrębne, ale też niezbędne do wykonania świadczenia zasadniczego (tj. usługi finansowej), dlatego też podlegają zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 13 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

Natomiast pozostałe pozostałe świadczenia (np. obsługa procesu reklamacji), według organu podatkowego, stanowią jedynie czynności czysto techniczne i nie są specyficzne dla transakcji finansowych, czyli nie są charakterystyczne wyłącznie dla tych transakcji i mogą występować również w innych dziedzinach życia. W związku z czym, świadczenia te nie mogą zostać uznane element niezbędny do realizacji usługi zwolnionej.

Stanowisko organu podatkowego nie zostało zaaprobowane przez WSA w Warszawie (wyrok z 24.04.2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3234/12). Ostatecznie sprawa trafiła przed NSA, który powołując się na wnioski płynące z orzecznictwa TSUE, wskazał, że ze zwolnienia z podatku VAT korzystają także usługi pomocnicze w stosunku do usług zwolnionych na mocy art. 135 Dyrektywy VAT, o ile stanowią odróżniającą się całość, są specyficzne dla transakcji zwolnionych oraz mają podstawowe znaczenie dla ich realizacji.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

NSA orzekł, iż ww. usługi nabywane przez bank stanowią „integralny element transakcji płatniczej i w związku z tą transakcją są wykonywane, celem bowiem banku jest prawidłowe rozliczenie transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych”. NSA stwierdził przy tym, że wszystkie usługi świadczone przez kontrahenta na rzecz banku w związku z rozliczeniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych są charakterystyczne i niezbędne do wykonania zwolnionej usługi finansowej, wobec czego mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Co więcej, w opinii NSA, świadczenia te mogą również podlegać zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT jako jedna usługa kompleksowa  związana z transakcjami płatniczymi.

Ewelina Kalita

Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Paweł Barnik

Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama