REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi związane z rozliczaniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych a VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Usługi związane z rozliczaniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych a VAT
Usługi związane z rozliczaniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych a VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 3 października 2014 r. został wydany wyrok NSA (sygn. akt I FSK 1489/13). Rozpatrywana sprawa dotyczyła banku, który nabywa od podmiotu z siedzibą w innym państwie członkowskim UE odpłatną usługę w zakresie zarządzania systemem płatniczym w celu prawidłowego rozliczenia transakcji dokonywanych przez klientów banku za pomocą kart płatniczych. Usługa ta obejmuje m.in. przesyłanie do banku zapytań autoryzacyjnych, obsługę procesów reklamacyjnych, blokowanie kart płatniczych itd.

W tak przedstawionym stanie faktycznym bank powziął wątpliwość, czy powinien rozpoznać z tego tytułu import usługi zwolnionej z VAT. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej bank zajął stanowisko, że świadczenie to mieści się w zakresie pojęcia usług prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, a zatem powinno być zwolnione z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

REKLAMA

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

REKLAMA

Z tym jednak nie zgodził się organ podatkowy, wskazując w interpretacji indywidualnej z 9.07.2012 r.,  że warunki do zastosowania zwolnienia z VAT spełniają jedynie takie świadczenia jak przesyłanie do banku zapytań akceptacyjnych, usługi rozliczania transakcji oraz przekazywanie bankowi wiadomości rozliczeniowych od agenta rozliczeniowego. Czynności te zdaniem, Ministra Finansów, stanowią element usługi finansowej – są od niej odrębne, ale też niezbędne do wykonania świadczenia zasadniczego (tj. usługi finansowej), dlatego też podlegają zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 13 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

Natomiast pozostałe pozostałe świadczenia (np. obsługa procesu reklamacji), według organu podatkowego, stanowią jedynie czynności czysto techniczne i nie są specyficzne dla transakcji finansowych, czyli nie są charakterystyczne wyłącznie dla tych transakcji i mogą występować również w innych dziedzinach życia. W związku z czym, świadczenia te nie mogą zostać uznane element niezbędny do realizacji usługi zwolnionej.

Stanowisko organu podatkowego nie zostało zaaprobowane przez WSA w Warszawie (wyrok z 24.04.2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3234/12). Ostatecznie sprawa trafiła przed NSA, który powołując się na wnioski płynące z orzecznictwa TSUE, wskazał, że ze zwolnienia z podatku VAT korzystają także usługi pomocnicze w stosunku do usług zwolnionych na mocy art. 135 Dyrektywy VAT, o ile stanowią odróżniającą się całość, są specyficzne dla transakcji zwolnionych oraz mają podstawowe znaczenie dla ich realizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

NSA orzekł, iż ww. usługi nabywane przez bank stanowią „integralny element transakcji płatniczej i w związku z tą transakcją są wykonywane, celem bowiem banku jest prawidłowe rozliczenie transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych”. NSA stwierdził przy tym, że wszystkie usługi świadczone przez kontrahenta na rzecz banku w związku z rozliczeniem transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych są charakterystyczne i niezbędne do wykonania zwolnionej usługi finansowej, wobec czego mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Co więcej, w opinii NSA, świadczenia te mogą również podlegać zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT jako jedna usługa kompleksowa  związana z transakcjami płatniczymi.

Ewelina Kalita

Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Paweł Barnik

Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA