| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Zanim podpiszesz umowę leasingową

Zanim podpiszesz umowę leasingową

Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy leasingu? Jak się w tym nie pogubić i czy warunki leasingu wszystkich firm leasingowych są podobne.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co konkretnie zamierzamy wziąć w leasing. Szczególnie w przypadku maszyn i urządzeń, pojazdów używanych oraz nieruchomości ważna jest dokładna specyfikacja, bez której firma leasingowa nie podejmie szybkiej decyzji. Musimy też określić wysokość opłaty wstępnej oraz okres, na jaki chcemy zawrzeć umowę.

Samochód używany

Leasingując samochód używany musimy wiedzieć, czy sprzedawca wystawi fakturę sprzedaży oraz jaka stawka VAT zostanie naliczona. W leasingu operacyjnym firma leasingowa nalicza opłaty od ceny netto przedmiotu i dolicza VAT ze stawką 22 proc. Może się okazać, że wybrany przez nas samochód będzie można wyleasingować tylko w tzw. leasingu finansowym, co wiąże się z inną kwotą i rozliczaniem VAT oraz innymi możliwościami rozliczania przez klienta kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

Rodzaj umowy

Jeśli chodzi o rodzaj umowy, 90 proc. umów zawieranych jest w tzw. leasingu operacyjnym, gdzie całość opłat leasingowych jest kosztem uzyskania przychodu dla korzystającego, natomiast amortyzacji przedmiotu dokonuje finansujący. Pozwala to np. na wysokie skumulowanie kosztów podatkowych i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania. Standardowo umowy zawierane są w złotych, jednak firmy uzyskujące przychody w walutach obcych mogą wnioskować o leasing walutowy.

Bardzo istotną kwestią są zapisy tzw. Ogólnych Warunków Umowy, które precyzują zakres praw i obowiązków stron. Definiują one również zasady wzajemnych rozliczeń i sposób postępowania w tak ważnych sprawach jak: ubezpieczenie przedmiotu i zasady rozliczania odszkodowań, zasady naliczania opłat leasingowych, możliwości odstąpienia i zasady wypowiedzenia umowy oraz sposób i warunki jej zakończenia oraz wykupu przedmiotu.

Polecamy: Umowa leasingu - porada

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »