REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

EUR/USD: korekta coraz bliżej?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Dynamika wczorajszego umocnienia dolara może świadczyć o tym, iż do końca dynamicznej korekty wcześniejszego ruchu jest coraz bliżej, a być może została ona już zakończona. O tym może świadczyć zachowanie się rynków dzisiaj rano.

REKLAMA

Wczoraj późnym wieczorem kurs EUR/USD spadł w okolice 1,2830 i to praktycznie bez żadnej większej korekty – dzienny ruch wyniósł zatem 400 pipsów (!) Zbliżyliśmy się jednocześnie do istotnej strefy wsparć 1,2730-1,2800, a w przypadku tak silnych zmian na rynkach niekoniecznie rynek dochodzi dokładnie do zadanych poziomów. Powrót powyżej 1,29 podczas sesji japońskiej może być sygnałem, iż spadki zaszły za daleko, a sytuacja zaczyna się normować, czyli wracamy do góry (1,30).

REKLAMA

Zresztą trzeba pamiętać o tym, iż w średnim terminie cały czas bardziej prawdopodobny jest scenariusz wzrostowy na EUR/USD (wspierany przez oczekiwania na dalsze quantitative easing w wykonaniu FED), a w kraju złoty może nadal zyskiwać (wspierany przez dobre dane makroekonomiczne z kraju i lepszą od zakładanej kilka miesięcy temu sytuację w Eurolandzie). Zresztą perspektywy utrzymania polityki niskich stóp procentowych w głównych gospodarkach (USA, Eurostrefa, Wielka Brytania, Japonia) powinny raczej wspierać inwestycje na emerging markets (oczywiście, jeżeli perspektywy tych rynków są obiecujące).

Dzisiaj kluczowymi informacjami będą dane o dynamice produkcji przemysłowej w strefie euro z godz. 11:00 (odczyt lepszy, niż 0,7 proc. m/m powinien poprawić nastroje i stać się katalizatorem do większego odbicia euro/dolara), a także dane o dynamice importu i eksportu w lipcu i oczywiście cotygodniowego bezrobocia (godz. 14:30). Niemniej tutaj niezależnie jaki będzie odczyt, to dolar straci na wartości – słabszy, będzie sygnałem do tego, że pogarszająca się sytuacja na rynku pracy będzie skłaniać FED do dodatkowych działań wspierających gospodarkę; z kolei lepszy, będzie sugerował większą tolerancję dla ryzyka, a zatem do kupna euro i innych walut przeciwko dolarowi.

Zobacz też: Wiadomości finansowe

REKLAMA

EUR/PLN: Rejon 4,02 może stać się oporem na dłużej, a rynek nie zrealizuje raczej scenariusza zwyżki do 4,05. Dość prawdopodobny jest powrót dzisiaj poniżej poziomu 3,99, co będzie sygnałem do zniżki w okolice 3,9750 w kolejnych dniach. Dzienne wskaźniki w tej sytuacji dają większe prawdopodobieństwo ruchu w górę, ale trzeba mieć na uwadze to, że nie zawsze ich wskazania są „na czasie”. Niemniej może to być sugestia, iż poniżej 3,9750 nie zejdziemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Celem dla tego ruchu był poziom 3,1350, a rynek osiągnął wczoraj okolice 3,1210. Tym samym dzienna zmiana przekroczyła 10 groszy! Tyle, że cel można uznać za zrealizowany, co potwierdza dzisiejsze zachowanie się rynku (powrót poniżej 3,10). Dzienne wskaźniki po takim ruchu muszą pokazywać sygnały kupna, chociaż na dzisiaj nie jest to preferowany scenariusz. Warto patrzeć na zachowanie się EUR/USD. Może być to sygnał do zejścia poniżej 3,07 i celowania na 3,05 w kolejnych dniach.

EUR/USD: Cel spadkowy można uznać za zrealizowany. Dzienne wskaźniki wysyłają sygnały sprzedaży, które w obecnej sytuacji nie są właściwe. Możliwe jest odreagowanie w okolice 1,30 jeszcze dzisiaj. Ich naruszenie będzie sygnałem do ruchu na 1,3070-1,3122 w kolejnych dniach. Ewentualne korekty spadkowe mogą być płytkie i raczej nie będą wskazaniem do otwierania lub zwiększania krótkich pozycji. Średnioterminowym celem jest powrót na 1,3335, czyli szczyt z zeszłego piątku.

GBP/USD: Wczoraj wieczorem funt zbliżył się w okolice 1,56. W okolice 1,5520 jednak już nie zejdziemy w najbliższych dniach. Popyt „mocuje się” obecnie z rejonem 1,57, którego wyraźne naruszenie będzie sygnałem do celowania w strefę 1,5800-1,5830 w najbliższych dniach. W średnim terminie nie można wykluczyć ponownego testu 1,60, chociaż za sprawą wczorajszego komunikatu BoE nt. przyszłej inflacji, funt powinien zachowywać się gorzej, niż euro.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA