REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bank pomoże w opłaceniu podatku

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku nieubłaganie zbliża się termin rozliczenia podatku. Dla części podatników oznacza to konieczność dopłaty, niekiedy w wysokości znacznie przekraczającej miesięczny budżet domowy.

Jedna trzecia podatników czerpie dochody z więcej niż jednego źródła. Część z nich będzie musiała dopłacić fiskusowi za ubiegły rok, a jeśli będą to spore kwoty, może się okazać, że trzeba będzie je pożyczyć. Dopłaty mogą też dotyczyć osób, których dochody w ciągu roku przekroczyły wyższy próg podatkowy. Banki wychodzą takim osobom naprzeciw, przygotowując specjalne oferty.

REKLAMA

Zobacz też serwis: PIT

REKLAMA

Kredyt przeznaczony specjalnie na ten cel przygotował MultiBank. Jego oprocentowanie można uznać za atrakcyjne, bo wynosi 11,49% (dla posiadaczy konta Aquarius) lub 12,49% (dla pozostałych klientów). To stawki dużo niższe od standardowej oferty pożyczek gotówkowych w MultiBanku. Minusem jest jednak minimalna kwota kredytu, która wynosi 3 tys. zł. Jako że jest to kredyt celowy, przeznaczony wyłącznie na pokrycie dopłaty do podatku, ktoś, kto ma obowiązek dopłacić kwotę niższą niż 3 tys. zł, nie będzie się kwalifikował do takiego kredytu.

Oprócz kredytu celowego na PIT w kilku innych bankach znajdziemy pożyczki gotówkowe przyznawane na podstawie zeznania podatkowego. Można więc pożyczyć pieniądze na dopłatę, ale równie dobrze – korzystając z faktu, że mamy przygotowane zeznanie – na jego podstawie (zamiast zaświadczenia o zarobkach) dostać pieniądze na inny cel. Taką ofertę proponują: db kredyt, Getin Bank i ING Bank Śląski. W przypadku Getinu stali klienci mogą liczyć na niskie oprocentowanie w wysokości 8,4 proc. Klienci ING zapłacą 16 proc., a w db kredyt pożyczki oferowane są po 21,93 proc. Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać o pobieranych przez banki prowizjach. Szczegóły oferty przedstawiamy w tabeli poniżej.

Oferta kredytów przyznawanych na podstawie PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

bank

oprocentowanie

prowizja

(proc.)

obowiązkowe ubezpieczenie

RRSO

(proc.)

miesięczna rata (w zł)

db kredyt

21,93

4

brak

33,96

292,03

Getin Bank

8,40

2

brak

12,95

266,86

ING Bank Śląski

16

3

brak

23,96

280,48

MultiBank

12,49

2

brak

17,11

272,00

Założenia: kredyt w wysokości 3 tys. zł na 12 miesięcy, rodzina 2+1, dochód 5 tys. zł netto, stały klient banku

REKLAMA

Propozycje banków odnośnie dopłat do podatku nie kończą się na kredytach gotówkowych. Bank Millennium przygotował rozwiązanie dla posiadaczy kart kredytowych. Mogą oni zapłacić podatek dochodowy kartą oraz rozłożyć tę płatność na raty. Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 12,9 proc., a klient ma do wyboru płatność w 5 lub 10 ratach. Minimalna kwota podatku, jaką można rozłożyć na raty, wynosi 300 zł.

Oczywiście jeśli potrzebujemy sfinansować dopłatę do kredytu, wcale nie musimy korzystać ze specjalnej oferty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy. Czasami może się on okazać nawet tańszy niż specjalna propozycja związana z rozliczeniem podatku. Wystarczy się rozejrzeć za promocyjnymi ofertami banków.

Oferta najtańszych kredytów gotówkowych

bank

oprocentowanie

prowizja

(proc.)

obowiązkowe ubezpieczenie

RRSO          (proc.)

miesięczna rata wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem (w zł)

Allianz Bank

12,90

2,5

brak

19,34

274,7

Euro Bank

7

5

brak

18,21

273,24

Polbank EFG

11,90

brak

12,58

266,48

VW Bank direct

11,95

1

19,59

19,68

275,32

Założenia: kredyt w wysokości 3 tys. zł na 12 miesięcy, rodzina 2+1, dochód 5 tys. zł netto, stały klient banku

Kolejnym niedrogim sposobem na sfinansowanie należnego podatku może być kredyt odnawialny w rachunku. Tego typu pożyczki mają zazwyczaj oprocentowanie niższe niż kredyty gotówkowe. Mniejsza jest również prowizja za udzielenie kredytu, chociaż w tym przypadku trzeba pamiętać, że płaci się ją raz do roku. Po 12 miesiącach trzeba będzie ponieść opłatę za przedłużenie umowy. Zaletą limitów w rachunku jest fakt, że ich efektywne oprocentowanie może być dużo niższe. Jeśli na konto, w ramach którego pożyczyliśmy pieniądze, wpływa co miesiąc pensja, zmniejsza ona poziom zadłużenia. Odsetki płacimy zaś tylko od wykorzystanego kredytu.

Przykładowe oferty kredytów w rachunku

bank

oprocentowanie

prowizja (w proc.)

Allianz Bank

14,9

1,5

Deutsche Bank (konto DB Fokus)

14,40

1

(min. 20 zł)

Kredyt Bank

11,88

1

(min. 50 zł)

Raiffeisen Bank

15

1

Toyota Bank

13,5

1

(i opłata przygoto-wawcza 50 zł)

VW Bank direct

(pakiet Srebrny)

12,49

Założenia: kredyt w wysokości 3 tys. zł, rodzina 2+1, dochód 5 tys. zł netto, stały klient banku

Trzeba oczywiście pamiętać, że pożyczenie pieniędzy od banku wiąże się z kosztami związanymi z odsetkami i prowizjami. Jeśli więc w następnym roku też grozi nam dopłata podatku, już wcześniej warto odkładać odpowiednie kwoty. Takie rozwiązanie będzie na pewno dużo tańsze, a co więcej, da szansę na to, że to bank dopisze nam odsetki.

Źródło: Raport Open Finance & MDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA