| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Masz dziecko – masz tańszy kredyt w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Masz dziecko – masz tańszy kredyt w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Masz dziecko, możesz mieć też mieszkanie lub dom na kredyt z większym rządowym dofinansowaniem. Sprawdziliśmy, jak posiadanie dziecka lub dzieci przekłada się na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” i czy rzeczywiście odczuwalnie wspiera polskie rodziny w drodze do własnego „m”.

Przykład nr 2

- zakup mieszkania w Płocku o powierzchni 85 m2,

- cena transakcyjna 280 500 (3300 / m2).

Uwaga – wyliczenie dla dopłaty 10% ma tylko charakter porównawczy. W praktyce osoby, które mogą otrzymać 10% dopłaty (single, małżeństwa bezdzietne) nie mogą nabyć nieruchomości o powierzchni 85 m2.

Dopłata

Wielkość dopłaty

Miesięczna rata

Suma odsetek

Suma do spłaty (kapitał + odsetki)

10% (singiel, rodzina bez dziecka)

16 685

1 466

176 096

493 911

15% (rodzina z dziećmi)

25027,50

1 420

170 527

426 000

5% po 3 latach

8342,50

1420*

157 057

404 188

1 370**

165 712

412 842

* - skrócenie okresu kredytowania, rata niezmienna

** - obniżenie raty, okres spłaty nie ulega skróceniu

Jak widać z powyższych wyliczeń dzięki dodatkowej dopłacie miesięczna rata kredytu ulega tylko niewielkiemu obniżeniu. Otrzymując 5 procent więcej w chwili zaciągnięcia kredytu rata ulega obniżeniu tylko o około 50 do 60 złotych. Również dodatkowa dopłata nie jest elementem, który przesądzi o chęci posiadania trzeciego dziecka. Jeśli o 5 procent wartości nieruchomości zostanie nadpłacony kredyt, to miesięczne raty spadną także o symboliczne 50 złotych. Nieco większe korzyści otrzymamy, jeśli poprzez nadpłatę kredytu zostanie skrócony okres kredytowania. Wtedy to zapłacimy mniej odsetek, jednak ciągle nie są to znaczące liczby.

Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania

Zagrożenie utraty zdolności kredytowej

Z dodatkową dopłatą w wysokości 5 procent w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości wiążą się dodatkowe ewentualne problemy. W chwili, gdy zgłaszamy fakt powiększenia się rodziny o kolejne dziecko bank ma prawo zweryfikować naszą zdolność kredytową. Oczywistym jest, że większa rodzina oznacza wyższe koszty utrzymania i takie podwyższone opłaty bank będzie uwzględniał badając ponownie naszą zdolność kredytową. Może okazać się, że z uwagi właśnie na wyższe miesięczne wydatki kredytobiorca może nagle utracić zdolność do spłaty kredytu. Jednak w sukurs przychodzi tutaj mechanizm dopłaty z budżetu państwa w wysokości 5 procent wartości nieruchomości. Wynikająca z tego niższa kwota kredytu oznacza niższe raty kredytowe. Korzyść z obniżenia miesięcznej raty jest na tyle duża, że wzrost kosztów utrzymania nie oznacza utraty zdolności kredytowej. Aktualnie w żadnym analizowanym bank nie ma zagrożenia utraty zdolności kredytowej w przypadku powiększenia rodziny o 3 lub kolejne dziecko. Problemy ze zdolnością kredytową pojawi się, w przypadku gdy banki zaczną liczyć miesięczne koszty utrzymania kolejnej osoby na poziomie minimum 2200 złotych. Aktualnie są to wartości od 800-1500 złotych. Bank może zakwestionować zdolność kredytową także, w sytuacji gdy dochody kredytobiorcy ulegną obniżeniu w trakcie spłaty kredytu.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK