| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - maj 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - maj 2010

Na przełomie kwietnia i maja wiele banków wprowadziło nowe oferty kredytów mieszkaniowych. Ostra walka o klienta spowodowała, że marże kredytów hipotecznych szybko spadają.

Kredyt Bank obniżył wymagany próg dochodów oraz wkładu własnego dla kredytów denominowanych w EUR i CHF. Bank obniżył wymagany poziom dochodów w gospodarstwie domowym z 10 tys. zł do 7 tys. dla kredytobiorców z Warszawy i do 5 tys. dla osób z innych miast. Ponadto obecnie wymagane jest min 15 proc. wkładu własnego, a nie jak dotychczas 30 proc. Dodatkowo w ramach promocji do końca maja nie ma prowizji. Pozwala to klientom zaoszczędzić od 1 do 3 proc. wartości kredytu.

Polbank powrócił do nagradzania klientów zakładających konto w banku. W zamian za założenie konta i przelewanie wynagrodzenia, mogą liczyć na obniżkę marży o 0,5 pkt. proc. W Polbanku zmieniła się również relacja wysokości raty do osiąganych dochodów w przypadku osób czy rodzin zarabiających co najmniej 4 tys. zł. Zamiast maksymalnie połowy dochodów, teraz bank liczy możliwość przeznaczenia na obsługę rat do 65 proc. wpływów.

Pekao Bank Hipoteczny wprowadził na początku kwietnia nowe wyższe marże dla kredytów hipotecznych. Dla LTV poniżej 80 proc. jest to min. 2,7 proc. Powyżej 80 proc. LTV - minimum 2,9 proc.

10 maja bank wprowadził możliwość odstępstwa od tych marż. Bank może podjąć decyzję o jej obniżeniu do 1,9 proc. W wyjątkowych sytuacjach - nawet do 1,75 proc. Promocja obowiązuje dla wniosków złożonych do 31 sierpnia.

Allianz Bank pogorszył warunki kredytowania. Wysokość prowizji skoczyła z 2 do 2,5 proc. Marża odsetkowa dla kredytu z 20 proc. wkładem zwiększyła się z 1,8 do 2,4 proc., a przy braku wkładu z 2 do 2,6 proc.

Na podobny ruch zdecydował się Bank Polskiej Spółdzielczości. W BPS dla poszukujących kredytu na 280 tys. zł z 20 proc. wkładem własnym marża odsetkowa zwiększyła się z 1,8 do 2,3 proc.

W kwietniu i na początku maja nie przybyło nowych banków gotowych udzielać kredytów z dopłatami. Lista zaangażowanych w program „Rodzina na Swoim” liczy nadal 20 instytucji. W gronie 18 ankietowanych przez Gold Finance, najniższą ratę przy 20 proc. wkładzie własnym oferuje Bank Polskiej Spółdzielczości (734 zł). Za nim są Bank Pocztowy - 915 zł, BNP Paribas – 931 zł, PKO BP z 963 zł, Euro Bank z 973 zł i Milllennium – 976 zł. Mniej niż 1000 zł zapłacą też klienci mBanku i MultiBanku. Pod uwagę wzięliśmy kredyt na mieszkanie o pow. 50 m. kw. z ceną za metr 7 tys. zł. Nasz modelowy kredyt trwa 30 lat i wynosi 280 tys. zł. W programie „Rodzina na Swoim” dopłaty do połowy odsetek klient otrzymuje przez 8 lat, co pozwala uzyskać refinansowanie niemal jednej piątej odsetek 30-letniego kredytu. Kredyt dedykowany jest małżeństwom lub osobom samotnie wychowującym dziecko, nie posiadającym nieruchomości. Kolejny konieczny do spełnienia warunek to zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko do 50 m. kw.) lub domu, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko do 70 m. kw.).
Coraz bardziej liberalna polityka kredytowa powoduje, że kredyty z dopłatami, jak
i pozostałe, zyskują na atrakcyjności. W naszym zestawieniu, średnia pierwsza rata dla modelowego kredytu w styczniu wynosiła 1215 zł. Na przełomie kwietnia i maja - już niemal 100 zł mniej, bo tylko 1116 zł. Po zakończeniu dopłat (po 8 latach), wysokość średniej raty wzrasta obecnie do 1671 zł. Do 1782 zł wzrastała miesiąc temu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »