| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - luty 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - luty 2010

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych ofert kredytów hipotecznych. Takiego wysypu jak w lutym i pierwszych dniach marca nie było od jesieni 2008 r. W ubiegłym miesiącu i na początku marca zmiany wprowadziło niemal 20 instytucji.

W Pekao kampania promocyjna "Wiosenna obniżka cen Kredytów Hipotecznych". Do połowy czerwca trwa spadek cen marż o 0,15 pkt proc.

ING Bank Śląski nie pobiera prowizji (2 proc.) od kredytów hipotecznych. Promocja trwa do połowy kwietnia.

Polbank EFG, do tej pory liczący dość liberalnie zdolność kredytową, od 1 marca dostosowuje się już do wymogów Rekomendacji T i oczekuje, że raty nie będą przekraczały 50 proc. dochodów. Obniżył też poziomy LTV. Obecnie maksymalny kredyt w złotych wyniesie 90 proc. wartości nieruchomości zamiast 95 proc. Dla kredytów w euro będzie to 80 proc. zamiast 90 proc. Zmiana progów LTV nie dotyczy pożyczki hipotecznej oraz kredytowania zakupu działek - zastrzega bank. Zaznacza jednocześnie, że do badania zdolności kredytowej klienta przyjmuje wszystkie jego obciążenia, w tym także raty kredytów, których okres spłaty kończy się w ciągu najbliższych 6 miesiącach. Zgodnie z rekomendacją T do kalkulacji zdolności kredytowej przyjmuje się 3 proc. od kwoty wszystkich przyznanych limitów oraz kart kredytowych bez względu na ich wykorzystanie (dotyczy to wszystkich obciążeń klienta, także limitów i kart kredytowych w Polbanku). Raty kredytów walutowych lub indeksowanych przyjmowanych do kalkulacji zdolności kredytowej, przyjmowane są z 10 proc. buforem w przypadku kredytów z okresem zakończenia do 5 lat lub z 20 proc. buforem, przy kredytach z okresem zakończenia do 10 lat.

Jeśli oferta się komplikuje, a otrzymanie promocyjnej obniżki marży czy prowizji wymaga spełnienia licznych dodatkowych warunków, bardzo ważne jest umiejętne zsumowanie kosztów kredytu. Banki pobierają składki za ubezpieczenia raz na kilka lat, powiększają o składkę comiesięczną ratę, oczekują założenia kont, które też zazwyczaj są odpłatne.

W styczniu i lutym 2010 r. z programu „Rodzina na swoim” skorzystało blisko 4,8 tys. osób (w styczniu 2,3 tys., w lutym 2,5 tys. osób). Wartość zaciągniętych przez nich kredytów osiągnęła 858 mln zł – wynika zdanych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Od początku roku grono banków oferujących kredyty z dopłatami powiększyło się o 5 instytucji. Po tym jak w styczniu dołączył MultiBank, BGŻ i Allianz, w marcu takie kredyty zaczęli też udzielać Millennium i BNP Paribas Fortis. W obu można dostać kredyt na całą wartość nieruchomości. W BNP Paribas Fortis jest to możliwe nawet mimo tego, że w pozostałych przypadkach bank pożycza w złotych tylko na 90 proc. wartości nieruchomości. Dla zainteresowanych Rodziną na Swoim zdecydował się jednak zrobić wyjątek.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »