| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Karta kredytowa – dobrodziejstwa i pułapki

Karta kredytowa – dobrodziejstwa i pułapki

Liczba kart kredytowych w Polsce, wedle statystyk Narodowego Banku Polskiego na podsumowanie drugiego kwartału 2011 roku wyniosła nieco ponad 8,4 miliona. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu ich liczba była o prawie dwa miliony wyższa. Jak podkreślają specjaliści, znamienny jest fakt, że mimo spadku ilości kart rośnie liczba i wartość transakcji wykonywana za pomocą kart.

A jakie mogą być minusy i niebezpieczeństwa korzystania z karty kredytowej?

Banki wymagają, by w wyznaczonym okresie bezodsetkowym spłacić tylko tzw. kwotę minimalną. Brzmi to pięknie, bo w praktyce oznacza, jeśli na przykład w styczniu klient obciążył kartę kwotą 1,000 złotych, to w przypadku kwoty minimalnej rzędu 5% i okresie bezodsetkowym wynoszącym 55 dni – w takim wypadku klient w trzecim tygodniu lutego musi spłacić tylko 50 zł. Jednak jest tu jeden haczyk – jeżeli klient zdecyduje się na spłatę wszystkiego, nie poniesie kosztów, jeśli zapłaci tylko kwotę minimalną – bank zacznie naliczać odsetki od momentu, w którym dokonał w styczniu pierwszej transakcji. Innymi słowy, okres bezodsetkowy przyznawany jest jedynie tym, którzy spłacają całe zadłużenie od razu.

Drugą, ale nie mniej ważną sprawą przy posiadaniu karty kredytowej, jest kwestia rodzaju transakcji nią dokonywanych. Opisane wyżej warunki, i tak jest we wszystkich bankach, dotyczą tylko transakcji bezgotówkowych – to znaczy zakupów w Internecie oraz płatności w sklepach. W przypadku, gdy karty kredytowej klient użyje w celu wypłacenia pieniędzy w bankomacie, bank od razu nalicza odsetki od zaciągniętej w ten sposób pożyczki.

Korzystanie z karty kredytowej wymaga od użytkownika rozwagi i samokontroli, jednak przy znajomości przepisów rządzących tym obszarem i stosowaniu się do wytycznych banku może być prawdziwym zbawieniem dla domowego budżetu, gdyż istnieje opcja odroczenia spłaty zadłużenia, za relatywnie niewielkie odsetki. Nierozwaga, np. spłacanie co miesiąc tylko kwoty minimalnej, może słono kosztować – kiedyś okres ważności karty się skończy, a bank zażąda wtedy spłaty całego zadłużenia. Lepiej do tego nie dopuścić.

Polecamy: Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »