| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Sposób umarzania jednostek przez TFI ma znaczenie dla wysokości zysku

Sposób umarzania jednostek przez TFI ma znaczenie dla wysokości zysku

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych stosują trzy różne metody umarzania jednostek uczestnictwa: FIFO (ang. First In First Out), HIFO (ang. Highest In First Out) oraz LIFO (ang. Last In First Out). Różnią się one sposobem wyboru jednostek do umorzenia w przypadku, gdy klient zdecyduje się na wycofanie z funduszu tylko części zgromadzonych środków.

Interpretacje różnych TFI codo tego, która metoda jest lepsza różnią się, stąd też różne metodyumarzania w rożnych towarzystwach.

Nabywając jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnychmożna również spotkać się z dziwną sytuacją. Po wpłaceniu środków dofunduszu może okazać się, że inwestor otrzyma jednostki o wartościnieco odbiegającej od wpłaconej kwoty. Dla przykładu, klient wpłaci1000 zł, fundusz z tej kwoty nie pobiera żadnej prowizji, a narejestrze zobaczy, że zakupione jednostki są warte jedynie 999,95 zł.Wynika to z stosowanych przez poszczególne TFI zaokrągleń ilościprzyznawanych klientom jednostek uczestnictwa. Można spotkać się zzaokrągleniami od trzech do sześciu miejsc po przecinku. Im większezaokrąglenie, czyli mniej miejsc po przecinku, tym większe rozbieżnościmiędzy wpłaconą kwotą i wartością jednostek.

Jeśli inwestor wpłaci 1000 zł, a aktualna cena jednostki wynosi 199,99zł to w przypadku zaokrąglenia do 3 miejsc po przecinku, otrzyma 5jednostek. Jeśli jednak 5 jednostek pomnoży przez 199,99 zł to okażesię że ich wartość wynosi tylko 999,95 zł. Natomiast, jeśli TFIstosowałoby zaokrąglenie do szóstego miejsca po przecinku, to klientotrzyma 5,000250 jednostek, co po pomnożeniu przez 199,99 zł dajedokładnie 1000 zł. Istnieje jednak również możliwość otrzymaniajednostek o większej wartości niż wpłacona kwota. Jeśli inwestor wpłaci1000 zł, gdy cena jednostki wynosi 200,98 zł, to przy zaokrągleniu dotrzeciego miejsca, otrzyma 4,976 jednostek, które są warte 1000,07 zł.

Czytaj także

Autor:

Expander

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK