reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak fundusze unijne będą wspierać inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki

Jak fundusze unijne będą wspierać inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki

Przedsiębiorcy planujący inwestycję związaną z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa mają w najbliższych latach do dyspozycji środki pochodzące z funduszy UE i z krajowych źródeł. Kto będzie mógł uzyskać pomoc w formie bezpośredniej dotacji?


Jednym z działań, które bezpośrednio wspiera nowe inwestycje, jest Działanie 4.5 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). W ramach działania 4.5 PO IG wsparcie otrzymają inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki realizowane zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i usługowym. Wpływ na gospodarkę jest mierzony poprzez oddziaływanie społeczno-ekonomiczne, w tym wartość inwestycji lub generowanie dużej liczby nowych miejsc pracy, w szczególności miejsc pracy dla pracowników z wyższym wykształceniem. Na realizację Działania 4.5 PO IG przeznaczono kwotę 1,024 mld euro, a instytucją wdrażającą będzie Ministerstwo Gospodarki. Inwestycje o charakterze innowacyjnym w sektorze produkcyjnym realizowane będą w ramach Poddziałania 4.5.1, natomiast inwestycje w sektorze usług nowoczesnych realizowane będą w ramach Poddziałania 4.5.2.

Firmy z sektora produkcyjnego muszą spełnić następujące warunki. Przede wszystkim inwestycja musi mieć wartość wyższą niż 160 mln zł oraz wykazywać się zwiększeniem zatrudnienia netto nie mniejszym niż 200 osób. Ponadto inwestycja powinna wdrażać nową technologię, której okres stosowania na świecie nie przekracza trzech lat bądź wartość sprzedaży na świecie wyrobów lub usług wytworzonych w oparciu o tę wiedzę nie przekracza 15 proc. wartości sprzedaży na świecie w branży, do której należą te wyroby lub usługi. W wyniku realizacji inwestycji musi powstać nowy produkt.

Wsparcie udzielane będzie na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, w przypadku przedsiębiorstwa spełniającego kryteria małego lub średniego wyniesie od 50-70 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli zgodnie z mapą pomocy regionalnej. Dla dużych przedsiębiorstw wielkość wsparcia wyniesie do 10 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przedsiębiorstwa z sektora usług nowoczesnych, w ramach Poddziałania 4.5.2, będą mogły dofinansować projekty typu centrum usług wspólnych, centrum IT oraz centrum badawczo-rozwojowe, jeżeli wzrost zatrudnienia netto w wyniku realizacji inwestycji nie będzie mniejszy niż 200 osób. Wyjątek stanowić będą inwestycje związane z utworzeniem centrów badawczo-rozwojowych, gdzie wzrost zatrudnienia netto powinien być nie mniejszy niż 10 osób personelu merytorycznego. Dodatkowo, w przypadku utworzenia centrum badawczo-rozwojowego, przedsiębiorca powinien posiadać zdolność do realizacji prac badawczo-rozwojowych oraz zdolność do wdrożenia wyników tych prac.

BOGUSŁAWA MAZUREK

manager, Accreo Taxand

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama