REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O jakie wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Estonii

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jaką pomoc ze środków Unii Europejskiej mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Estonii?

REKLAMA

W latach 2007-2013 Estonia będzie udzielała pomocy publicznej w ramach trzech programów pomocowych: Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (PO RZL), Programu Operacyjnego Rozwój Środowiska Naturalnego (PO RŚN) oraz Programu Operacyjnego Rozwój Środowiska Ekonomicznego (PO RŚE), przy czym wsparcie dla przedsiębiorców realizowane będzie w ramach programów PO RZL oraz PO RŚE. W sumie Estonia będzie miała do rozdysponowania 3,4 biliona euro, z czego 47 proc. przypada na ochronę środowiska, 41 proc. - na wsparcie inwestycji przedsiębiorstw, zaś 12 proc. - na rozwój zasobów ludzkich. Większość programów dla przedsiębiorców zostanie uruchomionych już w lutym 2008 r.

REKLAMA

Program Operacyjny Rozwoju Środowiska Ekonomicznego, stanowiący odpowiednik polskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, ma na celu stymulowanie rozwoju i produktywności przedsiębiorstw, głównie poprzez wsparcie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) oraz wdrażania innowacyjnych technologii, zwłaszcza technologii informacyjnych. Program ten kładzie również duży nacisk na rozwój infrastruktury transportowej, w tym sieci transportu międzynarodowego. Uzupełnieniem dla tego instrumentu jest Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich, którego środki przeznaczone są na szkolenie kadr w zakresie prowadzenia działalności B+R, a także stymulowanie zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania innowacją w przedsiębiorstwach. Estonia w ramach tego programu przewidziała również instrument przeznaczony na wyrównywanie szans obcokrajowców na krajowym rynku pracy.

REKLAMA

Projekty złożone w ramach krajowych programów operacyjnych przechodzą dwustopniowy proces weryfikacji. Początkowo poddawane są ocenie techniczno-finansowej (kwalifikacja wnioskodawcy, projektu oraz poszczególnych wydatków). Projekty, które pozytywnie przejdą pierwszy etap, poddawane są ocenie merytorycznej, podczas której weryfikowana jest zgodność projektu z założeniami programu, efektywność społeczna i ekonomiczna projektu, wartość dodana, zdolność wnioskodawcy do realizacji projektu, a także niezbędność pomocy.

W przeciwieństwie do systemu udzielania pomocy w Polsce, wszystkie dostępne instrumenty wsparcia będą wdrażane na poziomie kraju. Rola instytucji zarządzającej, a więc instytucji odpowiedzialnej za nadzorowanie wdrażania programów pomocowych oraz raportowanie ich realizacji do Komisji Europejskiej, została powierzona ministerstwu finansów. Natomiast instytucjami wdrążającymi, odpowiedzialnymi za proces weryfikacji złożonej dokumentacji aplikacyjnej, a także podpisanie umowy i rozliczanie poszczególnych projektów, są agencje państwowe. W przypadku programów dla przedsiębiorców rolę instytucji wdrążającej pełni Enterprise Estonia (instrumenty inwestycyjne) oraz fundacja INNOVE (instrumenty szkoleniowe).

Estonia dysponuje siecią podmiotów świadczących przedsiębiorcom bezpłatne usługi doradcze w zakresie pozyskania środków pomocy publicznej na realizację działań inwestycyjnych i szkoleniowych. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Estonii mogą również kontaktować się z agencją Enterprise Estonia (http://www.eas.ee/?lang=eng).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Agnieszka Talacha

konsultant w Zespole Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

REKLAMA