REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki gwarantują bezpieczeństwo systemu wykorzystania środków unijnych

Nowakowski Eligiusz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredytowanie i szeroko pojęte doradztwo to najistotniejsze zadania banków we współpracy z przedsiębiorcami w procesie pozyskiwania funduszy strukturalnych.


Minęły trzy lata od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie wdrażano procedury służące wykorzystaniu środków z programów pomocowych. Mimo trudności wynikających z przecierania ścieżek, zainteresowanie dotacjami znacznie przerosło możliwości finansowania. Widać to przede wszystkim w tych elementach programów, które służyły dofinansowaniu inwestycji przedsiębiorców. Zgłosili oni zapotrzebowanie na fundusze znacznie większe, niż przeznaczono dla nich w programach pomocowych. Doświadczenia kolejnych rund pokazują, że przedsiębiorcy najszybciej nauczyli się procedur.

REKLAMA

 


Dla wsparcia inwestycji przedsiębiorców wyznaczono dwie możliwości w Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. W Działaniu 2.3 maksymalna dotacja do projektu wyniosła 1 mln 250 tys. zł. Poddziałanie 2.2.1 przeznaczone było dla większych inwestycji, na co wskazuje chociażby 500 tys. zł jako minimalna kwota dotacji w ostatniej rundzie aplikacyjnej. W tych programach uwidocznił się olbrzymi potencjał inwestycyjny przedsiębiorców.
Chęć inwestowania za pomocą dotacji znacznie przerosła możliwości finansowe programów. Ten potencjał to efekt nałożenia się co najmniej dwóch czynników: znacznej poprawy koniunktury i spadku kosztu kapitału, który miał przyczyny w systemie dotacji oraz konkurencji na rynku bankowym.


Konkurencja wymusiła zmiany

REKLAMA


Ujawnienie potencjału inwestycyjnego przedsiębiorców było możliwe dzięki bankom. Zasada refinansowania jest stosowana we wspieraniu rozwoju w Unii Europejskiej. Projekt musi być zrealizowany, a faktury zapłacone, by wystąpić o zwrot części poniesionych nakładów. Chociaż depozyty przedsiębiorstw przekraczają 180 miliardów złotych, pieniędzy tych nie przeznaczono na finansowanie projektów. Skorzystano z taniejących kredytów. Wysokość kredytów dla przedsiębiorstw w bankach przekroczyła stan 200 miliardów złotych. Wzrost zainteresowania kredytami to wynik nałożenia się wielu czynników, z których dwa główne to: obniżka ceny pieniądza i zmiana polityki banków wobec przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Trwający do niedawna ciągły spadek stóp procentowych sprzyjał wzrostowi popytu inwestycyjnego. Z drugiej strony banki znacznie złagodziły warunki i kryteria przyznawania kredytów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Presja konkurencyjna na rynku kredytów dla MSP wpłynęła na zmiany polityki kredytowej. Efekt konkurencji między bankami miał znacznie większe znaczenie niż silny wzrost popytu na kredyty ze strony MSP. Kredyty pozyskiwane były łatwiej i taniej. Przedsiębiorcy wykazywali zdolność do sfinansowania zamierzeń inwestycyjnych, najczęściej załączając promesę kredytową.


Gotowi do działania

REKLAMA


Wnioski o dotacje ujawniały potencjał inwestycyjny przedsiębiorców. Do realizacji projektów sektor MSP chciał korzystać nie tylko z kredytów pomostowych, które spłacane były z dotacji. Pojawił się również znaczący popyt na kredyty finansujące udział własny. Unia Europejska, stosując zasadę współfinansowania projektów, wymaga, by beneficjent sfinansował część projektu środkami własnymi. W tym przypadku środki własne mogą pochodzić z kredytu. Stąd bardzo silny wzrost popytu na kredyty długoterminowe (kredyt na finansowanie wkładu własnego jest zwykle zawierany na wiele lat). W odróżnieniu od niego, kredyt pomostowy jest spłacany z dotacji i zwykle ma charakter krótkoterminowy. Jest zawierany na czas realizacji inwestycji. System dotacji poprawia sytuację finansową przedsiębiorców, czyli zmniejsza ryzyko ich kredytowania. Dlatego banki, zabiegając o klienta, starają się o udzielenie kredytu spłacanego z dotacji.


Banki nadal cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Tylko one mogą gwarantować bezpieczeństwo systemu absorpcji środków unijnych (szacowanych na kilkaset miliardów złotych). Doświadczenie lat poprzednich pozwala bankom osiągnąć również lepsze przygotowanie do finansowania projektów w nowej perspektywie. Banki są gotowe do pomocy przedsiębiorcom w wykorzystywaniu środków z Unii Europejskiej i czekają na szybkie uruchomienie kolejnych programów pomocowych.


Jak bank pomagają małym i średnim przedsiębiorcom

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Eligiusz Nowakowski

departament kredytów klientów korporacyjnych ING Bank Śląski

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA