reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Unia Europejska dofinansuje szkolenia zamknięte dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Unia Europejska dofinansuje szkolenia zamknięte dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Średni i duzi przedsiębiorcy nie muszą korzystać z rozproszonych form podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników. Mogą skorzystać z programów szkoleniowych o charakterze zamkniętym, których zadaniem będzie podniesienie kompetencji pracowników tylko ich firmy.


Dodatkową zachętą do skorzystania z tej formy szkoleń jest to, że można do nich uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych.


Rynek szkoleniowy ma bardzo bogatą ofertę różnych kursów i szkoleń dla pracowników firm. I chodzi nie tylko o podnoszenie wiedzy w zakresie finansów, marketingu czy prawa, ale także o kształtowanie postaw i zachowań niezbędnych podczas pracy. Do tego należy doliczyć możliwość korzystania ze studiów podyplomowych, finansowanych nawet w 80 proc. ze środków unijnych.


Niestety korzystanie z dużej liczby rozproszonych kursów ma tę wadę, że ciężko o skumulowany efekt dla całej firmy. Korzyści odnoszą pracownicy, a organizacja nie ulega zmianie. Wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z projektu szkoleniowego o charakterze zamkniętym.


Czym on się różni od szkoleń otwartych? Przede wszystkim tym, że są indywidualnie krojone na potrzeby firmy i mają na celu wytworzyć z góry zaplanowane zmiany. Dzięki nim można także zaplanować i przeprowadzić zmiany w kulturze organizacyjnej firmy. Dodatkowo, podobnie jak szkolenia otwarte, mogą one być współfinansowane z funduszy unijnych.


Małgorzata Gruca, partner w firmie szkoleniowej House of Skills, podkreśla, że fundusze unijne dostępne na szkolenia zamknięte na lata 2004-2006 skończyły się. Oznacza to, że firmy nie mogą już teraz składać wniosków o przyznanie dotacji, tylko muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać na start funduszy unijnych na lata 2007-2013.


Szkolenia zamknięte będą finansowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Negocjacje z komisją europejską tego programu zakończyły się. Do przygotowania pozostają wytyczne operacyjne i zasady wdrożenia programu, co oznacza, że rozpisania pierwszych konkursów na unijne dotacje można spodziewać się najwcześniej w I kwartale przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, że czekając na ten moment nie warto nic nie robić. Już teraz może rozpocząć pracę nad tworzeniem programu szkoleniowego.


Zdaniem Małgorzaty Grucy, kluczowe znacznie ma bardzo dobre rozpoznanie potrzeb i zorientowanie ich w czasie.


- Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, dla kogo szkolenia mają być przeznaczone, jak będą powiązane z celami strategicznymi firmy oraz jak wpłyną na inne elementy zarządzania zasobami ludzkimi - mówi partner w House of Skills.


Kluczowe znacznie ma także zaangażowanie się przedstawicieli zarządu w projekt szkoleniowy. I nie chodzi tu o bezpośrednie branie w nim udziału, lecz zachęcanie pracowników i uświadamianie ich, że program jest ważny i ma kluczowe znaczenie dla firmy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama