reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości (IP) zaczęły w Polsce powstawać jeszcze przed jej wejściem do Unii Europejskiej. Obecnie są znacznie bardziej popularne i mają większe możliwości.


W najbliższych latach nastąpi najprawdopodobniej potrojenie liczby tego typu ośrodków. Obecnie realizowanych jest 17 nowych inicjatyw inkubatorowych, głównie w parkach technologicznych (Poznań, Kraków, Łódź, Bełchatów) i przy szkołach wyższych (Uniwersytet Jagielloński - Kraków, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna - Łódź). Należy również założyć przekształcenie wielu obecnie funkcjonujących inkubatorów akademickich w inkubatory technologiczne z szeroką ofertą pomieszczeń dla firm.

Struktura przedsiębiorstw w ww. 7 inkubatorach technologicznych (dane z końca 2005 r.).

(dane z końca 2005 r.).

(dane z końca 2005 r.).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Fundusze unijne dla inkubatorów przedsiębiorczości

W związku z tym, że jednym z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2007-2013 są innowacje technologiczne i ich absorpcja do działalności gospodarczej, w projektach programów operacyjnych przyznających unijne fundusze wpisano priorytety dedykowane niemal specjalnie dla inkubatorów przedsiębiorczości. Na przykład w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka Priorytet 5 pt. „Dyfuzja innowacji” stworzono możliwości aplikowania właściwie tylko przez inkubatory, klastry i inne grupy przedsiębiorców, także w powiązaniu z jednostkami naukowymi i ośrodkami innowacyjności technologicznej. „Dyfuzja innowacji” to priorytet stworzony w celu zapewnienia przedsiębiorcom wysokiej jakości usług służących wzmocnieniu oraz wykorzystaniu ich potencjału innowacyjnego oraz tworzenia korzystnych warunków współpracy, przyczyniających się do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. Wsparcie finansowe oferowane w jego ramach przeznaczone będzie na projekty zajmujące się budową i rozwojem powiązań kooperacyjnych przedsiębiorców o charakterze regionalnym i ponadregionalnym oraz na projekty mające za zadanie ochronę i wykorzystanie praw własności intelektualnej, co jest szczególnie istotne przy wdrażaniu innowacji technologicznych. Instrumentem wsparcia będzie dofinansowanie części wydatków w formie bezzwrotnej dotacji oraz pożyczki preferencyjne na pokrycie kosztów postępowań związanych z uzyskaniem praw własności przemysłowej. Dyfuzję innowacji w gospodarce umożliwia współpraca pomiędzy autorami i odbiorcami rozwiązań innowacyjnych. Często osiągnięcie założonych rezultatów nie byłoby możliwe dla pojedynczego podmiotu gospodarczego, a współpraca w ramach inkubatora daje możliwość korzystania z większych nakładów rzeczowych, kapitału ludzkiego, wiedzy i obniża koszty działalności. Środki finansowe zaplanowane w budżecie na „Dyfuzję innowacji” stanowią 10,12 proc. udziału w alokacji całego programu operacyjnego, który składa się z ośmiu priorytetów. Przeznaczone będą one m.in. na następujące działania:
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama