| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Podatnik wrócił z zagranicy, skąd przywiózł zarobione pieniądze. Postanowił sprzedawać sprzęt fotograficzny w internecie za pośrednictwem aukcji internetowych. Podatnik nawiązał kontakt z producentami z Azji, zamawiając tam towar. Podatnik jest osobą fizyczną i swoje roczne obroty przewiduje na poziomie 10 tys. euro. Transakcje będą przeprowadzane tylko i wyłącznie poprzez aukcje internetowe.

W związku z tym podatnik zobowiązany będzie opłacać PIT i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w miarę potrzeby również ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w której zobowiązany będzie uwzględniać informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT.

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód. Generalnie dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W przypadku naszego podatnika dochód stanowił będzie różnicę pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a kosztem ich nabycia.

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu według tzw. skali podatkowej łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym (stała 19-proc. stawka podatku). W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Trzeba mieć na uwadze, że zasadniczo wybór tej formy opodatkowania dotyczy również lat następnych.

Podatnik zobowiązany będzie do opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Trzeba jeszcze wyjaśnić kwestie opodatkowania VAT transakcji w internecie. Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W związku z tym należy stwierdzić, że nasz podatnik jest podatnikiem VAT.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK