REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja wzoru przemysłowego zapewnia skuteczną ochronę

Krzysztof Czub
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Co możemy zrobić, jeżeli konkurencja podrabia nasze produkty? Czy odpowiednią ochronę zapewni nam rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego?

REKLAMA

Wzorem przemysłowym, w rozumieniu Rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wspólnotowych wzorów przemysłowych, jest wygląd całego produktu albo jego części będący wynikiem właściwości, w szczególności linii, konturów, kolorów, kształtu, tekstury, materiału produktu lub jego ornamentacji.

REKLAMA

Udzielenie prawa z rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego przez Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego zapewnia uprawnionemu - skuteczne na całym obszarze Unii Europejskiej - wyłączne uprawnienie do korzystania ze wzoru oraz uprawnienie do zakazywania korzystania ze wzoru osobom trzecim nielegitymującym się w tej materii zgodą uprawnionego. Korzystanie ze wzoru oznacza między innymi wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu, import, eksport, używanie produktu, w którym wzór jest zastosowany, lub składowanie produktu dla takich celów. Zakres ochrony przyznanej przez prawo z rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego obejmuje każdy wzór, który nie wywiera na zorientowanym użytkowniku odmiennego ogólnego wrażenia. Przy ustalaniu zakresu ochrony należy wziąć pod uwagę stopień swobody projektanta w tworzeniu wzoru. W przypadku naruszenia prawa z rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego uprawniony może dochodzić roszczeń - w szczególności żądać zaniechania naruszenia czy orzeczenia o bezprawnie wytworzonych produktach oraz środkach i materiałach, które zostały użyte do produkcji. W sprawach o naruszenie praw z rejestracji wspólnotowych wzorów przemysłowych wyłącznie właściwe są tzw. sądy w sprawach wspólnotowych wzorów przemysłowych (w Polsce: w pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w Warszawie XXII Wydział, Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych, w drugiej instancji - Sąd Apelacyjny w Warszawie I Wydział Cywilny).

W jaki sposób można podważyć zgłoszenie wynalazku dokonane w złej wierze, np. gdy w trakcie współpracy kontrahent twórcy rozwiązania samodzielnie złożył wniosek o udzielenie patentu?

REKLAMA

W myśl ustawy Prawo własności przemysłowej w razie zgłoszenia wynalazku albo uzyskania patentu przez osobę nieuprawnioną, uprawniony może żądać umorzenia postępowania albo unieważnienia patentu. Może również żądać udzielenia albo przeniesienia patentu na jego rzecz za zwrotem kosztów zgłoszenia wynalazku bądź uzyskania patentu. Sprawy o przeniesienie patentu uzyskanego przez osobę nieuprawnioną rozpatrywane są w trybie postępowania cywilnego, na zasadach ogólnych, a pozostałe sprawy - w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP (sprawy o unieważnienie patentu w trybie tzw. postępowania spornego).

W każdym z powyższych postępowań należy wykazać, iż osoba występująca z żądaniem jest uprawniona do uzyskania patentu. Prawo to przysługuje co do zasady twórcy (współtwórcom) wynalazku. W niektórych przypadkach uprawnionym zamiast twórcy może być jego pracodawca, podmiot zamawiający stworzenie wynalazku albo przedsiębiorca, który udzielił pomocy przy dokonaniu wynalazku. Dla stwierdzenia przytoczonych okoliczności wskazuje się odpowiednie środki dowodowe, w szczególności dokumenty (urzędowe lub prywatne) czy zeznania świadków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KRZYSZTOF CZUB

rzecznik patentowy w Kancelarii Prawa Własności Przemysłowej i Prawa Autorskiego Czub & Czub

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003, nr 119, poz. 1117 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA